Євросоюз відкинув пропозицію послабити санкції проти РФ заради «тиші» у Чорному морі
Джерело: Euractiv
США нині обговорюють із Росією можливе пом’якшення економічних санкцій у межах спроб домовитися про зупинення бойових дій в Україні. Однак зняття обмежень, про які мовиться, залежить від Євросоюзу, який не має наміру знижувати тиск на Москву.
Остаточне рішення щодо цього має ухвалити Європейський Союз, проте, за оцінками дипломатів, на швидке схвалення сподіватися не варто.
США не прагнуть під’єднати ЄС до переговорів, але дали зрозуміти європейським союзникам, що залучать їх до обговорення питання про санкції, пише Bloomberg. Однак ЄС дав зрозуміти, що не готовий до їхнього пом’якшення.
Припинення нічим не спровокованої та не виправданої російської агресії в Україні та безумовне виведення всіх російських військ з усієї території України буде однією з головних умов для зміни чи зняття санкцій, – заявила речниця Європейської комісії із закордонних справ Анітта Гіппер.
Президент Франції Емманюель Макрон після зустрічі з Володимиром Зеленським також заявив увечері у середу, що вважає обговорення пом’якшення санкцій передчасним.
За умовами угоди Росія погодилася на припинення вогню, але висунула низку умов. Так, Кремль наполягає на відновленні доступу до міжнародної платіжної системи SWIFT для кількох своїх банків, зокрема Россєльхозбанку.
Москва заявляє, що санкції ускладнюють експорт добрив і зерна, однак ЄС ще у 2022 році вивів сільськогосподарські товари з-під санкцій, і Росія продовжує торгувати ними.
Європейська комісія вже наголосила, що будь-яке послаблення санкцій можливе лише за умови повного виведення російських військ з України.
ЄС не планує змінювати санкційну політику до липня, коли має бути чергове голосування про продовження обмежень. Дипломати побоюються, що навіть незначні поступки Москві можуть поступово зруйнувати санкційний режим, а також спровокувати розкол між США та ЄС у підходах до тиску на Кремль.
Вашингтон міг би відкрити рахунки для російських банків у США, що дозволило б їм працювати з доларами без SWIFT. Проте цей механізм є складним і повільним.
Дипломати в Брюсселі зберігають стриманість.
Своєю чергою, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що можливість повернення російських банків до міжнародної системи SWIFT напряму залежить від подальших дій Москви.
- Кремль намагається частково вивести Росію з-під санкцій, сподіваючись на пом’якшення напруженості з новою адміністрацією США. Однак Європейський Союз не планує відмовлятися від санкцій, заявив спецпосланник ЄС з санкційної політики Девід О’Салліван.
- Після перемовин США та РФ у Саудівській Аравії Кремль заявив, що Білий дім погодився скасувати низку західних санкцій та обмежень щодо Росії.
- Європейські чиновники заявляють, що адміністрація президента США Дональда Трампа зменшила свою участь у зусиллях із запровадження санкцій проти Росії.
Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.
31 березня міністр оборони Рустем Умєров провів зустріч у Києві з міністром оборони Нідерландів Рубеном Брекельмансом, під час якої сторони обговорили посилення безпеки та співпрацю в оборонній сфері.
Міжнародний саміт у Бучі 31 березня ухвалив спільну заяву щодо необхідності розслідувати кожен воєнний злочин РФ, покарати винних і не допустити повторення трагедій.
31 березня глави МЗС головних європейських країн заявили про готовність посилити підтримку України та запровадити нові санкції проти Росії, щоб змусити її погодитися на зупинення війни.
У Дніпрі 28 березня внаслідок російської дронової атаки загинула лікарка, учасниця спільноти Проекту Кешер та проєкту Мама для мами Ольга Семіренко.