Телескоп James Webb виявив галактику, що розсіяла туман раннього Всесвіту

Джерело: ESA

Міжнародна група астрономів за допомогою телескопа James Webb (JWST) виявила яскраву емісію водню з галактики, що існувала на зорі Всесвіту.

Як зазначається, JWST, серед іншого, займається вивченням далекого минулого Всесвіту — періоду, коли після Великого вибуху формувалися перші галактики. Під час пошуків, телескопу вдалося виявити низку рекордно далеких галактик.

Екстраординарна чутливість JWST до інфрачервоного випромінювання відкриває нові можливості для вивчення періоду “космічного світанку”. Це епоха раннього Всесвіту, коли він був оповитий густим “туманом”, що складався з хмар нейтрального водню. Згодом він розсіявся під дією випромінювання перших зір під час процесу, що називається реіонізацією. Вважається, що вона завершилася приблизно через мільярд років після Великого вибуху.

Утім вчені поставили цю часову шкалу під сумнів. Під час спостережень JWST зміг виявити неймовірно далеку галактику JADES-GS-z13-1. Після вимірювання та повторної перевірки її червоного зсуву, астрономи з’ясували, що воно становить 13,0. Це відповідає галактиці, що з’явилася всього через 330 млн років після Великого вибуху. При цьому експерти відзначили певну особливість: дуже яскраву довжину хвилі світла, ідентифіковану як емісія Лайман-альфа, що випускається атомами водню. Це випромінювання виявилося набагато сильнішим, ніж астрономи припускали на такому ранньому етапі розвитку Всесвіту.

За словами фахівців, до і під час епохи реіонізації велика кількість галактик, оповитих нейтральним водневим туманом, блокувала будь-які енергійні ультрафіолетові промені, які вони випромінювали, подібно до фільтра. Поки не утворилася достатня кількість зір, здатних іонізувати водневий газ, жодне світло, включно з випромінюванням Лаймана-альфа, не могло залишити галактики, що зароджуються, і досягти Землі. Тому відкриття JWST має велике значення для розуміння раннього Всесвіту.

При цьому вказано, що джерело випромінювання поки що не відоме, але, ймовірно, це перше світло від найранішого покоління зір, що сформувалися у Всесвіті. Воно могло створити велику бульбашку іонізованого водню, що оточила GS-z13-1.

Вчені планують й надалі спостерігати за GS-z13-1, щоб отримати більше інформації про природу цієї галактики та походження її випромінювання.

У Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ) заявили, що терміново потребують вісім мільйонів доларів США для надання життєво необхідної допомоги постраждалим від землетрусу у М’янмі.

Перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький повідомив про зміни до зміни до Правил дорожнього руху. Тепер водії мотоциклів і мопедів можуть рухатися смугою для громадського транспорту.

Коаліція генеральних прокурорів із 23 штатів та округу Колумбія подала позов проти Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб США (HHS) та його очільника Роберта Кеннеді-молодшого. Позов оскаржує скорочення 12 мільярдів доларів фінансування системи охорони здоров’я, що, за словами позивачів, є незаконним та загрожує життю громадян.

Подружжя з Південної Африки на камерах відеоспостереження помітило, що до них на подвір’я регулярно приходять тварини із сусіднього заповідника.

1 квітня Європейський парламент у Страсбурзі проголосував за зняття недоторканності з депутата ультраправої групи “Європа суверенних націй” Петра Бистрона  – члена правопопулістської партії “Альтернатива для Німеччини” (АдН). Голосування було таємним.