Путін похвалив плани Трампа анексувати Гренландію

Джерело: росЗМІ

Глава Росії Володимир Путін заявив, що плани США стосовно приєднання Гренландії мають “історичне підґрунтя” та не є чимось незвичним. За його словами, Вашингтон намагався зробити це ще у XIX столітті, а нинішній інтерес Трампа до острова пояснюється його “стратегічним значенням”.

За словами Путіна, ще у 1860-х роках американська адміністрація розглядала можливість приєднання острова разом з Ісландією, проте тоді Конгрес США не підтримав ініціативу. Аналогічні спроби були зроблені у 1910 році та після завершення Другої світової війни.

Щобільше, лідер РФ нагадав, що свого часу купівля Аляски у Російської імперії в 1867 році викликала скептицизм у США, однак зараз цей крок розглядається як стратегічно важливий. На його думку, подібна ситуація може повторитися і з Гренландією.

Гренландія є найбільшим островом світу та перебуває під контролем Данії вже майже 300 років, хоча й має широку автономію. Її населення становить близько 57 тисяч осіб.

Зі стратегічного погляду острів є надзвичайно важливим для США. Тут розташована американська військова база Пітуффік, яка має ключову роль у системі раннього попередження про запуски балістичних ракет. Крім того, база забезпечує контроль над північними морськими шляхами, що стають дедалі доступнішими через танення льодовиків в Арктиці.

Вашингтон має з Данією угоду про оборону Гренландії, укладену ще у 1951 році. У межах цієї співпраці США активно інвестують у військову інфраструктуру острова. Зокрема, у 2022 році Пентагон уклав контракт на $4 млрд для підтримки діяльності ВПС США на базі Пітуффік, а у 2023 році туди вперше перекинули чотири винищувачі F-35.

Трамп уперше публічно заявив про намір придбати Гренландію ще у 2019 році, за часів своєї першої каденції. Після перемоги на виборах 2024 року він повернувся до цієї ідеї, пояснюючи її стратегічною необхідністю для національної безпеки США, особливо в контексті протистояння з Китаєм і Росією.

За оцінками експертів, у разі реалізації сценарію Вашингтон отримає ще більший контроль над Арктикою, що дозволить посилити військову присутність у регіоні та контролювати нові транспортні маршрути, які відкриваються через глобальне потепління.

 У Фінляндії остаточно зупинили останню вугільну теплоелектростанцію “Салмісаарі”. 

США переживають значну демографічну зміну: кількість народжень серед жінок старше 40 років вперше перевищила кількість народжень серед підлітків.

Попри міжнародні санкції, запроваджені через війну в Україні, кількість доларових мільярдерів у Росії зросла зі 125 до 146 осіб. Це рекордний показник за всю історію рейтингу Forbes.

У Ріо-де-Жанейро, Бразилія, чотирирічна дівчинка сплутала наркотики зі шербетом та принесла до дитячого садка, щоб пригостити друзів.

Внаслідок російських обстрілів Нікопольського району Дніпропетровщини постраждали троє людей, зокрема дитина.