FT: У новій угоді США пропонують свій контроль над українськими ресурсами

Джерело: Financial Times

США наполягають на укладенні масштабної угоди, що передбачає контроль над критично важливими мінеральними та енергетичними ресурсами України. Водночас документ не містить жодних гарантій безпеки для Києва, повідомляє Financial Times, посилаючись на проєкт угоди, переданий Україні.

Пропозиція Вашингтона значно розширює попередню економічну домовленість, досягнуту минулого місяця, яка була частиною ініціатив президента Дональда Трампа щодо завершення війни та компенсації США за надану військову допомогу.

Тоді документ передбачав створення інвестиційного фонду, до якого Україна мала б передавати 50% майбутніх прибутків від видобутку корисних копалин. Однак ця угода так і не була підписана після невдалих переговорів президента Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Білому домі. Нова редакція документа передбачає ще жорсткіші умови для України.

Згідно з текстом документа, США та Україна мають створити наглядову раду для контролю над спільним інвестиційним фондом, що розподілятиме доходи від видобутку нафти, газу та інших корисних копалин. Три з п’яти місць у раді належатимуть американським представникам, що дає Вашингтону право вето.

Всі кошти, отримані від реалізації проєктів, конвертуватимуться у валюту та виводитимуться за межі України.

Також США отримають пріоритетне право на використання української інфраструктури – газопроводів, залізниць, портів, об’єктів з переробки ресурсів. Вашингтон отримає 4% роялті з усіх прибутків перед тим, як кошти будуть розподілені між партнерами.

Тоді як Україна нестиме фінансову відповідальність за затримки та можливі спірні ситуації, пов’язані з реалізацією проєктів.

Високопосадовці в Києві розкритикували пропозицію, заявивши, що вона ставить під загрозу економічний суверенітет України та може призвести до виведення прибутків за кордон. Один з них порівняв умови угоди з “грабунком”.

І хоча нова угода не передбачає передачу США ядерної енергетичної інфраструктури України, як це обговорювалося раніше, українські посадовці побоюються, що це питання може знову з’явитися в майбутніх переговорах.

Міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що документ можуть підписати вже наступного тижня, однак українська сторона наголосила, що наразі вивчає юридичні аспекти та готує контрпропозицію.

Раніше ЗМІ інформували, що Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю.

20 березня президент США повідомив, що Вашингтон “дуже скоро” підпише угоду з Україною про рідкісноземельні метали. Він заявив, що Україна та США найближчим часом підпишуть угоду про розробку українських рідкісноземельних металів. Відповідний документ був готовий до підписання, однак, церемонія, яка мала відбутися у Білому домі, зірвалася через публічну сварку між Трампом та президентом Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.

Та у четвер глава Білого дому наголосив, що найближчим часом підпише указ “про значне збільшення виробництва критичних та рідкісноземельних мінералів”.

Вже 24 березня Трамп поінформував, що українська та американська сторони уклали угоду про рідкісноземельні метали. Нині очікується підписання документа. Також, за словами глави США, між Києвом і Вашингтоном тривають перемовини щодо власності на електростанцію — ймовірно, мовиться про окуповану росіянами ЗАЕС.

Додамо, нещодавно стало відомо, що глава США висунув умови для підписання угоди з Україною щодо рідкісноземельних металів: Київ має домовитися з Москвою про швидке припинення вогню та розпочати переговори.

Харківський канал до 1 квітня пожартував про те, що у Харкові відкриється ресторан МакДональдз. Настільки зрадівши, усі почали робити репости “новини”. Поширення набрало таких обертів, що навіть офіційній сторінці МакДональдзу довелося реагувати.

Прессекретарка Білого дому Керолайн Лівітт повідомила, що президент США Дональд Трамп розчарований президентом України Володимиром Зеленським та главою Росії Володимиром Путіним.

Росія не може прийняти пропозиції США щодо зупинення війни проти України у “нинішньому вигляді”, оскільки вони не розв’язують проблеми, які Москва вважає головними причинами вторгнення, заявив заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков. Він додав, що переговори між США та Росією з цього питання призупинилися.

Лише за три місяці 2025 року російська армія скинула 10 577 КАБів на територію України, що значно перевищує показник за аналогічний період минулого року.

Російські війська суттєво знизили темпи просування в Україні у березні, попри гучні заяви глави РФ Володимира Путіна про посилення наступу на фронті. За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою. У березні росіяни захопили лише 133 кв. км української території — це найнижчий показник з червня 2024 року, коли під контроль РФ перейшло 114 кв. км.