Ірині Білик — 55: кар’єра, творчість та повернення до української музики

Джерело: Букви
6 квітня українська співачка, заслужена й народна артистка України Ірина Білик відзначає 55-річчя. Виконавицю часто називають “українською Мадонною” через велику кількість хітів у 1990 роках та впливу на вітчизняний шоу-бізнес.
Народжена у 1970 році у Києві, Білик стала однією з найвпливовіших постатей музичної сцени.
Шлях до естради
З чотирьох років Ірина почала співати, а згодом — займатися танцями та класичним балетом. Пісенну кар’єру розпочала вже з шести років у дитячому пісенному ансамблі “Сонечко”, що активно гастролював всім СРСР, брав участь в дитячих та музичних теле- і радіопрограмах. Нишком від батьків із семи років почала відвідувати музичну студію, займалась на сусідському фортепіано. Одночасно навчалася у театральній студії. У десять років Ірина написала свою першу пісню.
Закінчивши музичну школу, у 18 Білик почала викладати музику для дітей, мала свій постійний клас.
Та вже у 1989 році вступила до Київського музичного училища у клас естрадного співу Ліни Прохорової.
А від 1988 року розпочала роботу над власним репертуаром і вже в 1989 році взяла участь у фестивалі “Червона Рута”. Мешкаючи в готелі з поганими умовами, Білик захворіла — і, за власною оцінкою, невдало виступила на конкурсі, хоча вже тоді зуміла привернути увагу фахівців.
Перший відеокліп
З 1991 року Ірина Білик і “Цей дощ надовго” почали співпрацю з творчим професійним агентством “Ростислав Шоу”. У 1992 році Білик відзняла перше професійне відео на пісню “Лише твоя”. У цьому ж році стає лауреаткою міжнародного фестивалю “Пісенний Вернісаж. Нова українська хвиля”.
Восени 1995 року Білик вирушає у перший в історії української попмузики концертний тур “Нова”, в межах якого відбулося при повному аншлагові перше велике сольне шоу у Національному палаці “Україна”. У 1995 році Ірина Білик названа найпомітнішою постаттю в сучасній українській музиці.
1 березня 2000 року вийшов альбом “ОМА”. 7 квітня 2001 року Ірині Білик заклали першу в історії “Зірку” у клубі Голлівуд на події “Алея Зірок”, де вона презентувала кілька клубних реміксів та нову пісню “Країна”.
Перехід на російськомовну авдиторію
Однак, у 2004 році Білик почала писати пісні російською мовою, першою з яких стала “Снег”, що згодом увійшла до альбому Любовь. Яд, який вийшов 7 червня того ж року і за перші 10 днів було продано накладом у 100 000 примірників і який отримав статус “платинового”. Музичний кліп на пісню став однією з перших відеоробіт кліпмейкера Алана Бадоєва.
За словами українського поета Костянтина Гнатенка, народження першої дитини стало поштовхом для Білик почати виконувати пісні російською мовою, оскільки на той час це часто було єдиним способом для артистів отримати успіх в індустрії, де україномовні пісні майже повністю ігнорувалися. “Не від добра це робилося, коли вона російською почала співати”, – зазначив Гнатенко.
До Дня Незалежности України 24 серпня 2008 року Віктор Ющенко надав Ірині Білик звання Народної артистки України. Досягнувши такого визнання, Ірина заявила, що не вважає успіх своєю особистою заслугою, зазначивши, що саме її шанувальники допомогли їй досягти цього.
17 травня 2018 року до дня боротьби з гомофобією та трансфобією Ірина Білик випустила пісню “Не ховай очей” та кліп, режисерства Юрія Двіжона. 6 листопада 2019 року легенда українського шоубізнесу оголошує подвійний ювілей свого життя — 50 і 30 років на професійній сцені, який мав відбутись на сцені Національний палац мистецтв Україна, але через пандемію COVID-19 шоу було перенесено на 22 травня 2021 року. На концерті був присутній президент Володимир Зеленський.
Політні висловлювання, підтримка втікача Януковича та повернення до української музики
Протягом кар’єри Білик неодноразово викликала чимало суперечок у суспільстві своїми висловлюваннями на політичні теми. Так, у 2004 році вона брала участь у турі на підтримку Віктора Януковича, та вже у 2009 році стала на підтримку Юлії Тимошенко. Тоді як у 2015 році співачка відвідала Крим, що призвело до її включення в базу “Миротворець”. У 2018 році активісти блокували її концерт у Львові через її поїздки до Криму та відвідування концерту Філіпа Кіркорова в Москві.
Однак, з початком російського повномасштабного вторгнення в Україну в 2022 році Білик засудила агресію, закликала російських солдатів залишити українську землю та матерів не відправляти своїх синів на війну. Відтоді вона повернулася до виконання пісень українською мовою, переклавши свої російськомовні хіти, такі як “Сніг” та “Ми будем разом”. У 2024 році вона представила свою версію української народної пісні “Цвіте терен”, а в 2025 році випустила новий сингл “Очі в очі” у співпраці з Esphyr.
Також під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну Ірина почала гастролювати із благодійними концертами у Європейських країнах, США та Ізраїлі.
Додамо, співачка мала намір відіграти третій поспіль концерт в столичному палаці “Україна”. Перед цим виступи виконавиці відбулися з аншлагами. Утім, у свій ювілей Білик не вийде на сцену через жалобу за жертвами російського удару по Кривому Рогу.
У вівторок, 8 квітня, російські окупанти тричі за день обстріляли місто Нікополь на Дніпропетровщині. Спершу вдарили з артилерії, пізніше – застосували дрони-камікадзе.
На кордоні з Угорщиною розпочав роботу новий пункт пропуску “Велика Паладь – Надьгодош”.
Британський співак Роббі Вільямс розповів, що йому діагностували цингу через тривале недоїдання.
У Міністерстві фінансів наголосили, що фінансування Збройних сил України є беззаперечним пріоритетом для відомства. Тоді як інформація про загрозу виплатам військовослужбовцям не відповідає дійсності.
7 квітня Повітряні сили Збройних Сил України завдали удару по комплексу складських приміщень, котрий активно використовувався збройними силами російської федерації в Озерках Курської області, підтвердили у Генштабі.