Кількість страт у світі сягнула найвищого показника з 2015 року – Amnesty International
Джерело: Amnesty International
Кількість смертних вироків у світі у 2024 році досягла найвищого рівня з 2015 року. У 2024 році в 15 країнах світу було страчено 1 518 осіб.
Згідно зі звітом Amnesty International, минулого року було зафіксовано 1 518 страт — це найвищий показник з 2015 року, коли було щонайменше 1 634. Більшість страт відбулися в країнах Близького Сходу.
Звіт не включає тисячі ймовірних страт у Китаї, Північній Кореї та В’єтнамі, оскільки інформація про застосування смертної кари в цих країнах залишається засекреченою. За оцінками правозахисників, Китай і надалі залишається світовим лідером за кількістю страт.
Повідомляється, що Іран, Ірак і Саудівська Аравія разом несуть відповідальність за понад 90% відомих страт у 2024 році. В Ірані було страчено щонайменше 972 особи — на 119 більше, ніж у 2023 році. У Саудівській Аравії кількість страт зросла майже вдвічі: з 172 до 345. В Іраку цей показник збільшився майже вчетверо — з 16 до 63.
Понад 40% страт у 2024 році були пов’язані з наркозлочинами, попри міжнародні норми, які дозволяють смертну кару лише за найтяжчі злочини. Такі випадки особливо поширені в Ірані, Китаї, Саудівській Аравії, Сінгапурі та, ймовірно, у В’єтнамі.
Згідно зі звітом, в країнах Близького Сходу смертну кару застосовували для придушення правозахисників, дисидентів, протестувальників, політичних опонентів та представників етнічних меншин.
У США у 2024 році було страчено 25 осіб. Президент Трамп неодноразово називав смертну кару засобом захисту від “жорстоких ґвалтівників, вбивць і монстрів”.
Водночас у Зімбабве ухвалили закон, що скасовує смертну кару за загальні злочини, а Малайзія провела реформу, завдяки якій кількість осіб, засуджених до страти, зменшилася більш ніж на тисячу.
Вперше понад дві третини країн-членів ООН підтримали резолюцію Генасамблеї щодо глобального мораторію на смертну кару.
- Згідно зі звітом міжнародної правозахисної організації Amnesty International, у 2023 році у світі було проведено 1153 страти, що більш ніж на 30% перевищує показник 2022 року.
Фінляндія почала засекречувати інформацію про експорт своєї зброї.
Рятувальники завершили аварійно-рятувальні роботи після ракетного удару, завданого Росією по Харкову. Внаслідок обстрілу загинула одна людина та постраждали 114.
16 квітня ультраправий депутат Європейського парламенту і кандидат у президенти Польщі Гжегож Браун увірвався до лікарні та погрожував арештом лікарці, яка провела жінці законний аборт.
У Великій Британії на аукціоні Henry Aldridge and Son виставляють жіночий кишеньковий годинник, який колись належав данцю Гансу Крістенсену Гіварду, пасажиру “Титаніка”, що загинув у катастрофі.
У Києві 18 квітня правоохоронці затримали двох 17-річних підлітків, які побили військовослужбовця у гідропарку.