США та Іран розпочнуть переговори щодо ядерної програми

Джерело: Reuters

Іран і США в суботу, 12 квітня, в Омані розпочнуть переговори на високому рівні щодо ядерної програми Тегерана.

Іранські ЗМІ повідомили, що іранська та американська делегації прибули до столиці Оману — міста Мускат. Делегацію Ірану очолює міністр закордонних справ Аббас Аракчі, а переговорами з американської сторони буде займатися посланець президента США Дональда Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф.

Хоча кожна зі сторін говорить про шанси на певний прогрес, вони залишаються далекими один від одного і не дійшли згоди щодо того, чи будуть переговори віч-на-віч, як того вимагає Трамп, чи непрямими, як того хоче Іран.

Іранське державне телебачення розмістило на своєму сайті відео зустрічі Аракчі з міністром закордонних справ Оману Бадром аль-Бусаїді в Маскаті.

В рамках непрямих ірансько-американських переговорів Аракчі надав своєму оманському колезі ключові моменти і позиції Тегерана для передачі американській стороні“, – повідомили іранські державні ЗМІ.

Існує шанс для початкового порозуміння щодо подальших переговорів, якщо інша сторона (США) вступить у переговори з рівною позицією“, – сказав очільник МЗС Ірану.

Верховний лідер аятола Алі Хаменеї надав Аракчі “повні повноваження” на переговори, повідомив іранський чиновник агентству Reuters.

Тривалість переговорів, які стосуватимуться лише ядерного питання, залежатиме від серйозності і доброї волі американської сторони“, – розповів анонімно  чиновник.

Іран виключив переговори щодо своїх оборонних можливостей, зокрема щодо програми балістичних ракет.

Додамо, запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли з грудня, коли Тегеран повідомив про значне прискорення процесу збагачення. Про це свідчить звіт МАГАТЕ.

Кількість урану, збагаченого до 60%, зросла за квартал на 92,5 кілограма до 274,8 кілограма, мовиться в одному з двох конфіденційних звітів МАГАТЕ.

Згідно з критеріями агентства, цієї кількості теоретично достатньо для створення шести ядерних бомб при подальшому збагаченні.

Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.

У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.

  • Президент Ірану Масуд Пезешкіан розкритикував керівництво США за ультиматум щодо ядерної програми та назвав погрози на адресу ісламської республіки неприпустимими. Він акцентував, що виступає за діалог “на рівних”, заснований на взаємній повазі.
  • Іран поскаржився в Раду Безпеки ООН на “нерозважливі та агресивні” заяви та погрози президента США Дональда Трампа, назвавши їх “грубим порушенням міжнародного права” та основоположного Статуту ООН.

За даними синоптиків, у неділю, 13 квітня, в Україні збережеться суха та тепла погода.

Адміністрація Дональда Трампа активно працює над планом масових депортацій, прагнучи досягти цілі у мільйон депортованих іммігрантів протягом першого року президентства. Однак, співробітники імміграційної служби та аналітики все більш скептично ставляться до того, що адміністрація Трампа може депортувати таку кількість іммігрантів за один рік.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга наголосив, що питання про членство України в НАТО не повинно зніматися з порядку денного військово-політичного блоку, оскільки це важливо для забезпечення трансатлантичної безпеки. Він також додав, що Україна готова зробити свій внесок у разі вступу до Альянсу.

У Херсоні внаслідок атаки російського дрона 12 квітня загинув волонтер БФ “Справжні” Олег Сальник.

Іспанія запропонувала заснувати новий оборонний фонд, який надаватиме безповоротні гранти для зміцнення оборонних ліній Європи та підтримки України, використовуючи заморожені активи російського центрального банку.