Глава МЗС Ірану вирушить із візитом до Москви

Джерело: Reuters

Міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі вирушить до Росії, щоб обговорити, зокрема, переговори з США про ядерну програму Тегерана. Передбачається, що глава іранського відомства прибуде до Москви наприкінці тижня.

Поїздку до Москви “використають для обговорення останніх подій, пов’язаних із переговорами в Маскаті “, мовиться у Telegram-каналі іранського зовнішньополітичного відомства.

Раніше Арагчі зазначив на платформі Х, що переговори зі спецпредставником президента США на Близькому Сході Стівом Віткоффом “відбулися в атмосфері взаємної поваги”. Він анонсував швидке продовження.

Згідно з даними Axios, новий раунд переговорів запланували на 19 квітня. США розраховують провести в Римі прямі переговори.

У березні агентство Bloomberg повідомляло, що Росія погодилася допомогти Вашингтону у комунікації з Іраном з питань, пов’язаних із ядерною програмою Ісламської Республіки.

Читайте також: WSJ дізналася вимоги Ірану для повернення до ядерної угоди

Перші непрямі переговори між Іраном та США щодо ядерної програми Тегерана відбулися 12 квітня у столиці Омана Маскаті.

Раніше президент Ірану Масуд Пезешкіан розкритикував керівництво США за ультиматум щодо ядерної програми та назвав погрози на адресу ісламської республіки неприпустимими. Він акцентував, що виступає за діалог “на рівних”, заснований на взаємній повазі.

У березні Трамп дав Тегерану два місяці на підписання угоди щодо ядерної програми, яку він сам розірвав під час свого першого терміну. У разі відмови від угоди політик погрожував республіці “такими бомбардуваннями, яких вона ніколи не бачила”, а також новими вторинними санкціями.

Одночасно США розмістили на контрольованому Великою Британією острові Дієго-Гарсія (архіпелаг Чагос) шість стратегічних бомбардувальників B-2 Spirit. Ці літаки здатні знищити військові та ядерні об’єкти Ірану.

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї заявив, що США та їхні союзники не зможуть примусити його країну до переговорів погрозами, і пообіцяв “жорсткі наслідки”.

Додамо, запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли з грудня, коли Тегеран повідомив про значне прискорення процесу збагачення. Про це свідчить звіт МАГАТЕ.

Кількість урану, збагаченого до 60%, зросла за квартал на 92,5 кілограма до 274,8 кілограма, мовиться в одному з двох конфіденційних звітів МАГАТЕ.

Згідно з критеріями агентства, цієї кількості теоретично достатньо для створення шести ядерних бомб при подальшому збагаченні.

Зауважимо, ще у грудні 2024 року МАГАТЕ інформувало, що Іран має достатньо урану, збагаченого до 60%, для виробництва трьох атомних бомб.

МАГАТЕ закликало Іран до більшої прозорості та інспекцій, щоб уникнути неправомірного використання матеріалів. Ці дії посилюють занепокоєння серед західних країн, які вважають, що збагачення на такому рівні не має цивільного обґрунтування.

Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.

У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.

Додамо, 28 грудня 2024 року Франція, Німеччина, Велика Британія та Сполучені Штати спільно засудили збільшення Іраном обсягів виробництва збагаченого урану до 60% чистоти, близького до рівня, який використовується для ядерної зброї.

Своєю чергою, у російському МЗС засудили ультиматум президента США Дональда Трампа, який наголосив, що масовано атакуватиме Іран якщо той не погодиться підписати ядерну угоду.

Російська служба “Радіо Свобода” з 15 квітня зупинила мовлення в середньохвильовому діапазоні 1386 кГц. У медіа не уточнили тривалість зупинення трансляції.

Європейський Союз попередив президента Сербії Александара Вучича, що його участь у параді 9 травня в Москві може поставити хрест на євроінтеграційних прагненнях країни.

15 квітня Верховна Рада прийняла у другому читанні та в цілому проєкт закону “Про внесення зміни до частини першої статті 16 Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану” щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування)”.

Попри заявлену мету скоротити торговельний дефіцит США, президент Дональд Трамп фактично знищує одну з найбільш конкурентоспроможних експортних галузей країни — вищу освіту.

15 квітня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу проект закону щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури.