Уже сьогодні Україна та США можуть підписати меморандум щодо надр — Зеленський

Джерело: брифінг Володимира Зеленського

Меморандум про угоду про корисні копалини зі США можуть підписати під час онлайн-зустрічі 17 квітня, повідомив президент Володимир Зеленський.

Кілька днів тому американська сторона запропонувала повернутися ще до одного кроку, поки працюють юристи над угодою — це меморандум про наміри, у нас наміри позитивні, конструктивні, ми це показуємо. Тож, меморандум про наміри, не сама угода, а меморандум про наміри може бути підписаний онлайн сьогодні, — уточнив глава держави.

Президент додав, що перша віце-прем’єрка – міністерка економіки Юлія Свириденко вже працює над текстом меморандуму.

Раніше Свириденко повідомила про “суттєвий прогрес” у перемовинах зі США щодо угоди про корисні копалини.

За її словами, українська і американська сторони домовились зафіксувати цей позитив у відповідному меморандумі про наміри.

Найближчим часом готуємось завершити формалізацію угоди. Команди ще працюватимуть над конкретними пунктами в угоді, багато вже пропрацьовано, і рівень угоди має бути достатньо високим, – пише посадовиця.

Як стверджує віцепрем’єрка, угода підлягатиме ратифікації у Верховній Раді України, надаватиме можливість інвестицій й розвитку в Україні, а також забезпечить умови для відчутного економічного зростання й України, і Сполучених Штатів.

Читайте також: Зеленський доручив СБУ розслідувати витік проєкту угоди про надра – FT

Раніше про візит української делегації повідомляв міністр фінансів США Скотт Бессент.

Бессент заявив, що підписання угоди очікується “на початку наступного тижня”. На його думку, це дозволить Трампу звернутися до російського керівництва з позиції сили: “Це покаже, що ми стоїмо поруч з Україною — але на економічній основі. І, можливо, це підштовхне Росію сісти за стіл переговорів. Послідовність була порушена, але я сподіваюся, що ми зможемо це виправити”.

Тоді як українська сторона наголосила, що наразі вивчає юридичні аспекти та готує контрпропозицію.

Раніше ЗМІ інформували, що Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю.

20 березня президент США повідомив, що Вашингтон “дуже скоро” підпише угоду з Україною про рідкісноземельні метали. Він заявив, що Україна та США найближчим часом підпишуть угоду про розробку українських рідкісноземельних металів. Відповідний документ був готовий до підписання, однак, церемонія, яка мала відбутися у Білому домі, зірвалася через публічну сварку між Трампом та президентом Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.

Та у четвер глава Білого дому наголосив, що найближчим часом підпише указ “про значне збільшення виробництва критичних та рідкісноземельних мінералів”.

Вже 24 березня Трамп поінформував, що українська та американська сторони уклали угоду про рідкісноземельні метали. Нині очікується підписання документа. Також, за словами глави США, між Києвом і Вашингтоном тривають перемовини щодо власності на електростанцію — ймовірно, мовиться про окуповану росіянами ЗАЕС.

Додамо, нещодавно стало відомо, що глава США висунув умови для підписання угоди з Україною щодо рідкісноземельних металів: Київ має домовитися з Москвою про швидке припинення вогню та розпочати переговори.

Україна сподівається на кращі умови для країни у межах угоди, яку у Білому домі розглядають як компенсацію за допомогу, надану адміністрацією експрезидента США Джо Байдена.

Київ відмовляється визнавати, що допомога Вашингтона надавалась у борг і прагне масштабних інвестицій США у межах угоди. Також Україна остерігається, що угода та привілеї надані США у її межах, можуть стати перешкодою для вступу до Євросоюзу.

У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.

17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.

В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.

Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.