США запровадили нові портові збори для суден з Китаю

Джерело: The Guardian

Сполучені Штати запровадили нові портові збори для суден, які збудовані у Китаї чи використовуються КНР. Мета – стимулювати американську суднобудівельну промисловість та обмежити домінування Китаю у цій сфері.

Нові портові збори, запроваджені на тлі масштабної торгівельної війни між США та КНР, розпочату американським президентом Дональдом Трампом, який ввів 145% мита на китайські товари, можуть ще більше посилити напругу між країнами.

“Судна та судноплавство життєвоважливі для економічної безпеки Америки та вільного потоку торгівлі”, – заявив торгівельний представник США Джеймісон Грір оголошуючи про нові збори, більшість з яких поснуть діяти у середині жовтня.

За його словами, такий крок адміністрації Трампа “покладе початок боротьбі з домінуванням Китаю, усунуть загрозу для американського ланцюга постачань та надішлють сигнал про запит на кораблі, збудовані у США”.

Відповідно до нововведень США, збори за тоннаж чи за контейнер стосуватимуться кожного рейса судна, пов’язаного з Китаєм у Штатах, а не у кожному порту.

Збір буде стягуватись до п’яти разів на рік та може бути скасований, якщо власник судна розмістить замовлення на судно, збудоване у США.

Після Другої світової війни суднобудівельна промисловість США поступово падала і зараз становить лише 0,1% від світового виробництва.

Домінує у цій сфері Азія, зокрема Китай, який будує понад половину всіх суден, випереджаючи Південну Корею та Японію. Саме ці три країни будують понад 95% цивільних суден.

Для суден, які будує та використовує Китай, діятимуть окремі збори, які поступово зростатимуть з роками. Збір для китайських суден на початку становитиме 18 доларів за чисту тонну (NT) чи 120 доларів за контейнер. Тобто, якщо судно перевозить 15 000 контейнерів, збір може становити 1,8 млн доларів.

Американські групи ще у березні висловили занепокоєння, що нові збори призведуть до зростання цін на імпортну продукцію. ї

Зокрема американські компанії остерігаються, що ці збори, разом з митами на товари з інших країн та митами на сталь та алюміній, чинитимуть “надзвичайний тиск на роздрібних торговців США”.

США також ввели нові збори для всіх іноземних суден, які перевозять автомобілі. Окрім цього, через три роки почнуть діяти збори для суден, які перевозять СПГ.

В інформаційному бюлетені, що супроводжує повідомлення, мовиться, що збори не поширюватимуться на “судноплавство Великими озерами або Карибським морем, судноплавство на території США та з них, а також на експорт насипних вантажів на суднах, що прибувають до Сполучених Штатів порожніми”.

Крім зборів, Грір також оголосив про запропоновані тарифи на деякі причальні крани та китайське обладнання для обробки вантажів.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.