США запровадили нові портові збори для суден з Китаю

Джерело: The Guardian

Сполучені Штати запровадили нові портові збори для суден, які збудовані у Китаї чи використовуються КНР. Мета – стимулювати американську суднобудівельну промисловість та обмежити домінування Китаю у цій сфері.

Нові портові збори, запроваджені на тлі масштабної торгівельної війни між США та КНР, розпочату американським президентом Дональдом Трампом, який ввів 145% мита на китайські товари, можуть ще більше посилити напругу між країнами.

“Судна та судноплавство життєвоважливі для економічної безпеки Америки та вільного потоку торгівлі”, – заявив торгівельний представник США Джеймісон Грір оголошуючи про нові збори, більшість з яких поснуть діяти у середині жовтня.

За його словами, такий крок адміністрації Трампа “покладе початок боротьбі з домінуванням Китаю, усунуть загрозу для американського ланцюга постачань та надішлють сигнал про запит на кораблі, збудовані у США”.

Відповідно до нововведень США, збори за тоннаж чи за контейнер стосуватимуться кожного рейса судна, пов’язаного з Китаєм у Штатах, а не у кожному порту.

Збір буде стягуватись до п’яти разів на рік та може бути скасований, якщо власник судна розмістить замовлення на судно, збудоване у США.

Після Другої світової війни суднобудівельна промисловість США поступово падала і зараз становить лише 0,1% від світового виробництва.

Домінує у цій сфері Азія, зокрема Китай, який будує понад половину всіх суден, випереджаючи Південну Корею та Японію. Саме ці три країни будують понад 95% цивільних суден.

Для суден, які будує та використовує Китай, діятимуть окремі збори, які поступово зростатимуть з роками. Збір для китайських суден на початку становитиме 18 доларів за чисту тонну (NT) чи 120 доларів за контейнер. Тобто, якщо судно перевозить 15 000 контейнерів, збір може становити 1,8 млн доларів.

Американські групи ще у березні висловили занепокоєння, що нові збори призведуть до зростання цін на імпортну продукцію. ї

Зокрема американські компанії остерігаються, що ці збори, разом з митами на товари з інших країн та митами на сталь та алюміній, чинитимуть “надзвичайний тиск на роздрібних торговців США”.

США також ввели нові збори для всіх іноземних суден, які перевозять автомобілі. Окрім цього, через три роки почнуть діяти збори для суден, які перевозять СПГ.

В інформаційному бюлетені, що супроводжує повідомлення, мовиться, що збори не поширюватимуться на “судноплавство Великими озерами або Карибським морем, судноплавство на території США та з них, а також на експорт насипних вантажів на суднах, що прибувають до Сполучених Штатів порожніми”.

Крім зборів, Грір також оголосив про запропоновані тарифи на деякі причальні крани та китайське обладнання для обробки вантажів.

За даними синоптиків у четвер, 1 травня, у частині областей пройдуть опади.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх відносин та політики Кая Каллас зауважила, що Європейський союз розробляє альтернативну стратегію збереження економічного тиску на Росію у разі, якщо нова адміністрація США Дональда Трампа послабить або відмовиться від підтримки України.

Виконувач обов’язків генерального прокурора Олексій Хоменко вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо народного депутата від групи “Довіра” Сергія Шахова.