Росія збільшила знижку на газ для Китаю майже до 40%
Джерело: The Moscow Times
Уряд Росії запланував подальше зниження ціни на російський газ для Китаю, попри рекордні збитки “Газпрому”.
Минулого року постачання “Газпрому”, які здійснюються запущеним у 2019 році трубопроводом “Сила Сибіру”, коштували КНР $267,6 за тисячу кубометрів. Ціна була на 30% нижчою за ту, що платили клієнти в Європі та Туреччині ($376,9 за тисячу кубів).
2025 року ціна російскього газу для Китаю знизиться до $247,3, а для європейських і турецьких покупців, навпаки, зросте до $403 за тисячу кубометрів, випливає з матеріалів Мінекономрозвитку РФ. Відтак, знижка досягне 39% і перевищить $150 за тисячу кубометрів.
На 2026 рік уряд РФ планує подальше зниження ціни на газ для КНР — до $241,8 за тисячу кубів.
Зауважується, що зниження експортної ціни газу, а також різке падіння цін на нафту вдарять по валютних доходах економіки, випливає з прогнозу: цього року продаж вуглеводнів за кордон принесе РФ $200 млрд замість запланованих $236 млрд. У 2026 році валютний виторг виявиться на $9 млрд нижчим за початкові прогнози.
Минулого року “Газпром” прокачав до Китаю 31 млрд кубометрів газу, а цього вивів “Силу Сибіру” на проектну потужність — 38 млрд кубів на рік. Втім, це компенсує газовій монополії менше 20% від довоєнного експорту до Євросоюзу, який на піку доходив до 200 млрд кубометрів.
З того часу постачання “Газпрому” на колись найбільший ринок збуту зменшився майже у сім разів, до мінімуму з другої половини 1970-х років: 28 млрд кубометрів 2023 року та 32 млрд — 2024-го. Як результат: колись могутня держкорпорація РФ з амбіціями досягти капіталізації в $1 трильйон, “Газпром” зазнав рекордного в історії збитку за міжнародними стандартами звітності в 2023 році, а минулого втратив більше трильйона рублів.
Раніше стало відомо, що після великих фінансових втрат та втрати європейського ринку газу, російський “Газпром” планує масові звільнення в центральному апараті. Компанія розглядає скорочення 1,6 тисячі працівників головного офісу.
Відповідний лист голові “Газпрома” Олексію Міллеру направила заступниця правління Олена Ілюхіна, яка вказує на необхідність “оптимізації витрат” у контексті серйозних викликів, що стоять перед російською компанією.
“Газпром” витрачає 50 млрд рублів на річні зарплати працівників центрального апарату, й за оцінками Ілюхіної, цю кількість можна скоротити на 1,6 тисячі осіб, зменшивши штат з 4,1 тисячі до 2,5 тисячі співробітників. Заступник голови правління, Сергій Купріянов, підтвердив достовірність інформації про плановані зміни.
Втрати “Газпрома” на європейському ринку стали відчутними після припинення постачань газу до більшості країн ЄС, що призвело до зменшення експортних обсягів до рівня 1985 року.
Прогнозується, що у 2024 році, через відсутність контракту з Китаєм і падіння постачань до ЄС, “Газпром” буде змушений постати перед серйозними економічними труднощами.
У результаті, через зменшення обсягів постачання газу, “Газпром” може втратити понад $6 млрд річного доходу від припинення транзиту газу через Україну з 1 січня 2025 року.
- У Великій Британії закликали Європу припинити весь імпорт російського газу заради “справжнього миру”.
- Російський “Газпром”, втративши дві третини експорту та отримавши рекордний збиток у своїй історії, продовжує зазнавати проблем на одному з останніх великих ринків продажу газу.
- Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз може розглянути можливість заміни російського експорту скрапленого природного газу (СПГ) американським.
- Німеччина заборонила приймати російський скраплений природний газ (СПГ) на своїх державних імпортних терміналах після того, як стало відомо про заплановане постачання в Брунсбюттель.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 липня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення.
Європейський парламент розглядає можливість пришвидшення відмови від російського газу на один рік, до січня 2027 року. Про це свідчать документи, з якими ознайомилося агентство Reuters.
Міністр оборони України Денис Шмигаль представив оновлений склад своєї команди.
Від початку 2025 року в Україні відбувається близько 15 кібератак щодня. Основним джерелом кібератак залишається Росія.
З 1 серпня Укрзалізниця вводить обов’язкову верифікацію через “Дія.Підпис” при купівлі та поверненні квитків на низку популярних поїздів, що викликало обурення серед частини пасажирів, які не мають застосунку.