Венс висунув Україні ультиматум після відмови Рубіо від ключової зустрічі у Лондоні – CNN

Джерело: CNN

Вашингтон погрожує зупинити участь у дипломатичних зусиллях щодо припинення війни РФ проти України. Причиною стало поглиблення розбіжностей між США та Україною щодо майбутнього окупованих Росією територій.

У середу віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що Штати “запропонували дуже чіткий план для обох сторін”. І додав, що “настав час або погодитись, або США вийдуть з цього процесу”.

Переговори в Лондоні запланували, оскільки офіційні особи США публічно висловили розчарування через відсутність прогресу в припиненні війни. Трамп сказав, що йому “потрібно побачити ентузіазм” з обох сторін, аби продовжити переговори, після того, як Рубіо минулого тижня попередив, що Вашингтон може відмовитися від своїх зусиль із припинення війни, якщо не буде ознак прогресу.

Ситуація загострилася після того, як держсекретар США Марко Рубіо скасував участь у ключовій зустрічі у Лондоні, яка мала відбутися за участю представників України, Великої Британії та ЄС. Офіційно — через “логістичні причини”.

Після цього британське МЗС повідомило, що зустріч відбудеться на нижчому рівні. Сполучені Штати надіслали до Лондона спецпредставника президента Дональда Трампа з питань України та Росії — Кіта Келлога. Рубіо, у своєму дописі на платформі X зазначив, що США у Лондоні представлятиме спецпосланець Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог. При цьому він висловив сподівання, що скасована зустріч все ж відбудеться “найближчим місяцями”.

За кілька днів до перемовин ЗМІ почали повідомляти, що США запропонують Україні офіційно відмовитись від Криму на користь РФ, та залишити решту окупованих територій під фактичним керівництвом загарбників. Мовляв, це і повинні були обговорювати на зустрічі у Лондоні.

Та напередодні, 22 квітня, президент України Володимир Зеленський наголосив, що Україна не відмовиться від своїх земель. Саме це, повідомили джерела WP розгнівало Штати. Також Білому дому не подобається, що Україна спершу хоче обговорити повне припинення вогню, а тоді – решту питань

Відтак держсекретар США Марко Рубіо в останній момент відклав візит до Лондона, а європейські дипломати скасували перемовини на високому рівні.

За даними CNN, американський план передбачає припинення вогню вздовж лінії фронту та визнання контролю Росії над Кримом — що суперечить десятирічній політиці США.

Президент України Володимир Зеленський у вівторок заявив, що Україна не визнає юридично окупацію Криму: “Нам нема про що говорити. Це суперечить нашій Конституції”.

Віцепрезидент Венс, коментуючи повідомлення про “заморожування” лінії фронту, заперечив: “Ні, я цього не казав. Я сказав, що поточна лінія або щось близьке до неї — це те, де, ймовірно, будуть прокреслені нові межі. І українці, і росіяни повинні будуть чимось поступитися”.

Зустріч у Лондоні мала продовжити обговорення, розпочаті на переговорах у Парижі минулого тижня, де США, Велика Британія, Франція та Німеччина дискутували щодо американського бачення припинення вогню.

Попри дипломатичні зусилля, бойові дії відновилися з новою силою після зірваного великоднього перемир’я. У середу Росія атакувала цивільний автобус поблизу Марганця, внаслідок чого загинули щонайменше дев’ятеро осіб, ще понад 30 — поранено.

Водночас Білий дім підтвердив, що спеціальний представник Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф цього тижня поїде до Москви для переговорів із Путіним. Кремль не розкрив деталей візиту.

Раніше Москва відмовилася від американської пропозиції 30-денного перемир’я, погодженого Києвом. Проте вперше за кілька років обидві сторони — і РФ, і Україна — висловили готовність до перемовин, чого не було з початку повномасштабного вторгнення у 2022 році.

Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.

Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.

З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.

23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.

23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.