Україна та НАТО визначили пріоритети роботи JATEC на засіданні у Києві

Джерело: Генштаб

Представники України та НАТО на зустрічі в Києві визначили нові ключові напрямки діяльності спільного центру JATEC. Обговорювались питання посилення обороноздатності, розвитку стійкості та впровадження інноваційних рішень для ефективної протидії загрозам на полі бою.

У засіданні взяли участь голова Старшої наглядової ради та помічник Генерального секретаря НАТО з питань операцій Том Гоффус, заступник Міністра оборони України Сергій Боєв, заступник Головнокомандувача Збройних Сил України бригадний генерал Олег Апостол, командир JATEC бригадний генерал Войцех Озга, а також представники Міністерства оборони України, НАТО в Україні та Спільного центру НАТО-Україна (JATEC).

Повідомляється, що члени наглядової ради дійшли згоди, що проведення засідання за участі представників НАТО, Збройних Сил Польщі та інших високопосадовців у Києві є важливим сигналом єдності Альянсу з Україною.

Під час засідання сторони обговорили стратегічні питання діяльності JATEC та реалізацію попередніх організаційних завдань.

Зазначається, що окрему увагу приділили:

  • приєднанню партнерів до роботи Спільного центру НАТО-Україна,
  • розбудові стійкості інформаційних систем,
  • підтримці  напряму освіти й підготовки,
  • взаємосумісності,
  • співпраці у розробці рішень для вирішення викликів на полі бою.

“Безперечно, головна кінцева мета будь-яких проєктів – це справедливий мир та міцна безпека України. У розвитку JATEC зацікавлена і Україна, і НАТО. Результати роботи Спільного центру корисні для обох сторін”, – зазначив заступник міністра оборони України Сергій Боєв.

Заступник Головнокомандувача ЗСУ бригадний генерал Олег Апостол підкреслив важливість спільної роботи над розробкою засобів протидії ворожим FPV-дронам на оптоволокні, що стане темою наступного NATO Innovation Challenge.

За підсумками попереднього хакатону, де команди пропонували засоби протидії КАБам, вже відбувається тестування та випробування пропозицій в бойових умовах.

Повідомляється, що з моменту свого відкриття в лютому 2025 року Центр вже реалізував свої перші проєкти, зосереджені на протиповітряній обороні, захисті критичної інфраструктури, а також стійкості та тотальній обороні.

Помічник Генерального секретаря НАТО з питань операцій Том Гоффус зазначив, що проведення зустрічі в Києві не тільки підкреслило значення JATEC, а й продемонструвало непохитну та сталу підтримку України з боку НАТО.

“Україна та НАТО стають ближчими, щоб розвивати взаємодію та спільні зусилля в кількох сферах, включаючи стійкість, захист цивільних осіб та нові технології. Наша діяльність у рамках JATEC демонструє спільне зобов’язання як Альянсу, так і України швидко та спільно виконувати поставлені завдання”, – сказав Гоффус.

Під час засідання Старша наглядова рада JATEC визначила чіткі критерії для досягнення повних операційних спроможностей Центру та окреслила плани роботи на 2025-2026 роки.

НАТО продовжує надавати Україні політичну та практичну підтримку. Лише за перші три місяці 2025 року союзники обіцяли надати понад 20 мільярдів євро допомоги у сфері безпеки.

JATEC аналізує важливі уроки, отримані на полі бою в Україні, і є першою цивільно-військовою організацією, спільно керованою НАТО та Україною. Її діяльність сприятиме зміцненню оборонного сектору України, підвищенню її здатності до стримування та оборони, а також досягненню повної оперативної сумісності з НАТО.

  • У лютому 2024 року повідомлялось, що країни Північноатлантичного альянсу та Україна створюють Спільний центр з аналізу, підготовки та освіти.
  • Міністр закордонних справ Андрій Сибіга наголосив, що питання про членство України в НАТО не повинно зніматися з порядку денного військово-політичного блоку, оскільки це важливо для забезпечення трансатлантичної безпеки. Він також додав, що Україна готова зробити свій внесок у разі вступу до Альянсу.

У Ватикані після похорону Папи Франциска оприлюднили перші знімки його гробниці.

Президент Володимир Зеленський 27 квітня заслухав доповідь Головнокомандувача Збройних сил Олександра Сирського стосовно ситуації на фронті, зауваживши, що Сили оборони залишаються на Курщині. 

Протягом тижня, з 21 по 27 квітня, протиповітряною обороною Cил оборони знищено 841 повітряну ціль.

Підходячи до межі перших 100 днів другого президентського терміну, Трамп стикається зі зростаючим невдоволенням його амбітною та суперечливою політикою. Його рейтинг підтримки знижується, а основні ініціативи не знаходять схвалення більшості громадян. Багато хто також вважає, що адміністрація намагається уникнути виконання рішень федеральних судів.

Зусилля США щодо допомоги Україні в захисті від російських кібератак були різко згорнуті через масштабні зміни політики адміністрації Дональда Трампа. Це викликало занепокоєння щодо послаблення життєво важливого кіберзахисту України перед обличчям загроз з боку Кремля.