Шмигаль: США не включатимуть раніше надану допомогу в угоду про надра

Джерело: Денис Шмигаль/Telegram

27 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Україна і США домовилися не враховувати вже надану допомогу у майбутній угоді про співпрацю щодо рідкісноземельних металів.

Відповідної домовленості вдалося досягти у Вашингтоні під час переговорів із міністром фінансів США Скоттом Бессентом.

Важлива зустріч із Міністром фінансів США Скоттом Бессентом, на якій окремою темою розмови була угода між нашими країнами. Над документом працюють юридичні команди. Маємо хороший прогрес. Головне — чітко визначили наші червоні лінії, угода має відповідати європейським зобов’язанням, а також не суперечити Конституції та законодавству України. Вона повинна обов’язково бути ратифікованою Парламентом. Досягнуто домовленостей, що в документі не зараховується допомога, надана до її підписання, — розповів Шмигаль.

Раніше президент США Дональд Трамп заявляв, що Сполучені Штати повинні отримати компенсацію за надану Україні військову та іншу допомогу. Українська сторона наполягала, що допомога була безповоротною і не може вважатися борговим зобов’язанням.

Під час брифінгу у четвер Зеленський заявив, що Україна не має наміру визнавати боргом допомогу, яку Києву надала адміністрація 46-го президента Джо Байдена.

Раніше Трамп наполягав, що угода про спільний видобуток українських корисних копалин має відшкодувати кошти, витрачені Вашингтоном на допомогу Києву. За словами Зеленського, підписання меморандуму про наміри було пропозицією США.

Читайте також: Зеленський доручив СБУ розслідувати витік проєкту угоди про надра – FT

Окрім того, міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що підписання угоди очікується “на початку наступного тижня”. На його думку, це дозволить Трампу звернутися до російського керівництва з позиції сили: “Це покаже, що ми стоїмо поруч з Україною — але на економічній основі. І, можливо, це підштовхне Росію сісти за стіл переговорів. Послідовність була порушена, але я сподіваюся, що ми зможемо це виправити”.

Тоді як українська сторона наголосила, що наразі вивчає юридичні аспекти та готує контрпропозицію.

Також ЗМІ інформували, що Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю.

20 березня президент США повідомив, що Вашингтон “дуже скоро” підпише угоду з Україною про рідкісноземельні метали. Він заявив, що Україна та США найближчим часом підпишуть угоду про розробку українських рідкісноземельних металів. Відповідний документ був готовий до підписання, однак, церемонія, яка мала відбутися у Білому домі, зірвалася через публічну сварку між Трампом та президентом Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.

Та у четвер глава Білого дому наголосив, що найближчим часом підпише указ “про значне збільшення виробництва критичних та рідкісноземельних мінералів”.

Вже 24 березня Трамп поінформував, що українська та американська сторони уклали угоду про рідкісноземельні метали. Нині очікується підписання документа. Також, за словами глави США, між Києвом і Вашингтоном тривають перемовини щодо власності на електростанцію — ймовірно, мовиться про окуповану росіянами ЗАЕС.

Додамо, нещодавно стало відомо, що глава США висунув умови для підписання угоди з Україною щодо рідкісноземельних металів: Київ має домовитися з Москвою про швидке припинення вогню та розпочати переговори.

Україна сподівається на кращі умови для країни у межах угоди, яку у Білому домі розглядають як компенсацію за допомогу, надану адміністрацією експрезидента США Джо Байдена.

Київ відмовляється визнавати, що допомога Вашингтона надавалась у борг і прагне масштабних інвестицій США у межах угоди. Також Україна остерігається, що угода та привілеї надані США у її межах, можуть стати перешкодою для вступу до Євросоюзу.

Вже 17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин.

Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що Сполучені Штати прагнуть вирішити питання завершення війни між Росією та Україною дипломатичним шляхом, перш ніж запроваджувати санкції.

Триває 1160-та доба повномасштабної російсько-української війни. За це час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 949 тисяч осіб.

Президент США Дональд Трамп вважає, що президент України Володимир Зеленський готовий укласти мирну угоду з Росією, яка включатиме відмову від Криму.

Центральна військова комісія Трудової партії Кореї підтвердила участь армійських підрозділів КНДР у бойових діях проти Сил оборони України на території Курської області Росії.

За оцінками аналітиків, в 2024 році спірні сірі зони на фронті становили від 500 метрів до двох кілометрів у глибину, утім, завдяки застосуванню дронів вони розширились до п’яти-семи кілометрів у деяких районах.