Путін зосередиться на короткострокових цілях війни, аби відновити економіку – розвідка

Джерело: CNN
Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.
Це суттєва зміна проти попередніх оцінок, згідно з якими Путін вважав, що має перевагу у війні, ресурси для затяжного протистояння й можливість здобути всю Україну.
Таке сприйняття стало фактором для адміністрації Дональда Трампа, яка припускає, що Путін може бути більш готовим до потенційної мирної угоди, ніж раніше. Водночас високопосадовці США залишаються скептичними щодо заяв глави Кремля про прагнення до миру — навіть попри те, що запропонований Вашингтоном варіант передбачає надзвичайні поступки Росії, зокрема визнання контролю над більшістю захоплених територій.
Думаю, він може замислюватися — не хочу сказати “менш масштабно”, але над тим, що є розумною короткостроковою метою, — пояснив один із високопоставлених представників західної розвідки.
Тиск, який чинить дедалі більш розлючена адміністрація Трампа, котра погрожує новими санкціями, ставить Путіна у потенційно скрутне становище. Під час перемовин також акцентували на потенційних інвестиційних можливостях між США та Росією у разі завершення війни — ці перспективи Вашингтон назвав “історичними”.
Все залежить від того, що США готові запропонувати, щоб Путін міг не лише заявити про перемогу для внутрішньої аудиторії, але й відчути, що досяг чогось вартісного, щоби зробити паузу — а потім, можливо, знову розпочати війну, — додав посадовець.
За його словами, Путін не відмовився від довгострокової мети — захопити більше українських територій у своїх імперських прагненнях.
Високопосадовець ЄС погодився з тим, що Москва готова “підігравати” США, обмежуючи свої нинішні цілі, щоб покращити відносини з Вашингтоном. Водночас Кремль “очевидно не відмовився від максималістських воєнних планів”.
За словами джерела, Кремль сподівається, що поліпшення стосунків із Заходом допоможе відвернути увагу під час тактичної паузи, після чого, знову спробує використати комбінацію військових, економічних, інформаційних і політичних засобів для досягнення повних цілей Путіна в Україні та поза її межами.
На початку року американська розвідка застерігала нових радників Трампа, що контроль над Україною залишається пріоритетом Путіна після збереження його режиму, і що він готовий використати будь-яку ознаку поспіху до переговорів зі сторони США.
Думка Путіна змінилася, бо він вважає, що має справу зі співчутливим американським президентом, котрий не розуміє, що робить, і зацікавлений у швидких перемогах, — зауважив конгресмен-демократ Джейсон Кроу, член комітету з розвідки. За його словами, Путін вважає, що зможе досягнути угоди, якою, зрештою ніхто не дотримуватиметься.
Україна наполягає на гарантіях безпеки
У межах перемовин українське керівництво неодноразово просило США та Європу про гарантії безпеки у разі досягнення домовленості — щоб стримати Росію від подальшого наступу навіть у випадку територіальних поступок.
Росія прагне, щоб визнали якомога більше захоплених територій і якомога сильніше ослабити Україну, — зазначив американський високопосадовець, акцентуючи, що немає жодних ознак того, що Росія здатна захопити решту територій, з огляду на стагнацію фронту.
Обговорення кордонів зосереджені довкола п’яти регіонів, які Росія частково контролює, включно з незаконно анексованим у 2014 році Кримом. Трамп заявив, що Україна, ймовірно, не поверне більшість втрачених територій.
Минулого тижня віцепрезидент Джей Ді Венс заявив, що перемир’я може бути досягнуте “вздовж нинішньої лінії фронту”, з певними територіальними обмінами.
CNN зазначає, що деякі європейські союзники США серйозно стурбовані такою пропозицією — зокрема можливістю визнання США територій, незаконно захоплених Росією.
Нещодавно Трамп заявив, що США готові визнати російський суверенітет над Кримом. Тим часом глава МЗС Росії Сергій Лавров цього тижня підтвердив, що Москва прагне міжнародного визнання всіх п’яти українських територій, які Росія лише частково окупувала.
Інший високопосадовець США, спецпредставник з питань України Кіт Келлог, у вівторок заявив, що адміністрація лише чекає на згоду Росії на припинення вогню.
Сумніви щодо Путіна
Попри заяви Кремля, у колах західної політики та розвідки зберігаються сумніви, що Путін справді прагне миру. Багато хто вважає, що Кремль лише затягує переговори, щоб продовжити воєнну кампанію.
Сенатор-республіканець Роджер Вікер, голова Комітету з питань збройних сил, цього тижня заявив, що “час ставитися до Путіна як до брехливого воєнного злочинця”.
Хоча Трамп неодноразово заявляв, що вірить у бажання Путіна до миру, у суботу він поставив під сумнів справжні наміри глави РФ.
Можливо, він не хоче зупиняти війну. Просто водить мене за ніс, і з ним слід діяти інакше — через “банківські” чи “вторинні санкції”? — написав Трамп на Truth Social після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Ватикані.
Трамп згадав нещодавні удари Росії по Києву та інших містах — і це, як зазначає високопосадовець західної розвідки, свідчить, що Путін не розглядає перемир’я як справжнє завершення війни.
Але якщо йому запропонують щось надто вигідне, від чого складно відмовитися, можливо, він дещо змінить свою позицію, — додав посадовець.
- Президент України Володимир Зеленський прокоментував перемовини з американським лідером Дональдом Трампом у Римі, куди обидва прибули на похорон Папи Римського Франциска.
- Президент Франції Еммануель Макрон після зустрічі із Володимиром Зеленським у Римі повідомив, що Україна готова до безумовного припинення вогню.
- Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 25 квітня повідомив, що найближчими днями мають відбутися “дуже вагомі зустрічі”, які мають наблизити тишу для України.
- Сенатор від республіканців Джон Кеннеді заявив, що російський президент Володимир Путін дурить президента США Дональда Трампа, і йому слід дати зрозуміти, що Сполучена Штати “готові перетворити його й РФ на корм для риб”.
- Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.
Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.
Нові котушки на 25 та 30 км для оптоволоконних FPV-дронів української компанії 3DTech пройшли внутрішні випробування та вже серійно виробляються. Виробництво всіх котушок компанії повністю локалізовано в Україні, закуповується лише сировина.
У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.
Міністерство юстиції сформував Реєстр відомостей щодо незаконно депортованих Росією українських дітей. Технічне створення Реєстру вже завершене. Наразі здійснюється формування та подання перших особових справ.
1 травня Міноборони спільно з підприємством “Українська оборонна компанія” підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері державного гарантування якості, що є важливим елементом запровадження в Україні системи гарантування якості за стандартами НАТО.