Дослідження виявило природний механізм захисту клітин від старіння і хвороб
Джерело: Science Advances
Нове спільне дослідження виявило ключовий механізм захисту, який клітини використовують для збереження мітохондріальної ДНК (мтДНК) від пошкоджень.
Пошкодження мтДНК пов’язане з розвитком низки серйозних захворювань, зокрема хвороби Паркінсона, Альцгеймера, бічного аміотрофічного склерозу (БАС), серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та прискореного старіння. Водночас клітини мають внутрішні системи моніторингу й відповіді на такі ушкодження — і тепер дослідники виявили одну з таких систем у дії.
Дослідження показало, що коли мтДНК пошкоджується, клітини активують спеціалізований шлях рециркуляції за участю білкового комплексу ретромеру та лізосом – органел, які перетравлюють і видаляють відходи. Цей процес ефективно усуває дефектну мітохондріальну ДНК, запобігаючи її накопиченню та зберігаючи здоров’я мітохондрій.
Дослідники з’ясували, що ключову роль у цьому захисному механізмі відіграє ретромний комплекс, зокрема білок VPS35. Коли активність VPS35 була штучно підвищена у плодових мушок (дрозофіл), спостерігалося покращення функції мітохондрій та більш ефективне очищення пошкодженої мтДНК.
Отримані результати, підтверджені як в експериментах на дрозофілах, так і на людських клітинах, свідчать про існування еволюційно збереженої біологічної відповіді. Це відкриває перспективи для розробки нових підходів до лікування мітохондріальних і вікових захворювань.
Дослідники зазначають, що це відкриття не лише допомагає краще зрозуміти, як пошкодження мітохондрій впливає на розвиток неврологічних і метаболічних розладів, а й відкриває шлях до нових терапевтичних підходів. Посилення природних механізмів клітинної рециркуляції, на їхню думку, може уповільнити перебіг захворювань і сприяти здоровому старінню.
-
Комбінація двох біомаркерів — аполіпопротеїну B (apoB) та ліпопротеїну (а) — може значно точніше за традиційний рівень холестерину передбачити ризик серцево-судинних захворювань. До такого висновку дійшли дослідники з Технологічного університету Чалмерса у Швеції та Гарвардського університету у США, провівши найбільше дослідження такого роду. Їхні результати опубліковані на порталі EurekAlert.
Новий Папа Римський Лев XIV, ймовірно, продовжить спадщину свого попередника Франциска, виступаючи на збереження довкілля та служіння бідним і стражденним верствам населення в усьому світі.
Компанія Netflix розпочне тестування стрічки вертикальних відео у своєму мобільному додатку, щоб допомогти глядачам відкрити для себе щось нове для перегляду. Нововведення нагадує соцмережу TikTok.
Триває 1173-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 965 тисяч осіб.
Згідно зі звітом Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, квітень став найсмертоноснішим серед цивільних в Україні з вересня 2024 року: щонайменше 209 людей загинули, ще 1146 зазнали поранень.
У пункті пропуску “Ужгород” військовослужбовці Чопського загону завадили спробі незаконного переміщення через державний кордон старовинної ікони, яка може становити історичну або культурну цінність.