Фіцо висміяв спроби Євросоюзу завадити потрапити йому на парад до Москви
Джерело: Reuters
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висміяв спроби ЄС не допустити його до участі у параді у Москві 9 травня.
За словами Фіцо, його країна хоче розвивати відносини з Росією висміявши тих, хто, за його словами, намагався завадити його присутності у російській столиці.
У Москві словацький прем’єр зустрівся з очільником Кремля Володимиром Путіним ввечері 9 травня після параду. На заході було ще близько двох десятків представників іноземних країн, зокрема президент Китаю Сі Цзіньпін. Але майже всі лідери західних країн проігнорували парад.
Фіцо, для того, аби все ж опинитись у Росії, довелось здолати довгий шлях, зважаючи на те, що деякі країни ЄС заборонили літакам, які летіли на парад до РФ, входити у свій повітряний простір.
“Як глава уряду, я хочу запевнити вас, що в моїх інтересах мати прагматичні стосунки з Російською Федерацією”.
Фіцо наголосив, що він проти “будь-якої нової залізної завіси”, але якщо вона буде, то він зробить все, “щоб ми могли потиснути один одному руки” через неї.
“Будемо вважати дитячим жартом всі технічні проблеми, з якими ми зіткнулись, створені нашими колегами з Євросоюзу”.
У відповідь Путін заявив, що цінує рішення Фіцо приїхати до Росії “попри логістичні перешкоди”.
У ЄС дії Фіцо розкритикували. Зокрема головна дипломатка блоку Кая Каллас та глава польського уряду Дональд Туск, який наголосив, що “оплески Путіну” є “ганьбою для всіх, хто там перебуває”.
У відповідь на критику Каллас Роберт Фіцо сказав, що поважає радянських солдатів, які звільнили Словаччину у Другу світову війну, а Каллас немає права критикувати його, тому що “це нормально вести діалог з іншими лідерами”.
Словацький прем’єр також сказав Путіну, що готовий використати право вето щодо планів ЄС повністю відмовитись від російських енергоресурсів.
Але за юридичною пропозицією Єврокомісії, яку повинні представити у червні, ухвалення потребуватиме рішення більшості членів ЄС, а не всіх. Тобто, якщо одна-дві країни будуть проти, це нічого не змінить.
- Міністерство закордонних справ України висловило демарш державам, чиї лідери взяли участь у параді в Москві 9 травня.
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан під час телефонної розмови з лідерами Коаліції охочих заявив, що Туреччина готова взяти на себе відповідальність за контроль за можливим припиненням вогню в Україні.
Під час візиту до України Еммануель Макрон, Дональд Туск, Кір Стармер і Фрідріх Мерц спробували традиційні страви української кухні.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Росія розгляне пропозицію про 30-денне припинення вогню, яку 10 травня висунули Володимир Зеленський та європейські лідери за підсумками зустрічі “коаліції охочих”.
Як повідомляє Axios із посиланням на джерела, які знайомі з деталями телефонної розмови лідерів, Україна заявила про готовність до прямих переговорів з Росією, якщо та погодиться на 30-денне перемирʼя.
Лідер угорської опозиції Петер Мадяр вважає, що після заклику коаліції прем’єр Угорщини Віктор Орбан повинен звернутися до очільника Кремля Владіміра Путіна з вимогою прийняти пропозицію про 30-денне припинення вогню.