США заявили про торговельну угоду з Китаєм
Джерело: CNN
11 травня високопосадовці США повідомили про “значний прогрес” після дводенних торговельних переговорів із Китаєм у Женеві, натякаючи на досягнення угоди, яка може мати суттєві наслідки для глобальної економіки.
Радий повідомити, що ми досягли значного прогресу між Сполученими Штатами та Китаєм у надзвичайно важливих торговельних переговорах, — заявив міністр фінансів США Скотт Бессент у короткій заяві в неділю у Женеві, назвавши переговори “продуктивними”.
Представник США з питань торгівлі Джеймісон Ґрієр зазначив, що угоди було досягнуто в неділю, після того, як минулого місяця президент Дональд Трамп запровадив мита у розмірі 145% на більшість китайських товарів. У відповідь Китай запровадив 125% мита на американську продукцію.
Президент оголосив надзвичайний стан і ввів мита, і ми впевнені, що укладена нами угода з китайськими партнерами допоможе нам у розв’язанні цієї надзвичайної ситуації, — сказав Ґрієр. — Важливо усвідомити, як швидко нам вдалося дійти згоди, що свідчить про те, що, можливо, розбіжності були не такими вже й великими, як вважалося, — додав він.
CNN звернулося до Мінфіну США за уточненнями щодо деталей, утім Бессент повідомив, що їх оприлюднять у понеділок вранці. До початку переговорів представники адміністрації Трампа применшували очікування щодо можливості досягнення угоди вже на цих вихідних, називаючи зустрічі лише першим кроком. Раніше Бессент заявляв, що його метою є зниження напруги, оскільки відносини між США і Китаєм зайшли у глухий кут після запровадження тарифної політики.
Це дуже жорсткі переговорники, — зауважив Ґрієр про китайських колег. Він зазначив, що делегації “працювали дуже старанно”, а минулі два дні були “дуже конструктивними”.
Бессент повідомив, що він і Ґрієр вже проінформували президента Трампа.
Перед початком переговорів Трамп заявляв, що готовий знизити тариф на китайські товари до 80%, написавши в соцмережах, що це “залежить від Скотта Б.”, маючи на увазі Бессента. У Білому домі згодом уточнили, що Китай також має піти на поступки.
Однак навіть у разі укладення угоди ціни не знизяться миттєво, оскільки кораблі з вантажем, обкладеним митом у 145%, уже прибувають до портів.
Імпорт з Китаю має ключове значення для США: мовиться про взуття, одяг, побутову техніку, мікрочипи, дитячі товари, іграшки, спортивне спорядження, офісне обладнання тощо.
Торгова війна вже вплинула на економіку США. Вперше з початку 2022 року зафіксовано квартальне скорочення ВВП — імпортери поспішали завезти товари до набуття чинності запроваджених мит.
Китай також відчув серйозні наслідки. У квітні експорт до США скоротився на 21% — з $41,8 млрд у квітні 2024 року до $33 млрд у 2025-му. Китайська промисловість також зазнала втрат: у квітні темпи падіння виробничої активності були найвищими за 16 місяців, що змусило Пекін прискорити впровадження нових економічних стимулів.
Новина про переговори Бессента й Ґрієра з китайською делегацією у Женеві викликала сподівання на покращення відносин між двома країнами. За даними Світового банку, США та Китай — це перша і друга за величиною економіки світу, котрі спільно перевищують сукупний розмір двадцяти країн.
- Генеральна директорка Світової організації торгівлі (СОТ) Нгозі Оконджо-Івеала попередила про можливі наслідки через загострення торгівельної напруженості між США та Китаєм.
Під час першої офіційної зустрічі з міжнародними ЗМІ новообраний Папа Римський Лев закликав до припинення поляризуючої “війни слів” і до оновлення підходів у сфері комунікації.
Поблизу Галапагоських островів в Еквадорі знайшли судно з п’ятьма рибалками з Перу, які дрейфували морем протягом 55 днів.
П’ятий президент України Петро Порошенко заявив про необхідність припинення транзиту російської нафти через територію України, зокрема нафтопроводом “Дружба”.
У Донецькій області затримали 50-річну працівницю місцевого закладу харчування, яка працювала на росіян та коригувала удари РФ по Силах оборони у прифронтових районах.
Президент Володимир Зеленський провів першу розмову з новим Папою Римським Левом XIV.