Головний рабин України подякував українцям, котрі рятували євреїв у Другу світову

Джерело: Моше Реувен Асман/Facebook

14 травня, у День пам’яті українців, котрі рятували євреїв під час Другої світової війни, Головний рабин України Моше Реувен Асман висловив глибоку вдячність усім, хто проявив людяність. Він наголосив, що українці не відвернулися від євреїв у найстрашніші часи.

Я, як Головний рабин України, та як єврей, від імені єврейської громади — хочу висловити у глибоку вдячність перед Українцями, які в страшніші для нас часи не відвернулися. Які, ризикуючи власним життям, рятували євреїв, — заявив Моше Асман у своєму зверненні.

Рабин додав, що в роки, коли панували страх і смерть, знаходилися ті, хто відкривав двері своїх осель, ховав дітей і цілі родини, “давав шматок хліба, документи й надію”. Саме завдяки таким людям було врятовано тисячі єврейських життів.

Цей подвиг — це частина єврейської історії, та спільна українсько-єврейська пам’ять. І ця пам’ять — жива, — наголосив Асман.

Він зауважив, що сьогодні, коли світ знову постає перед злом і несправедливістю, приклад сміливих надихає не мовчати, чинити опір та залишатися людьми.

Від щирого серця дякую!!! І молюся, щоб світло та заслуга ваших вчинків ніколи не пішла в забуття! Нехай благословення Всевишнього буде з родинами Праведників назавжди!

Щороку 14 травня в Україні відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв у роки Другої світової війни.

Під час Голокосту нацистський режим знищив в Україні понад 1,5 мільйона євреїв — це чверть від знищених 6 мільйонів євреїв Європи. Це стало частиною загальноєвропейського плану “остаточного розв’язання єврейського питання”, ініційованого нацистською Німеччиною. Рятівниками ж євреїв були не тільки етнічні українці, а й представники інших національностей, що проживали в Україні.

За даними Ізраїльського національного меморіалу Катастрофи і Героїзму “Яд Вашем”, з України таких людей – понад 2 700. Ці люди нагороджені Державою Ізраїль званням Праведника народів світу за порятунок євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення.

Це звання присвоює Ізраїльський національний меморіал Катастрофи і Героїзму “Яд Вашем” людям по всій планеті за порятунок євреїв від Голокосту.

Україна займає четверте місце за кількістю Праведників, попереду лише Польща, Нідерланди та Франція. Загалом Праведники народів світу походять більш ніж із 50 країн.

Пам’ятна дата започаткована постановою Верховної Ради у 2021 році та збігається із відзначенням Дня незалежності Ізраїлю.

Довідка. Праведники народів світу (івр. חסידי אומות העולם, хасидей умот ха-олам) — це почесне звання присуджується Державою Ізраїль тим, хто в роки Другої світової війни рятував євреїв від знищення, на території Європи, окупованій нацистами. Походження терміна бере свій початок в юдаїзмі. Спочатку так позначали неєвреїв, які дотримуються семи основних заповідей з 613-ти, обов’язкових для євреїв.

Визнані отримують медаль і Почесну грамоту, а їх імена увічнюють в Яд Вашем на Горі Пам’яті в Єрусалимі.

Праведники народів світу з України — за своєю кількістю на четвертому місці в світі після Польщі, Нідерландів та Франції. Загалом більше двох з половиною тисяч українців отримали це почесне звання.

14 травня 2021 року в Україні вперше на державному рівні вшанували пам’ять Праведників народів світу.

  • Лондонська Бібліотека Вінера відкрила доступ до одного з найбільших у світі архівів про Голокост.
  • Румунія оголосила про своє рішення зробити Голокост та історію євреїв частиною шкільної програми, а прем’єр-міністр Румунії Йон-Марчел Чолаку заявив, що необхідно ознайомитися з темним минулим.
  • Фінське державне керівництво розглядає можливість на законодавчому рівні заборонити використання радянських та нацистських символів через їхнє “сприяння дискримінації та розпалюванню ненависті”.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.