На борту китайської космічної станції виявили невідомі раніше види бактерій
Джерело: Microbiology Society
На борту китайської космічної станції “Тяньгун” виявили раніше невідомий вид бактерій у межах програми вивчення мікробіомів космічної станції.
Під час аналізу мазків, зібраних на модулі “Тяньгун” у травні 2023 року, вчені виявили сліди бактерій, яку раніше не зустрічали на нашій планеті.
Зразки зібрав екіпаж місії “Шеньчжоу-15”. Знайденим бактеріям присвоїли назву Niallia tiangongensis на честь станції.
Дослідження зразків проводили спільно Shenzhou Space Biotechnology Group та Пекінський інститут систем космічних кораблів. Воно показало, що бактерії мають характеристики, завдяки яким виживають у стресових умовах на висоті сотень тисяч кілометрів від Землі.
Вивчення цих бактерій вже назвали значними для забезпечення здоров’я космонавтів та функціонування обладнання під час тривалих подорожей у космосі.
Подальші дослідження виявили, що бактерія відрізняється за складом та функціями від бактерій, знайдених на Міжнародній космічній станції.
Встановлено, що Niallia tiangongensis схожа на відомий штам Niallia circulans (ґрунтова бактерія паличкоподібної форми), яку кілька років тому перекласифікували до нового роду, тоді як раніше вона належала до патогенних форм роду Bacillus.
Niallia circulans та її космічні родичі здатні “упаковувати” свою життєво важливу хімію в стійкі спори, щоб пережити періоди сильного стресу. Водночас поки незрозуміло, чи Niallia tiangongensis еволюціонувала безпосередньо на станції, чи прибула туди у формі спори, вже маючи свої унікальні риси.
Нещодавній аналіз генів та функцій Niallia tiangongensis показав, що вона має здатність розщеплювати желатин як джерело азоту та вуглецю. Така здатність потрібна бактерії для будівництва захисного шару біоплівки, аби сховатись там у складних умовах.
Поки не виявлено чи становить Niallia tiangongensis загрозу для здоров’я космонавтів, але зважаючи на те, що близькі родичі бактерії можуть призводити до сепсису у пацієнтів зі слабким імунітетом та здатність розщеплювати желатин, потенційні проблеми зі здоров’ям спричинені цими та іншими космічними бактеріями, є вагомим питанням.
- Науковці прогнозують, що до 2050 року від антибіотикорезистентності до багатьох інфекцій, можуть померти понад 39 млн осіб у всьому світі.
Глава Міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський наголосив, що путінська Росія змінює історію та відновлює культ злочинця — Сталіна, який наказав убити польських військовополонених. Так він прокоментував у Брюсселі осквернення й пошкодження пам’ятника на Польському військовому кладовищі в Мєдному, де поховані жертви Катинського розстрілу 1940 року.
Дослідники з Китаю забезпечили надлюдський зір, створивши контактні лінзи, котрі дозволяють бачити інфрачервоне світло. На відміну від нічних окулярів, нові лінзи не потребують живлення, а через свою прозорість одночасно дозволяють бачити інфрачервоне і звичайне світло.
У травні Європейська Комісія запропонувала ввести новий адміністративний збір у розмірі 2 євро за кожну посилку, що надходить до ЄС з-за меж Союзу, зокрема з Китаю. Це стосується переважно замовлень з онлайн-платформ Temu та Shein, які надсилають товари безпосередньо від виробника до споживача, минаючи посередників та склади.
Адміністрація Дональда Трампа відкликала дозвіл Гарвардського університету на прийом іноземних студентів у межах Програми студентів та обміну (SEVP), різко загостривши протистояння щодо автономії вишу.
Під час бойових дій в Україні загинув громадянин Італії, який служив у складі Інтернаціонального легіону.