Росіяни затягли естонський науковий буй до військової бази у Калінінграді
Джерело: ERR
Російський військовий флот викрав естонський хвильовий буй, який належить Інституту морських систем Талліннського технічного університету. Буй для вимірювання хвиль розташовувався за 50 кілометрів від Гіюмаа в естонській економічній зоні.
За словами директора інституту Ріво Уйбоупіна, пристрій офіційно зареєстрований у Транспортному департаменті і він працював у звичайному режимі. Однак, 26-28 квітня рух пристрою не відповідав природним умовам. Тому інститут звернулася до Морського операційного центру ВМС Естонії з проханням викликати на допомогу латвійський військовий корабель.
Завдяки отриманим GPS-даним вдалося простежити, як буй прямує до Калінінграда, а згодом — до штабу Балтійського флоту РФ.
Згідно GPS-треку, буй увійшов у порт Калінінграда, а далі опинився у військовій частині, — уточнив директор.
Естонський флот зафіксував, що поруч із буєм перебували два кораблі з вимкненими системами автоматичної ідентифікації. Мова про корвети класу “Буян-М”, котрі здійснювали патрулювання.
Командувач Військово-морських сил Естонії Іво Варк припускає, що росіяни могли сприйняти буй як загрозу навігації, якщо інформація про нього не була нанесена на їхні карти.
Попри інцидент, інститут планує вже наступного тижня встановити новий буй у тому ж місці.
Раніше стало відомо, що Франція відправила до Балтійського моря своє розвідувальне судно Dupuy de Lôme для перехоплення сигналів та стеження за активністю російського “тіньового флоту” — групи суден, які Росія використовує для обходу санкцій, зокрема для нелегального транспортування нафти. Цей крок є частиною зусиль НАТО щодо посилення моніторингу в регіоні, де зростає напруга через дії Росії.
Тоді як у відповідь на зростаючу загрозу, НАТО та ЄС посилили заходи безпеки в Балтійському морі. Польща, наприклад, втрутилася після того, як судно з “тіньового флоту” було помічено поблизу підводного енергетичного кабелю, що з’єднує Польщу та Швецію. Після втручання польських військових судно було змушене повернутися до російського порту.
Крім того, країни Балтійського та Північного морів домовилися про спільні заходи проти “тіньового флоту”, включаючи регулярні перевірки страхових сертифікатів танкерів, що використовуються Росією. Ці перевірки проводитимуться вздовж маршруту “тіньового флоту” через Ла-Манш, Данські протоки та Фінську затоку.
Читайте також: У «тіньовий флот» Росії входить 230 танкерів із США та ЄС
Зауважимо, російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі, мовиться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.
У заяві зазначено, що діяльність цього флоту збільшує ризики, пов’язані зі скинутими в море хімічними речовинами, і сприяє фінансуванню війни Росії проти України. Лідери також наголосили, що ця практика підриває цілісність критичної підводної інфраструктури.
Країни НАТО мають намір вживати заходів для усунення загроз. У документі зазначається, що держави залишають за собою право діяти відповідно до міжнародного права щодо суден, які підозрюються в обході санкцій або створюють небезпеку для інфраструктури, навколишнього середовища та безпеки.
Для протидії таким суднам планується посилення нагляду, включаючи перевірку страхових даних, впровадження інструментів відстеження та розширення санкцій. Лідери закликали до тіснішої співпраці між ЄС та НАТО для розв’язання цієї проблеми.
У заяві наголошується на важливості спільних дій для захисту підводної інфраструктури, яка має критичне значення для регіону. Також йдеться про координацію та активізацію співпраці для забезпечення безпеки всього Альянсу.
- Частині тіньового російського нафтового флоту доведеться змінити прапор, під яким вони плавають, через санкції США та Великої Британії.
- Шість російських нафтових танкерів, які все ще перебувають на етапі будівництва на суднобудівному заводі “Звезда”, потрапили під санкції США, запроваджені минулого тижня.
- Російський “тіньовий флот” становить загрозу морській, екологічній безпеці та підводній інфраструктурі в Балтійському морі. Про це йдеться у спільній заяві лідерів країн-членів НАТО в регіоні, опублікованій на сайті президента Фінляндії.
- Китай закриває ключові нафтові порти на сході країни для танкерів, що перебувають у санкційних списках США.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.
26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.
Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.
Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.