Обряд приготування Карнаухівської зливаної каші внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України

Джерело: Мінкультури.
Міністерство культури та інформаційної політики додало обряд приготування Карнаухівської зливаної каші до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Обряд приготування цієї каші практикується в селищі міського типу Карнаухівка, що розташоване в Дніпропетровській області, на правому березі Дніпра, поблизу міста Кам’янське.
Традиція приготування тісно пов’язана з історією селища від часу заснування його славнозвісним козаком Семеном Карнаухом у 1737 році. Цілком ймовірно, що такі чи подібні обряди побутували й на інших територіях України.
Свою назву елемент “зливана каша” отримав завдяки тому, що ця страва готувалася гуртом. Обряд приготування пов’язаний із символічним відзначенням завершення весняних польових робіт.
Мешканці селища в святковому вбранні збиралися на знакових місцях просто неба – левадах, майданах, у різних куточках селища, зносили продукти. Оскільки все залежало від того, які продукти принесли мешканці селища, вулиці, то зливана каша виходила в кожного своя.

Зображення: Мінкульт
Якогось єдиного рецепта страви не існує. Основні принципи приготування зливаної каші передаються господинями з покоління в покоління. Деякі особливі секрети приготування зберігаються в таємниці.
Для приготування страви використовують великий казан та такі інгредієнти, як: пшоно, рис, картоплю, сало, курячий гуляш, яйця, цибулю, різні спеції. Готують зливану кашу просто неба на вогнищі, завдяки чому вона має особливий смак.
Основне значення обряду приготування зливаної каші – соціальне. Це об’єднання громади навколо важливих подій, прив’язаних до сільськогосподарського календаря.

Зображення: Мінкульт
Цей обряд практикується й сьогодні. Досі збереглася традиція готувати зливану кашу на великі свята. Певної визначеної дати для приготування зливаної каші немає.
У день приготування до столу не кликали, бо про те, що каша готова, сповіщала пісня. Після першої тарілки смачної каші обов’язково танцювали та співали народних пісень, що передаються з покоління у покоління, заряджаючи страву позитивною енергією. Потім знову сідали за стіл.
Мешканці селища Карнаухівка стверджують, що каша відновлює сили, дає позитивну енергетику та надихає на збір нового врожаю.
- Міністерство культури та інформаційної політики додало технологію приготування обрядового напою “Варена” в селі Боромля на Сумщині до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
- Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України поповнився новими позиціями.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.
У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.
Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.
Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.