В Росії діє мережа секретних катівень для військовополонених – правозахисник
Джерело: Микола Полозов у коментарі росвиданню “Агентство. Новости”
Російська влада створила систему підпільних тюрем для утримання українських військовополонених, розповів співзасновник гуманітарної ініціативи “Пошук. Полон” Микола Полозов.
За словами Полозова, правозахисники випадково дізналися про існування таких таємних місць утримання лише на четвертому році повномасштабної війни – завдяки довідкам щодо перебування українських військових, котрі потрапили в полон у Курській області та під Донецьком.
Як зазначає правозахисник, зазвичай військовополонених утримують у слідчих ізоляторах або виправних колоніях. Однак в одному з випадків у документах фігурував “центр тимчасового утримання осіб, затриманих за протидію СВО”.
Полозов вважає, що саме про один із таких центрів мовилося в сюжеті російського телеканалу “Звезда”, який вийшов у 2022 році. Правозахисники знайшли репортаж після того, як з’явилася інформація про невідомі раніше центри утримання полонених. У сюжеті Міноборони РФ повідомляло, що “центр тимчасового утримання військовополонених ЗСУ” облаштували на місці колишнього зерносховища. Локацію цього центру в сюжеті не розкривали.
На думку Полозова, таких центрів існує щонайменше п’ять.
Щодо трьох-чотирьох ми маємо підтвердження у матеріалах справ, плюс згаданий репортаж. Можна припустити, що їх більше, – додав він.
Правозахисникам не вдалося виявити належних юридичних адрес або слідів закупівель, за якими можна було б підтвердити існування цих місць утримання.
Кількість українських військовополонених, котрі утримуються у секретних тюрмах, залишається невідомою. Це зокрема пов’язано з тим, що в багатьох справах взагалі відсутня інформація про місця утримання. Ті військові, в матеріалах справ яких згадуються секретні тюрми, досі не повернулися з полону до України.
Полозов припускає, що в таких місцях практикуються нелюдські умови утримання – зокрема тортури та сексуалізоване насильство. Про це свідчать розповіді українських військових, які вже повернулися з полону.
Інший правозахисник, котрий займається справами українських військовополонених, зауважив, що раніше не чув про секретні тюрми, однак, припускає, що може мовитися про повторення ситуації 2022 року. Тоді на окупованих територіях з’являлися імпровізовані СІЗО для осіб, яких вивозили із зони бойових дій. Так, наприклад, виникло СІЗО №2 у Криму – спершу про нього не було відомо, але згодом з’явилася інформація.
Різниця в масштабах, – додав Полозов. – Якщо раніше це були підвальні катівні, зроблені нашвидкоруч, то тепер – масштабовані установи, в яких можуть утримувати сотні осіб.
Після завершення війни Росія може використати практику секретних тюрем і проти власних громадян, вважає правозахисник.
Додамо, вже на початку повномасштабного вторгнення в Україну російська влада дозволила й санкціонувала систематичні катування українських військових та цивільних полонених у російських в’язницях.
Чергові підтвердження оприлюднив WSJ, базуючись на інтерв’ю з двома колишніми російськими тюремними охоронцями та одним представником тюремного медичного персоналу з Росії.
Будьте жорстокими, не жалійте їх, – такі настанови давав тодішній начальник тюрем Санкт-Петербурга генерал-майора Ігор Потапенко підрозділу російських тюремників у березні 2022 року.
Згідно зі свідченнями тюремників, вказівки Потапенка підлеглі сприйняли як дозвіл керівництва на насильство, яке у поводженні з українцями вивели “на новий рівень”.
Розповіді колишніх російських тюремників, які втекли з Росії та увійшли до програми захисту свідків після того, як дали свідчення Міжнародному кримінальному суду – підтверджені офіційними документами, інтерв’ю з колишніми українськими в’язнями, а також свідченнями голови правозахисної організації Gulagu.net Володимира Осєчкіна, який допоміг тюремникам виїхати з Росії та дати свідчення МКС.
Свідчення тюремних охоронців також віддзеркалюють неодноразові заяви та звіти організацій системи ООН про “поширені та систематичні” тортури українських військовополонених росіянами.
Як зазначає американський Інститут дослідження війни (ISW), повідомлення про тортури українців у російських тюрмах “демонструють ступінь причетності російської влади до цих воєнних злочинів”, так само як і страти українських військовополонених на полі бою свідчать про співучасть російських командирів у цих злочинах.
Раніше журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.
Додамо, раніше Регіональний центр прав людини з відкритих джерел встановив місцезнаходження так званих “таборів перевиховання” в РФ для українських дітей з ТОТ. На сьогодні виявили 13 установ на окупованій території України, ще 18 — у Білорусі та 67 — у Росії.
Довідка. За даними Офісу президента України станом на 1 травня, у Росії утримують близько 8 000 українських військовополонених та понад 16 тисяч цивільних українців.
- З початку повномасштабного вторгнення Росії щонайменше 206 українських військовополонених загинули в російських тюрмах. Про це повідомляє Associated Press із посиланням на Офіс Генерального прокурора України.
- Українському підпіллю стало відомо, що до окупаційних адміністрацій спустились перші усні вказівки щодо реалізації об’єктів “спеціального інфраструктурного проєкту”. Саме так росіяни завуалювали створення та розбудову концентраційних таборів для нелояльного населення.
- Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) блокує спроби України створити спеціальний трибунал, який матиме повноваження судити керівництво Росії за скоєні в Україні воєнні злочини.
- Президент Росії Володимир Путін повинен постати перед судом щодо розслідування воєнних злочинів РФ у Маріуполі, унаслідок яких загинули тисячі цивільних, знищено незчисленну кількість будівель, за якими послідувала русифікація міста, мовиться у новій доповіді організації Human Rights Watch.
- До Білорусі депортували тисячі українських дітей: деякі з них вже пройшли “військовий вишкіл” – The Telegraph.
Білий дім призупинив використання поліграфів у Пентагоні після того, як старший радник міністра оборони Піта Гегсета Патрік Вівер поскаржився, що може стати об’єктом перевірки.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 300 мільйонів гривень на підтримку університетів у прифронтових та прикордонних регіонах.
У п’ятницю, 26 липня, Туреччина встановила новий рекорд температури для континентальної Європи — +50,5°C. Цей показник зафіксували в районі Сілопі провінції Ширнак.
Петер Мадяр, лідер угорської опозиційної партії “Тиса” висловився проти прискореного вступу України до Європейського Союзу.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.