У законопроєкті про амністію за злочини в оборонці зберігаються ключові ризики – ЦПК

Джерело: ЦПК

Законопроєкт про повну амністію за злочини в оборонці отримав пом’якшену версію. Втім, нова версія аналогічно блокує розслідування корупційних схем, попереджають у Центрі протидії корупції.

Народні депутати прибрали деякі пункти зі старої версії та зареєстрували новий законопроєкт під номером №13423-2.

“Апгрейднута” версія пропонує, аби підприємства з переліку міністром оборони мали імунітет від кримінальних справ. Це знову ж таки буде “список Банкової”. Без дозволу Генпрокурора не можна буде навіть почати розслідування. А навіть якщо почнуть, то Міноборони одразу про це знатиме, – пояснили у повідомленні.

Активісти пояснили, що нардепи створюють черговий механізм, за якого розслідувати незалежно корупцію в оборонній сфері буде просто неможливо. Це, своєю чергою, дозволить в ручному режимі “переслідувати одних та не чіпати інших”.

Щобільше, також блокується можливість розслідувань з боку НАБУ і САП.

Попри те, що оновлена версія документа не повністю скасовує кримінальну відповідальність за злочини у оборонці, все ж депутати залишили ключовий ризик – повний контроль Генпрокурора над розслідуваннями.

Раніше Центр протидії корупції попереджав, що Рада взяла до розгляду законопроєкт №13423, який може легалізувати масштабну корупцію в оборонній сфері.

Нагадаємо, документ пропонував взагалі звільнити від кримінальної відповідальності службових осіб підприємств, які виконують оборонні контракти, навіть якщо їхні дії формально є злочинними – за умови, що вони мали “суспільно корисну мету”.

Згідно з повідомленням, затверджувати перелік таких підприємств мало Міністерство оборони. Сам перелік буде закритим для суспільства. Тоді як згідно з змінами до бюджету, бюджет для збройних закупівель у цьому році може досягнути 750 млрд грн.

Попередня версія законопроєкту передбачала, що розслідувати зловживання в оборонній сфері можливо буде лише за згодою генпрокурора. Тоді як НАБУ та САП будуть усунуті від розслідувань.

Документ також дозволяв амністувати вже скоєні злочини. Водночас документ пропонував зберегти особливий режим ще три роки після закінчення війни.

Тоді ініціативу підписали 126 депутатів, з них 123 – з фракції “Слуга народу”.

Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.

Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.

Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.

Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.

14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.