Правило «двох стін» та сигнали рятувальникам: що насправді рятує під завалами
Джерело: hromadske
Після кожної масованої російської атаки десятки українців опиняються під уламками зруйнованих будинків. І хоча соцмережі сповнені порад на випадок удару, багато з них – насправді небезпечні міфи.
7 червня рятувальники витягнули з-під завалів дівчину Марію. На це знадобилося три години, поки вони працювали під повторними ракетними ударами. Марія дихала через рушник, змочений у пилюці і уламках, і пила краплини води з нього, бо дуже хотіла пити. Вона зауважує, якби почула сирену, обов’язково пішла б у укриття, але того ранку сон був міцним.
Дві стіни – не гарантія безпеки
Про “правило двох стін” — що дві стіни захищають від ракет і “шахедів” – запевняли з початку повномасштабної. Проте заступник начальника оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС Київської області Богдан Кухарчук пояснює, що це міф: “Дві стіни не врятують вас від прямого попадання ракети чи “шахеда”. Навіть якщо ви перебуваєте на 9-му поверсі, а прилетіло в 1-й, за умови прямого влучання будинок просто весь складеться донизу. Дві стіни можуть зменшити вплив вибухової хвилі, узяти на себе уламки скла, меблів, бетону. Але якщо в будинок влетів “шахед”, враховуючи, що росіяни їх зараз начиняють спеціальною вибуховою речовиною, яка запалює все навколо себе, то дві стіни вас не врятують. Тим більш, якщо поцілила ракета”.
Він також застерігає, що ванна кімната – більш безпечне місце, ніж сходовий майданчик, оскільки сходи можуть обвалитися через слабке кріплення: у багатьох будинках сходові майданчики кріпляться лише у двох точках – на початку і в кінці. Тож у випадку удару вони можуть миттєво скластися, як карти. Проте навіть ванна не гарантує повного захисту.
Підвали – небезпечний варіант
Досвід показує, що підвали панельних будинків можуть не витримати ваги завалів, а тому ставати “колективними домовинами”. Надійнішими є підвали монолітно-каркасних будинків і модульні укриття, що встановлюють в українських містах.
На такому самому рівні надійності модульні укриття, які зараз установлюють у багатьох містах України. Вони точно врятують від уламків ракет і “шахедів”, вибухової хвилі, касетних бойових частин ракети, удару ракети за кількасот метрів. Але хто гарантує, що не буде прямого попадання? Від нього ні підвал, ні паркінг, ні модульні укриття не врятують, – зазначає Кухарчук.
Як подати сигнал рятувальникам
Кухарчук радить, що кричати треба під час хвилин тиші, коли рятувальники слухають. Можна бити по батареях чи стінах, світити ліхтариком, свистіти, махати ганчіркою. Втім, додаю, що підпалювати ганчірки – небезпечно через можливий вибух газу.
Виживання залежить від об’єктивної оцінки ситуації
Психолог ГУ ДСНС Київської області Любов Кирнос наголошує, що зберігати спокій допомагають спеціальні вправи, які активізують логічне мислення:
- Натискати нігтем великого пальця на інші пальці.
- Повільно вдихати і видихати, рахуючи від 1 до 6.
- Уявляти цифру 50 і писати її в уяві у зворотному порядку.
За словами Кирнос, тренування нервової системи допомагає зменшити паніку в кризових ситуаціях.
Тоді як намагатися вибратися самостійно варто лише у тих випадках, коли навколо нема обвалених конструкцій будинку, дуже небезпечних шматків арматури, які можуть проштрикнути тіло. Адже конструкції, якщо робити рвучкі панічні рухи, можуть посунутися. Отже, треба оцінити ситуацію, наскільки безпечно рятуватися самотужки. Якщо небезпечно – необхідно подавати сигнал рятувальникам.
Поза має значення?
Це буде дуже безвідповідально: давати поради, сидіти чи стояти в будинку під час нальоту. Бо якщо валяться стіни, повірте, ніяка спеціальна поза людину не врятує від ушкоджень, – запевняє керівниця пресслужби ГУ ДСНС України в Київській області Вікторія Рубан.
У соцмережах можна прочитати, приміром, що якщо над вами в кімнаті після удару захиталася стеля, або навіть почала провисати – підіпріть її меблями або власними ногами, лігши на підлогу. Рубан називає ці й схожі поради маячнею.
Якщо є руйнування конструкцій, стіна і стеля обвалюються на людину або летять униз разом із людиною. Як можна втримати стелю шафою, ногами? Ніяк. Можна давати будь-які поради, але чи справді вони допоможуть конкретній людині в конкретній ситуації? Ну погодьтеся, не буде людина, перебуваючи у квартирі, на випадок прильоту носити в кишені халата свистки, ліхтарики, запас води, турнікети — щоб одразу ними скористатися. І якщо вона затиснута конструкціями, ніякий ліхтарик чи вода їй не допоможуть, — наголошує пані Рубан.
Очікування на рятувальників
Рятувальники зазвичай прибувають на місце у середньому за 10 хвилин. Вони розбирають завали й перевіряють у зруйнованому будинку кожну квартиру – чи немає там загиблих, заблокованих, травмованих або людей без свідомості. Тобто навіть якщо людина не може дати сигнал про своє перебування в будинку, рятувальники все одно до неї дістануться. І не припинять робіт, доки не розберуть усі завали аж до фундаменту будинку й не знайдуть останнє тіло.
Зазвичай людина не чекає допомоги більше ніж кілька годин. Винятки – поодинокі випадки, коли чекали 5-10 годин.
Виживає один зі ста
Керівниця пресслужби ГУ ДСНС Київської області рез.мувала, що найкращий захист — це вчасно спуститися в укриття.
На жаль, люди не виживають десятками. Відсоток тих, хто виживає під завалами, дуже малий. Я вже казала, що йдеться про одного зі ста. І майже не можна з певністю сказати, завдяки чому людина уціліла. Тому що коли руйнуються конструкції, будинок перетворюється на кашу. Тут не можна узагальнювати. Можливо, усе залежить від [щасливої] зірки людини. Якщо вона є – людину знайдуть рятувальники, і деблокують, і винесуть з-під завалів, – говорить Рубан.
- В Києві до пошуку людей на місці російського удару долучили кінологів Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України.
Служба безпеки України і Офіс генпрокурора України проводять щонайменше 70 обшуків щодо співробітників Національного антикорупційного бюро України.
Міністр Європи та закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро прибув до України з робочим візитом.
У ніч на 21 липня російські війська завдали масованого ракетно-дронового удару по Україні. Загалом ворог випустив 450 повітряних цілей.
У різних областях України проходять обшуки в співробітників НАБУ в межах спецоперації з “нейтралізації російського впливу” на бюро.
У Стамбулі 23 або 24 липня може відбутися новий раунд перемовин російської та української делегацій.