Reuters: Ціна на нафту Brent впала до мінімуму вперше з початку війни з Іраном

Джерело: Reuters.

Ціни на нафту різко знизилися після появи ознак відновлення судноплавства через Ормузьку протоку. Brent у середу втратила понад 3 доларів і опустилася до найнижчого рівня від початку війни з Іраном.

Станом на 13:27 за Гринвічем ф’ючерси на Brent подешевшали на 3,32 долари, або 4,3%, до 73,76 доларів за барель. Американська WTI знизилася на 3,02 долари , або 4,13%, до 70,19 доларів. Упродовж торгів Brent опускалася до 73,60 доларів – найнижчого рівня з 27 лютого, тобто з дня перед ударами США та Ізраїлю по Ірану.

Головним чинником падіння стали очікування, що рух нафтотанкерів через Ормузьку протоку поступово нормалізується. Саме цей маршрут був фактично заблокований під час війни, що раніше підігрівало ціни на енергоносії. Аналітики вважають, що ринок уже закладає в ціни не лише безпечніший транзит через протоку, а й можливе повернення більшої кількості іранської нафти на світовий ринок.

“Хоча є перші обнадійливі ознаки зростання активності танкерів, ринок оцінює ширший сценарій повернення іранської нафти на глобальний ринок і нормалізації Ормузької протоки”, – заявив головний ринковий аналітик KCM Trade Тім Вотерер.

За його словами, у разі пом’якшення санкцій Іран може наростити видобуток і експорт досить швидко, оскільки має значні обсяги нафти, що зберігаються на танкерах.

“Якщо санкції буде послаблено, іранське виробництво та експорт можуть зрости відносно швидко з огляду на значний обсяг запасів на танкерах – імовірно, йдеться про тижні, а не місяці”, – додав Вотерер.

Зазначимо, що додатковий тиск на ціни створило 60-денне послаблення санкцій, яке Вашингтон надав Тегерану після початкових мирних переговорів. Воно дозволяє Ірану продавати нафту та пов’язані продукти. Водночас фізичні партії нафти в різних регіонах світу почали продаватися зі знижками, що свідчить про послаблення ринку на тлі зростання пропозиції з Близького Сходу.

Оман заявив, що триматиме Ормузьку протоку відкритою для судноплавства без запровадження зборів. Також визначено два тимчасові маршрути – на північ і південь від чинної судноплавної лінії – для безпечного виходу суден із регіону.

Перші судна вже пройшли через протоку в межах евакуаційної схеми, запущеної судноплавним агентством ООН. За даними Kpler, у понеділок через Ормузьку протоку пройшли щонайменше 36 суден із сировинними вантажами – це рекордний показник від початку війни.

Водночас частина аналітиків застерігає, що ринок може надто оптимістично оцінювати перспективи домовленостей США та Ірану. Президент США Дональд Трамп заявив, що Тегеран погодився на ядерні інспекції “на безкінечну перспективу”, однак Іран це заперечує.

“Ринки зараз закладають занадто велику впевненість у сприятливий результат, не повністю враховуючи ризики, пов’язані з невирішеними ядерними питаннями та суперечками щодо інспекцій”, – заявив інвестиційний директор Siebert Financial Марк Малек.

J.P. Morgan у середу знизив прогноз щодо ціни Brent на другу половину 2026 року через слабший попит на нафту та менше, ніж очікувалося, скорочення комерційних запасів у країнах ОЕСР. Банк очікує, що Brent у середньому коштуватиме $86 за барель у третьому кварталі та 80 доларів – у четвертому.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець відреагував на ситуацію в полку “Скеля” після повідомлень про можливі порушення прав військовослужбовців. Він звернувся до ДБР і Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони, а Офіс омбудсмана готує моніторинговий візит.

Росія посилює тиск на Білорусь, намагаючись використати її територію для розширення війни проти України та можливих операцій проти країн НАТО. Тим часом, самопроголошений президент країни Олександр Лукашенко намагається зберегти дистанцію від прямої участі у війні та покращити відносини із Заходом.

З 1 липня в 12 прикордонних населених пунктах Чернігівщини впровадять обовʼязкову евакуацію. Роблять це на запит військових.

Netflix замовив серіальну адаптацію популярного романтичного роману “І зійде крига” (Icebreaker) письменниці Ганни Ґрейс. Проєкт стане черговою екранізацією книжкового бестселера для стримінгового сервісу.

Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що агентство проводитиме інспекції в Ірані в межах попередньої мирної домовленості між Тегераном і Вашингтоном. Водночас Іран наполягає, що питання доступу до пошкоджених ядерних об’єктів вирішуватиметься лише у фінальній угоді зі США.