ЄС може передати Україні до 3 млрд євро коштом заморожених резервів Росії
Джерело: Bloomberg
Посадовці Європейського Союзу зустрінуться цього тижня, щоб окреслити план блоку про запровадження оподаткування на прибуток, отриманий від понад 200 мільярдів євро заморожених активів російського центрального банку, аби допомогти відновленню України.
Згідно з проєктом документа, з яким ознайомилося видання, Європейська комісія запропонує, як законно перерахувати доходи, отримані від російських активів, до бюджету блоку. Звідти вони можуть бути видані Україні.
Заморожені резерви Банку Росії, як очікується, принесуть близько 3 млрд євро прибутку.
Більша частина активів – це кошти на рахунках та депозитах, крім того, “значну частину” становлять цінні папери, які у найближчі 2-3 роки теж стануть грошима на тлі виплати купонів та погашення. Сума заморожених активів перевищує 200 млрд євро, більша їхня частина перебуває в депозитарії Euroclear, де вони до I кварталу цього року принесли майже 750 млн євро прибутку.
Комісія зустрінеться з офіційними особами з Іспанії, Бельгії, Італії, Франції та Німеччини 7 вересня, а згодом з усіма державами-членами наступного тижня.
Згідно з документом, кроки робочої групи Єврокомісії містять:
- визначення конкретних фінансових зобов’язань та їх розмірів;
- формулювання вимог до центральних депозитаріїв щодо відділення залишків коштів;
- переказ отриманого прибутку до бюджету ЄС.
Спочатку в ЄС висловлювалася ідея передати Києву заморожені російські резерви, однак, юристи дійшли висновку, що конфіскувати їх не можна, є навіть ризики у разі інвестування з метою передачі Україні отриманого доходу.
Перспектива оподаткування та конфіскації надприбутків також викликає юридичні та фінансові запитання. Одначе, у Брюсселі зрештою зупинилися на пропозиції використати податок на прибуток за замороженими активами РФ.
- Країни G7 підтвердили, що блокуватимуть активи РФ до виплати збитків Україні.
- Європейська служба зовнішніх справ, також розробила план, який передбачає низку зобов’язань стосовно безпеки, які ЄС може взяти перед Україною.
- У Польщі закликали “нарешті” конфіскувати заморожені активи та резерви РФ.
- Загальна сума активів РФ та Білорусі, заморожених у Литві через міжнародні фінансові санкції проти цих країн, перевищила 103 мільйони євро.
З березня 2024 року Росія поставила Північній Кореї понад мільйон барелів (56 тисяч тонн) нафти, що було зафіксовано за допомогою супутникових знімків, аналіз яких провів британський центр Open Source Centre.
Протягом минулої доби, 22 листопада, відбулось 190 бойових зіткнень.
Радянські традиції одностайного голосування дали збій на засіданні держдуми РФ 21 листопада, де депутати мали затвердити проєкт російського бюджету на найближчі три роки.
Протиракетна база НАТО в Редзіково, Польща, має виключно оборонний характер і спрямована на боротьбу з балістичними ракетами, особливо з боку країн-ізгоїв, заявив речник польського МЗС Павел Вронський, реагуючи на провокаційні заяви Росії.
У Генштабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 21 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 174 бойових зіткнення.