15 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
15 вересня відзначають Міжнародний день демократії, Всесвітній день боротьби з лімфомами, День народження Google та День вільних грошей. Християни цього дня вшановують великомученика Микиту Готфського.
Міжнародний день демократії: за рішенням Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 2007 року відзначається 15 вересня. Він був встановлений з метою пропагування та дотримання принципів демократії. Демократія належить до універсальних і засадничих загальнолюдських цінностей і принципів Організації Об’єднаних Націй. Хоча у демократій і є загальні риси, але єдиної моделі у світі не існує.
Всесвітній день боротьби з лімфомами: проводиться щорічно 15 вересня. Лімфома – це пухлина з клітин імунної системи, різновид злоякісної пухлини, що вражає лімфатичну систему. Лімфома – це не одна хвороба, а група з понад 30-ти різних хвороб. Існують два головних типи пухлин імунної системи: лімфома Ходжкіна та неходжкінські лімфоми. Лімфоми – серйозне захворювання, прогресуюче з плином часу.
День народження Google: 15 вересня 1997 року тоді ще 24-річні студенти Стенфордського університету Ларі Пейдж та Сергій Брін, зареєстрували доменне ім’я “google.com”. Саме слово “google” виникло, за словами їх творців, коли один з друзів неправильно записав математичний термін “googol” (гугол).
День вільних грошей: захід проводиться з 2011 року і є соціальним експериментом, покликаним сприяти обміну ідеями та альтернативним економічним поглядам. Дата 15 вересня – річниця банкрутства Lehman Brothers 2008 року.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Мексика – День проголошення Незалежності
- Сальвадор, Нікарагуа, Коста-Рика, Гондурас, Гватемала – Національне свято День Незалежності
- Білорусь – День бібліотек
Цього дня у світі:
- 533 — армія Східної Римської імперії ввійшла до Карфагену.
- 1697 — Август II коронований як Король Речі Посполитої.
- 1821 — іспанські колонії Гватемала, Гондурас, Коста-Рика і Сальвадор проголосили свою незалежність.
- 1874 — у Берні відкрився міжнародний поштовий конгрес, на якому був підписаний договір про створення Всесвітнього поштового союзу.
- 1893 — у Джерсі-Сіті (США) почала виходити газета “Свобода” — перше україномовне видання в США.
- 1916 — уперше в історії під час бойових дій були застосовані танки.
- 1917 — Тимчасовий уряд проголосив Росію республікою;
- 1971 — вийшов перший номер журналу Форбс.
- 1941 — у Берліні ув’язнено Степана Бандеру та Ярослава Стецька.
- 1944 — у Києві відкрито оновлений Державний музей західного і східного мистецтв (нині Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків).
- 1968 — в межах радянської програми висадки людини на Місяць в СРСР запущено космічний апарат “Зонд-5”, котрий вперше у світі облетів навколо супутника і повернувся на Землю.
- 1971 — у Ванкувері створено екологічну організацію “Грінпіс”. Перша акція — протест проти американських ядерних випробувань біля Аляски
- 1991 — у Києві на площі Богдана Хмельницького відбулося Всеукраїнське народне віче на підтримку Акту про державну незалежність України;
- 1991 — Верховна Рада України скасувала ухвалу Севастопольської міської ради про російський статус міста.
- 1994 — Україна приєдналась до Конвенції “Про “відмивання”, пошук, арешт і конфіскацію доходів, отриманих злочинним шляхом”.
- 2000 — у Сіднеї відбулася церемонія відкриття XXVII Літніх Олімпійських ігор.
- 2008 — банкрутство “Lehman Brothers”.
Яке сьогодні церковне свято:
15 вересня у церковному календарі – день пам’яті великомученика Микити Готфського. Він прийняв хрещення та почав проповідувати християнство серед своїх одноплемінників готфів. Микита не раз відкривав у гріхах правителя Атанаріха, який підтримував язичництво. За це його врешті заарештували, піддали тортурам. Язичники намагалися змусити Микиту зректися Господа, але зазнали поразки. Зрештою чоловіка засудили до смерті через спалення. Однак Бог захистив тіло проповідника. Пізніше мощі великомученика Микити перенесли до Константинополя.
Прикмети:
- Качки у ставку пірнають — чекайте на дощ
- У лісі багато мурашників — зима буде холодною
- Йде дощ — весна буде сирою та пізньою
- Надворі ясна погода — день буде вітряним
- Високо летять гусаки — весною буде повноводдя
- Гусаки ховають під крило дзьоб — зима буде ранньою, якщо хлюпочуться у воді — чекайте на потепління
- Гусаки підіймають лапи — прийдуть холоди
Традиції:
- Святому Микиті моляться про заступництво в бідах, захист від злих людей, гонителів і кривдників, а також від нападів невидимих ворогів.
- Цього дня добре зробити якомога більше добрих справ – хоча б невеликих. Наприклад, допомогти комусь, подати милостиню, погодувати бездомних тварин.
Іменини сьогодні святкують:
Андрій, Валеріан, Віссаріон, Герасим, Григорій, Дмитро, Євдокія, Іоанн, Ігнатій, Йосип, Леонід, Людмила, Макар, Максим, Марія, Микита, Микола, Петро, Порфирій, Стефан, Федот, Яків.
- За даними синоптиків у п’ятницю 15 вересня, частину України накриють дощі та грози.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 14 вересня.
Астрономи можуть бути на крок ближче до розгадки космічного походження важких елементів, таких як золото. Нове дослідження, проведене на основі архівних даних космічних місій NASA та ESA, вказує на можливу роль магнетарів — надпотужних магнітних нейтронних зірок — у формуванні дорогоцінних металів.
Президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія має достатньо сил і ресурсів, аби довести війну в Україні до “логічного завершення”, якого потребує Москва. Водночас він висловив сподівання, що застосування ядерної зброї не знадобиться.
19-річній Карлі Флорес, яка стикнулася з рідкісною злоякісною пухлиною — хордомою — провели унікальну операцію в Медичному центрі Університету Меріленду (США). Лікарі видалили пухлину зі спинного мозку, увійшовши через нижню очну ямку — метод, який раніше не застосовувався на живих пацієнтах.
27 квітня 2025 року в артпросторі Ваґабундо в Івано-Франківську відкрилася третя фотовиставка проєкту “2 Інтернаціональний легіон: Естетика Бойового Братерства”, яка до того вже експонувалася у Києві і Львові. На цей раз виставка представлена у розширеному вигляді, адже є можливість продемонструвати не тільки фотографії, але й артефакти війни та згадати загиблих побратимів.
Сьогодні, 4 травня, президент України Володимир Зеленський прибув із візитом до чеської столиці Праги.