Чехія, Данія та Нідерланди підписали угоду про постачання озброєння Україні

Джерело: пресслужба Міноборони Чехії

19 вересня під час зустрічі у форматі “Рамштайн”, Чехію представляв заступник міністра оборони Даніель Блажковец, котрий підписав “Лист про наміри” з міністрами оборони Данії та Нідерландів. Угода дозволить надалі постачати Україні переважно чеське озброєння за фінансової підтримки Данії та Нідерландів.

Україні споряджатимуть як сучасне чеське озброєння, так і модернізовану техніку, яка вже є на озброєнні місцевих Збройних сил. Зауважується, що техніка та боєприпаси надійдуть в Україну в найближчі місяці та у 2024 році.

Зокрема, це буде постачання додаткових танків, гаубиць, стрілецької зброї, БМП, засобів протиповітряної оборони та засобів радіоелектронної боротьби або боєприпасів від компаній нашої оборонної промисловості, – пояснив Блажковец. – Мета – налагодження довгострокової співпраці та підтримки Збройних Сил України. Перший підпроєкт – передача 15 модернізованих основних бойових танків Т-72ЕА, які найближчим часом відправляться в Україну.

Заступник міністра акцентував, що ця угода означатиме величезну користь для подальшого розвитку чеської оборонної промисловості та для безпеки Чеської Республіки. Завдяки цьому чеські зброярі стануть більш конкурентоспроможними на світовому ринку. Водночас це будуть проєкти з великою економічною вигодою для Чехії, включно з можливістю працевлаштування для громадян.

Для Чехії – це не перший проєкт, в межах якого вона постачає озброєння, профінансоване іншою державою. У тристоронньому проєкті зі США та Нідерландами в Україну вже спорядили 45 (із загалом 90) модернізованих танків Т-72. Крім того, відбулися або тривають проєкти з постачання зенітних комплексів МР-2 або засобів пасивного спостереження.

Промислові проєкти на підтримку України координує агентство AMOS (Агентство міжурядового оборонного співробітництва), яке входить до міністерства оборони Чехії.

19 вересня відбулося п’ятнадцяте засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”, на котрому погодили започаткувати ініціативу створення Capabilities Coalition (Коаліція спроможностей).

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.