«Правило дерев»: вчені спростували теорію Леонардо да Вінчі

Джерело: PNAS

Результати дослідження засвідчили, що одне з правил, які винахідник, вчений та художник Леонардо да Вінчі придумав для пояснення того, як ростуть дерева, не у всіх випадках відповідає дійсності.

Зображаючи дерева в своїх блокнотах, да Вінчі запевняв, що товщина гілки дерева або його стовбура дорівнює сумі товщини всіх гілок, що відходять від нього.

Утім, згідно з новим дослідженням двох вчених, це співвідношення не витримується на мікроскопічному рівні.

Як розповіли у виданні, да Вінчі дивився на дерева зовні, а не на внутрішню частину дерева, де вода всмоктується у внутрішні канали.

Розмір цих каналів стосовно навколишнього дерева – це те, що найбільше цікавило авторів дослідження. Вони прагнули переконатися, що моделі росту дерев мають правильні пропорції, щоб краще зрозуміти сприйнятливість дерев до посухи та внесок у накопичення вуглецю.

Примітно, що це не перший випадок, коли “правило дерев” да Вінчі піддається сумніву або переглядається на основі сучасних вимірів. Зокрема минулого року дослідники заявили, що ширина та довжина гілок краще відображає структуру розгалуження дерев, як тонких, так і товстих, а не лише товщину.

Пояснюючи внутрішню архітектуру дерев, вчені зазначили, що водні канали дерева не можуть відповідати тому ж співвідношенню, яке встановлено в правилі Леонардо: розмір каналів звужується в міру просування вгору по дереву через механіку рідини.

Водночас вони припускають, що водні канали розширюються, коли гілки тоншають до верхівок дерев, що дозволяє підтримувати достатню силу для втягування води вгору по стовбуру.

За словами науковців, така модель росту економить кількість вуглецю, який використовується для створення енергоефективної системи, що переміщує воду та поживні речовини деревом, від кореня до кінчика листа.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі здійснив візит до Сирії, ознаменувавши відновлення дипломатичних відносин між двома країнами після 14-річної перерви.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю The New York Times заявив, що зараз Володимир Путін не планує нападати на Естонію, але це може статися через 5–7 років.

У Ніжині, що на Чернігівщині, під час на даху залізничного вагона загинув 15-річний хлопець. Він отримав ураження струмом.

У День незалежності США, 4 липня Ілон Маск оприлюднив опитування щодо створення нової партії у Сполучених Штатах. Уже наступного дня він анонсував створення партії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.