Білий дім стежить за великим скупченням сербських військ біля кордону з Косово
Джерело: Reuters
Сполучені Штати спостерігають за тривожним розгортанням сербських військ уздовж кордону Косово, яке дестабілізує територію, заявив Білий дім і закликав вивести сили.
Речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі заявив журналістам, що миротворчі сили Косова збираються збільшити присутність сил НАТО на півночі Косово через напруженість.
Влада Косово повідомила, що поліція вчинила бій з приблизно 30 озброєними до зубів сербами, які в неділю увірвалися в село Баньська (Косово) та забарикадувалися в сербському православному монастирі. Троє нападників і один поліцейський були вбиті.
Перестрілка викликала нове занепокоєння міжнародної спільноти щодо стабільності в Косові, де більшість складають етнічні албанці та яке проголосило незалежність від Сербії у 2008 році після партизанського повстання та втручання НАТО в 1999 році.
Кірбі сказав, що атака не була випадковою і що кількість знайденої зброї становить загрозу не лише для персоналу в Косово, але й для міжнародного персоналу, включаючи війська НАТО.
“Кожен, хто причетний до цього нападу, має бути притягнутий до відповідальності”, – сказав він.
Він закликав владу Сербії допомогти в розслідуванні того, що сталося.
Кірбі назвав “велике сербське військове розгортання вздовж косовського кордону” дестабілізуючим подією та закликав Сербію вивести ці сили та сприяти зниженню напруженості.
Держсекретар США Ентоні Блінкен раніше поговорив з президентом Сербії телефоном, щоб висловити занепокоєння США, а радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван поговорив з прем’єр-міністром Косово, щоб обговорити події та наголосив на важливості діалогу, сказав Кірбі.
ДОВІДКА: Косово – частково визнана держава на Балканах, чию незалежність визнали 97 держав-членів ООН.
Внаслідок війни 1999 року між сербами та албанцями край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність краю в односторонньому порядку. Сербія досі не визнає незалежності Косова, через що країна не має остаточного визнання у світі. 2016 року підписано Угоду про асоціацію між Косовом та Європейським Союзом. Держава є потенційним кандидатом на вступ у ЄС.
Косово межує з Північною Македонією на півдні, Сербією на сході та півночі, Албанією на південному заході та Чорногорією на північному заході.
Албанська більшість (92%), що проживає в Косові, яка й вимагала незалежності, контролює всю територію краю, за винятком декількох громад, більшість в яких становлять серби.
- Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті повідомив, що Республіка приєдналася до декларації G7 стосовно надання довгострокової підтримки безпеки Україні.
- Косово закупило партію безпілотників Bayraktar турецького виробництва, повідомив прем’єр Альбін Курті, у той час, коли республіка зіштовхується з заворушеннями на півночі, де етнічні серби відмовляються визнавати владу Приштини.
На Черкащині одне з фермерських господарств вирощує яблука незвичайної форми – у вигляді серця. Попит на таку продукцію особливо зростає у лютому, напередодні Дня закоханих. Фермери почали експериментувати з формою яблук ще у 2017 році, виростивши спочатку лише два десятки таких плодів.
Акторка та співачка Шер випустила мемуари, в яких, зокрема, розповіла про знайомство з художником Сальвадором Далі. За словами виконавиці, вона побувала в гостях у Далі, одразу після того, як в його студії завершилась оргія.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі заявив, що країна дотримується давньої позиції щодо невідправлення своїх військових в Україну. Уряд продовжує надавати підтримку у формі навчання українських військових та постачання військової допомоги.
У ніч на 27 листопада у більшості областей України очікується значне зниження температури повітря, місцями навіть до -11 градусів.
Нікита Хенд звинуватила ірландського бійця змішаних єдиноборств Конора МакГрегора у зґвалтуванні та отримала 250 тис…