Погане самопочуття після вакцини проти COVID-19 може вказувати на її ефективність – NYT
Джерело: The New York Times
Згідно з результатами дослідження, лихоманка, озноб, втома і головний біль після вакцини проти COVID-19 можуть бути ознаками активного вироблення антитіл.
Отримані під час дослідження дані засвідчили, що люди, у яких вищезазначені побічні ефекти виявилися після введення другої дози вакцини, мали більше антитіл проти COVID-19 через місяць і шість місяців після щеплення порівняно з тими, хто не мав симптомів.
При цьому підвищення температури тіла та частоти серцевих скорочень також вказувало на вищий рівень антитіл.
“Засвоєння вакцин може бути складним, і в деяких випадках це може бути пов’язане з тим, що в певних людей спостерігаються сильні реакції на вакцину. Сподіваюся, що це допоможе розвіяти деякі побоювання”, – прокоментував Арік Пратер, клінічний психолог з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, який очолював дослідження.
Як розповіли у виданні, група дослідників відстежувала симптоми у 363 учасників, які отримали вакцини Pfizer-BioNTech або Moderna, впродовж шести днів після введення кожної дози, а також дала деяким учасникам біометричні пристрої для реєстрації температури, дихання та частоти серцевих скорочень.
Так, дослідникам вдалося встановити, що у тих, хто відчував сім виражених побічних ефектів, включно з ознобом, втомою, поганим самопочуттям та головним болем, рівень антитіл був майже вдвічі вищим, ніж у тих, хто не відзначав жодних симптомів. А зміна температури шкіри всього на один градус Цельсія передбачала підвищення рівня антитіл утричі через шість місяців після введення другої дози препарату.
Зазначено, що в дослідженні оцінювався захист від уханьського варіанта та оригінальної версії COVID-19. За словами Пратера, нині таке дослідження провести важко, оскільки люди вже перенесли кілька інфекцій та порцій вакцин, які могли б вплинути на їхню імунну реакцію.
Утім, як зауважив Алессандро Сетте, співдиректор Центру інноваційних вакцин Інституту імунології Ла Джолла, який не брав участі у дослідженні, відсутність побічних ефектів не потрібно сприймати за ознаку того, що вакцина не працює.
За його словами, раніше дослідження засвідчило, що 98% осіб, які не відчували жодних симптомів після вакцинації, все ж виробляли велику кількість антитіл, у той час як серед тих, у кого симптоми були локальними або більш серйозними, таких було 99%.
- На думку науковців, препарат, який використовується для лікування COVID-19, може бути пов’язаний з мутаціями вірусу. Зокрема Молнупіравір діє, викликаючи мутації в генетичній інформації вірусу, багато з яких вбивають або завдають шкоди вірусу, зменшуючи кількість COVID-19 в організмі.
Трьох українців, які у горах перетнули кордон з Румунією, знайшли рятувальники.
Увечері 25 грудня єврейські громади по всьому світу запалили першу свічку Ханукії, розпочинаючи восьмиденне святкування Хануки — свята, присвяченого відновленню Єрусалиму та повторному освяченню Другого Храму на початку повстання Маккавеїв проти імперії Селевкідів у ІІ столітті до нашої ери.
Поблизу Землі у суботу, 28 грудня, пролетить астероїд 2024 YC1.
У Франції завершилося навчання українських пілотів та наземного персоналу для винищувачів Dassault Mirage 2000−5F. Підготовка тривала пів року.
На території Краснодарського краю Росії через аварію танкерів і розливу мазуту в Керченській протоці запроваджено режим надзвичайної ситуації регіонального характеру, повідомив губернатор Веніамін Кондратьєв.