Вчені дослідили, що гени кажанів можуть допомогти в лікуванні раку та COVID

Джерело: Sky News

Дослідження, проведене в лабораторії Cold Spring Harbor у Нью-Йорку, засвідчило, що імунна система кажанів добре пристосована до боротьби з хворобами. Це може допомогти покращити методи лікування раку та смертельних вірусів, таких як COVID-19.

Вчені зосередилися на ямайському фруктовому кажані та мезоамериканському вусатому кажані, секвенуючи геноми обох видів і виявивши, що швидка еволюція оптимізувала їхні геноми для захисту від вірусів і раку.

На відміну від інших кажанів та ссавців, включно з людьми, вони містять гени, що виробляють білки, які називаються інтерферонами. Останні діють як сигнал тривоги для імунної системи, сповіщаючи її про небезпечні клітини та запускаючи природний захист.

Штучно зменшивши згадану реакцію, вчені помітили, що “незвичайна” імунна система ямайських фруктових кажанів і мезоамериканських вусатих розвинула вищу толерантність до вірусів.

“Це запобігає надмірно активним імунним реакціям, які завдають шкоди здоровій тканині – це одна з причин, чому інфекції настільки шкідливі для людей”, – сказав дослідник Армін Шебен.

Дослідження також виявило, що порівняно з іншими ссавцями геноми кажанів містять більше змін у генах, пов’язаних із раком, у тому числі шість, які відновлюють ДНК, і десятки інших, які пригнічують пухлини.

“Наша робота підкреслює, наскільки глибоко взаємопов’язані імунітет і відповідь на рак. Ті самі імунні гени та білки відіграють важливу роль у стійкості до раку”, – додав Шебен.

Зараз вчені досліджують, як кажани регулюють свої імунні гени, і чи можуть отримані результати допомогти людям краще лікувати рак і віруси.

Рецензоване дослідження опубліковано в журналі Genome Biology and Evolution.

Колишній радник президента Польщі з міжнародних питань професор Роман Кузьняр високо оцінив виступ у Сеймі глави МЗС Радослава Сікорського, котрий відзначивши найскладнішу міжнародну політику за минуле десятиліття, зауважив, що доки НАТО залишається ефективним альянсом — Росія не має шансів на перемогу.

Поки Сполучені Штати посилюють тиск на Україну щодо домовленостей із Росією, в європейських столицях зростає занепокоєння щодо затягування повномасштабної війни.

З лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.

На закинутій приватній ділянці в одному із сіл Броварського району Київщини команда служба порятунку тварин КАРГ виявила поранене лисеня, котра потрапило в іржавий капкан. Тварина застрягла біля дерева, до якого був прикріплений металевий пристрій.

23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.