Рідкісна сполука, виявлена в «Моні Лізі», розкриває нову таємницю – дослідження

Джерело: CNN

Нове дослідження свідчить про те, що художник Леонардо да Вінчі був більшим експериментатором зі своєю відомою картиною “Моною Лізою”, ніж вважалося раніше, і, ймовірно, був творцем техніки, яку можна побачити в роботах, створених століттям пізніше.

Використовуючи рентгенівську дифракцію та інфрачервону спектроскопію, команда вчених із Франції та Британії виявила рідкісну мінеральну сполуку в культовому творі. 

Відповідно до дослідження, нещодавно опублікованого в журналі Американського хімічного товариства, знахідка дає нові уявлення про те, як були намальовані роботи початку 1500-х років.

Разом зі свинцевим білим пігментом і олією в базовому шарі фарби знайдено з’єднання, відоме як плюмбонакрит. Дослідження, опубліковане у 2019 році, ідентифікувало цей мінерал у кількох роботах Рембрандта XVII століття, але дослідники не зустрічали його в роботах італійського Відродження до нового аналізу.

Плумбонакрит утворюється, коли оксиди свинцю з’єднуються з нафтою. Відповідно до дослідження, змішування цих двох речовин на палітрі – це техніка, яку пізніші художники, такі як Рембрандт, використовували, щоб допомогти фарбі висохнути. 

Виявлення рідкісної сполуки у “Моні Лізі” свідчить про те, що Леонардо міг бути оригінальним попередником цього підходу, сказав Жиль Валлез, автор останнього дослідження.

“Все, що походить від Леонардо, дуже цікаве, тому що він, звичайно, був художником, але він також був хіміком, фізиком – у нього було багато ідей, і він був експериментатором… намагаючись покращити знання свого часу. Кожного разу, коли ви дізнаєтеся щось про його процеси, ви виявите, що він явно випередив свій час”, – сказав Валлез.

Згідно з дослідженням, базовий шар фрески Леонардо “Таємна вечеря” також мав такий же хімічний склад, як і “Мона Ліза”, хоча фреску намальовано на стіні.

Федеральний апеляційний суд США у Вашингтоні відхилив угоду про визнання вини Халіда Шейха Мохаммеда — головного обвинуваченого в організації терактів 11 вересня 2001 року.

Співробітники Служби безпеки України під час проведення спецоперації ліквідували агентів російських спецслужб, які за завданням ФСБ РФ здійснили убивство полковника СБУ в Києві.

Американський журналіст Такер Карлсон закликав позбавляти громадянства американців, які воювали на боці України або Ізраїлю.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

Заступник директора ФБР Ден Бонжіно може подати у відставку через незгоду з позицією Міністерства юстиції США стосовно матеріалів справи засудженого за сексуальні злочини мільярдера Джеффрі Епштейна.