У Києві відбулася реконструкція мирної акції «Революція на граніті» – фоторепортаж
Джерело: Букви
У Києві на Майдані Незалежності відбулась реконструкція мирної акції “Революція на граніті” від Української студентської ліги– з нагоди 33-ї річниці протестів.
2 жовтня 1990 року на Майдані Незалежності розпочалась мирна студентська акція – “Революція на граніті”. 17 жовтня 1990 року Верховна Рада України підтримала вимоги студентів-протестувальників щодо звільнення прем’єр-міністра та проведення нових виборів.
З цієї нагоди Українська студентська ліга організувала історичну реконструкцію мирної акції “Революція на граніті”. Реконструкція має на меті відзначити історичне значення подій “Революції на граніті” для України та нагадати про важливість громадянського активізму та боротьби за демократичні цінності. А також сприяти зміцненню єдності студентської спільноти в Україні і підкреслити її важливу роль у суспільстві.
Що відомо про “Революцію на граніті”?
Наприкінці 80-х років ХХ століття внаслідок політики демократизації та гласності в СРСР постало багато українських громадських товариств, спілок, студентських організацій, метою яких було відновлення української незалежної держави.
25 травня 1989 року офіційно було зареєстровано Студентське братство Львова – об’єднання студентів-однодумців, що реальними справами впливали на кристалізацію української ідентичності серед молоді й опонували комуністичній ідеології.
Піком протистояння з радянським режимом стала акція протесту та голодування студентської молоді в Києві на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) з 2 до 17 жовтня 1990 року, яка ввійшла в історію як “Революція на граніті”.
Її особливістю було те, що рушійною силою виступили не політики, а студентська молодь. Обговорюючи антикомуністичні протести ровесників з інших країн – Чехословаччини, Болгарії, Румунії, Польщі та Китаю, українські студенти прагнули активними діями домогтися негайних і рішучих демократичних змін у суспільстві та державі.
За спільним рішенням студенти висунули п’ять основних вимог:
- звільнення прем’єр-міністра УРСР Віталія Масола;
- проведення в Українській РСР нових виборів;
- проходження строкової військової служби громадянами України поза межами республіки тільки за їхньої згоди;
- створення тимчасової комісії Верховної Ради УРСР із питання націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України;
- відкладення підписання нового союзного договору між республіками СРСР.
За 16 днів жовтня 1990 року організований студентами протест домігся виконання висунутих його учасниками п’яти вимог.
Успіх акції базувався на двох головних постулатах – ретельній підготовці та дисципліні. Символом протесту стали білі пов’язки на головах учасників голодування.
- У Протасовому Яру відкрили стінопис “Памʼятай про ціну свободи”, присвячений військовим третьої окремої штурмової бригади (3 ОШБр).
- У столиці створили новий мурал на честь бійця бригади “Азов” Андрія Огородника на псевдо “Оджос”.
За даними ЗМІ, Дональд Трамп розглядає кандидатуру колишнього очільника розвідки Річарда Гренелла на посаду спецпосланця з питань російсько-української війни.
Триває 1004-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 729 тисяч осіб.
Щорічно у четверту суботу листопада українці вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 та масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Цьогоріч подія випадає на 23 листопада.
23 листопада відзначають Міжнародний день акварелі. Християни вшановують сьогодні святителів Амфілохія і Григорія.
За даними синоптиків у суботу, 23 листопада, в Україні опади у вигляді дощу, мокрого снігу, та снігу.