Попри санкції, ЄС продовжує імпорт «важливих» металів із Росії на мільярди євро
Джерело: Investigate Europe
Попри низку санкційних пакетів, запроваджених Євросоюзом проти Росії через війну проти України, для торгівлі критично важливою сировиною, як і раніше, діють винятки. Тож європейські компанії продовжують платити мільярди євро близьким до Кремля гірничодобувним підприємствам.
З часу повномасштабного російського збройного вторгнення в Україну в лютому 2022 року країни ЄС ухвалили вже 11 санкційних пакетів проти РФ, включивши до чорного списку таку сировину, як нафта, вугілля, сталь та ліс. Одначе мінерали, які вважаються в ЄС критично важливими – загалом 34 найменування – як і раніше, вільно поставляються з Росії до Європи у величезних об’ємах, що забезпечує критично важливими грошовими ресурсами російські держпідприємства та компанії, що належать російським олігархам.
Зокрема з березня минулого року обсяг імпорту металів з Росії до ЄС становив 13,7 млрд євро. Тільки з січня до липня цього року європейські компанії імпортували російські метали більш ніж на 3,7 млрд євро, нікелю – на 1,2 млрд євро. Так, за даними European Policy Centre, до 90% деяких видів нікелю, що використовуються в Європі, надходить від російських постачальників.
Чому критично важливу сировину не заборонено? Тому що вона критично важлива, так. Давайте будемо чесними, – лаконічно зазначив на вересневій конференції спеціальний представник ЄС з питань санкцій Девід О’Салліван.
Європейський імпорт не тільки фінансує військову економіку Росії, але також приносить користь підтримуваним Кремлем олігархам і державним компаніям. Хоча ЄС націлився на деяких акціонерів, російський гірничодобувний бізнес не зазнав обмежень. Лазівка ще більш очевидна в тому, що США та Велика Британія наклали прямі санкції на кілька фірм, ще більше ізолюючи ЄС у його подвійних стандартах.
У травні цього року Велика Британія запровадила ембарго на постачання металів із Росії, включаючи алюміній, нікель та мідь. Влада в Лондоні також запровадила санкції проти російських виробників металів.
Як встановили журналісти, найбільший виробник титану, “Корпорація ВСМПО-АВІСМА”, що належить “Ростеху”, з лютого 2022 по липень 2023 року за допомогою посередників продала в ЄС титану не менш ніж на 308 млн доларів.
Серед найбільших клієнтів “Корпорації ВСМПО-АВІСМА” – аерокосмічний концерн Airbus, який з березня 2022 по березень 2023 імпортував з Росії титан мінімум на 22,8 млн доларів – у чотири рази більше, ніж за попередній період.
Ще один великий постачальник до Європи – “Норнікель”, що належить олігарху Володимиру Потаніну. З березня 2022 року до липня 2023 року ця компанія за допомогою фінських та швейцарських посередників експортувала до ЄС нікелю та міді на 7,6 млрд доларів.
Великим постачальником металів вважається і “Русреал”, що належить Олегу Дерипасці. Від початку війни проти України ця компанія ввезла до Євросоюзу алюмінію на 2,6 млрд доларів.
Журналісти також оприлюднили список найбільших покупців російських металів. Це зокрема німецька GGP Metal Powder (мідь на 66 млн доларів), французький виробник озброєння Safran (титан на 25 млн доларів), грецька Elval Halcor (алюміній на 13 млн доларів) та нідерландська логістична фірма C. Steinweg (різні метали на 100 млн доларів).
Польський дипломат якось зауважив, що Польща тиснула на ЄС, щоб “повністю від’єднатися” від Росії в кількох сферах, “але заради єдності та ефективності в ухваленні нових пакетів санкцій ми погодилися відкласти окремі заходи до подальшого обговорення”.
Очікується, що найближчими тижнями Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки запропонує 12-й пакет санкцій, який потім обговорять країни-члени. У Брюсселі сподіваються, що пакет поновить тиск на російську економіку та підірве її бойові сили на полях битв в Україні. Обмеження щодо критичної сировини, видається, не розглядаються.
- Економіка Росії продемонструвала свою стійкість, попри суворі санкції, що дало їй можливість спрямовувати кошти на військову машину.
- За даними фахівців, Росія, найімовірніше, зможе фінансувати війну ще рік. Однак якщо бойові дії затягнуться, уряду РФ доведеться зробити “важкий вибір”.
- 14 серпня російська грошова одиниця впала нижче 100 рублів за американський долар, а це означає, що він коштував менше одного цента – найдешевше з початку повномасштабного вторгнення в Україну. Валюта є однією з найгірших у світі цього року, поступаючись лише вічно проблемним аналогам: аргентинському песо, венесуельському болівару та турецькій лірі.
- Рубль ослаб на 23% стосовно долара цього року, відтак перемістившись у трійку найгірших ринків, що розвиваються, разом з турецькою лірою та аргентинським песо.
- 12 жовтня Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти двох власників танкерів, які перевозили російську нафту вище встановленої межі ціни у 60 доларів за барель, яку погодили країни G7.
- 29 вересня уряд Великої Британії оголосив про нові санкції проти РФ у відповідь на російські фіктивні вибори на тимчасово окупованих територіях України.
Литва профінансує виробництво українських далекобійних дронів. Міністр оборони Рустем Умєров підписав відповідний меморандум з литовським колегою Лаурінасом Кащюнасом у Вільнюсі.
Службові собаки Рем і Фінч, разом зі своїми наставниками, отримали нагороди від Кінологічної спілки України під час церемонії “Чотирилапі захисники”.
В останню суботу листопада в Україні вшановують жертв Голодомору 1932-1933 років та масових штучних голодів…
Енергетики відновили роботу високовольтної повітряної лінії живлення, що з’єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС з енергосистемою України. Вона була пошкоджена через російські обстріли.
Британець зізнався, що здійснив підпал лондонського підприємства, пов’язаного з Україною, і що він отримав гроші від іноземної розвідки, ймовірно, російської.