10 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
10 листопада відзначають Всесвітній день науки, Всесвітній день молоді та Міжнародний день бухгалтера. Християни цього дня вшановують святих апостолів від 70 Ераста, Олімпа, Родіона, Сосипатра, Кварта і Тертія.
Всесвітній день науки: заснований у 2001 році під егідою ЮНЕСКО. Святкові заходи спрямовані на популяризацію науки, як інструменту миру і злагоди на Землі.
Всесвітній день молоді: неофіційне міжнародне свято молоді під егідою Всесвітньої федерації демократичної молоді. Свято було засновано в 1945 році, через приблизно два місяці після закінчення Другої світової війни.
Міжнародний день бухгалтера: запроваджено у 1972 році під назвою День бухгалтерської кар’єри. 1976 року цю назву замінили сучасною. Дата святкування була обрана через те, що саме 10 листопада 1494 року венеційський математик Луки Пачолі видав книгу “Все про арифметику, геометрію і пропорції”. В ній поміж іншого містився докладний опис бухгалтерських ордерів, системи щоденного зведення дебету і кредиту, обліку активів, пасивів, капіталу тощо.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Панама – День першого проголошення незалежності країни від Іспанії
- Бразилія – Національний день пшениці
- Аргентина – День традицій
- Туреччина – День пам’яті Ататюрка
- США – День народження морської піхоти
- Індонезія – День героїв
- Данія – День Санкт-Мортена
- Азербайджан – День перемоги
Цього дня у світі:
- 1663 — укладено Батуринські статті.
- 1723 — за наказом імператора Петра І в Санкт-Петербурзі заарештовано Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Лівобережної України (1722–1724). Його було ув’язнено в Петропавлівській фортеці, де він і помер.
- 1764 — Катерина II скасувала гетьманство, передавши всю повноту влади в Гетьманщині президенту Малоросійської колегії Петру Рум’янцеву.
- 1770 — Вольтер заявив: “Якби бога не було, його варто було б винайти”.
- 1926 — у Берліні відкрито Український науковий інститут.
- 1928 — у Києві відкрито будинок-музей Тараса Шевченка.
- 1948 — Вийшов Указ Президії ВР РРФСР “О выделении города Севастополя в самостоятельный административно-хозяйственный центр”. Згодом в поточних документах СРСР Севастополь (разом з Кримською областю) став частиною УРСР, зокрема вся його адміністративна, господарча та партійна ланка підпорядковувалася Сімферополю та Києву.
- 1989 — у Львові відбулись установчі збори Товариства “Надсяння”, яке репрезентує українців депортованих з українських етнічних територій, котрі після Другої світової війни було “передано” Польщі.
- 1970 — Запущено космічну станцію “Луна-17”, котра через тиждень здійснила посадку на Місяць і доставила перший радянський самохідний пристрій “Луноход-1”.
- 1975 — Генеральна Асамблея ООН прирівняла сіонізм до расизму (це рішення було відкликано 16 грудня 1991 року).
- 1992 — Російські війська ввійшли в Інгушетію.
- 1993 — Групою сектантів “Білого братства”, очолюваного Мариною Цвигун (Марія Деві Христос) та Юрієм Кривоноговим (Іоанн Свамі), було проголошено “кінець світу” та захоплено київський Софійський собор з метою масового самознищення. Міліція затримала сектантів, що поклало край діяльності “Білого братства” та викликало низку самогубств прихильників секти в Україні та країнах СНД.
- 1993 — в Україні заборонено всі воєнізовані недержавні організації.
- 1994 — Ірак визнав незалежність Кувейту.
- 2004 — Центрвиборчком України оголосив остаточні результати першого туру виборів Президента України: Віктор Ющенко набрав 11 125 395 голосів (39,87 %), Віктор Янукович — 10 969 579 голосів (39,32 %). Другий тур голосувань призначено на 21 листопада 2004.
- 2004 — вийшов Firefox 1.0.
- 2007 — прем’єра в Україні серії “Spanish Fry” мультсеріалу “Футурама”.
- 2009 — запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС (він видав перший струм в Об’єднану енергосистему України).
- 2022 — 131-й окремий розвідувальний батальйон Збройних сил України звільнив місто Снігурівку від російських окупантів.
Яке сьогодні церковне свято:
10 листопада в церковному календарі – день пам’яті святих апостолів від 70 Ераста, Олімпа, Родіона, Сосипатра, Кварта і Тертія.
Згідно з церковними переказами Ераст був учнем апостола Павла і народився в багатій та знатній родині. До того, як увірувати в Христа, він обіймав посаду міського економа в Коринті. Навернув його на християнство саме Павло. Пізніше Ераст почав подорожувати зі своїм учителем, сповідуючи Боже слово. Приїхавши до Єрусалиму, Ераст залишив державну службу і почав жити при міській церкві.
Родіон був не лише учнем апостола Павла, але й далеким його родичем. Був єпископом в місті Патрасе. Родіон постраждав за свою віру під час правління імператора Нерона, прийнявши смерть разом з апостолами Петром та Павлом.
Прикмети:
- Якщо до цього дня досі не опало листя на вишні, то зима в цьому році буде пізньою.
- Іній на деревах і траві віщує наближення морозів.
- Вранці з’явився густий туман – до відлиги.
- Якщо вночі небо заволокло хмарами, то наступний день буде мокрим.
- Побачити 10 листопада білку на землі – до потепління.
Традиції:
- Цього дня можна піти до церкви – наші пращури освячували в храмах хліб і сіль, якими після годували домашню худобу, щоб вона благополучно перенесла зиму. Також є повір’я, що якщо пригостити освяченим хлібом із сіллю того, з ким ви давно не ладнаєте, то незабаром помиритеся.
- На Родіона і Єраста заведено допомагати жебракам: ділитися їжею та одягом. Вважається, що жебраки ближче до Господа, і якщо вони помоляться за благодійників, то ці молитви точно будуть почуті.
Іменини сьогодні святкують:
Олександр, Олексій, Борис, Денис, Іван, Костянтин, Михайло, Микола, Орест, Петро, Прокофій, Родіон, Ераст, Анна, Ольга.
- За даними синоптиків у п’ятницю, 10 листопада, в Україні очікується суха та тепла погода.
- Букви також повідомляли про свята, іменини, традиції та прикмети 9 листопада.
У грудні міністри сільського господарства України та Польщі мають намір провести переговори стосовно ситуація на сільськогосподарських ринках.
Сполучені Штати Америки мають намір щотижня відправляти Україні партії озброєння, щоб встигнути використати залишок у 7,1 млрд доларів до завершення каденції чинного президента Джо Байдена.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 листопада. Загалом від початку цієї доби відбулося 138 бойових зіткнень.
Попри поширений стереотип про “безневинність” пива порівняно з іншим алкоголем, вчені зі США виявили, що воно завдає організму більшого впливу, ніж вино, коктейлі чи лікер. Дослідження розкрило, що пивні споживачі мають нижчий рівень харчової якості і менш активний спосіб життя.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп обрав лояльних до своєї політики осіб із невеликим досвідом на кілька ключових посад, приголомшивши деяких союзників і давши зрозуміти, що він серйозно налаштований на зміну.