П’ятеро болгар, які шпигували на користь РФ, постануть перед судом наприкінці 2024 року

Джерело: Reuters, посилаючись на заяву судді лондонського суду Олд-Бейлі

П’ятеро заарештованих у Великій Британії болгарських шпигунів, які працювали на пов’язаного з російськими спецслужбами Яна Марсалека, постануть перед судом наприкінці наступного року.

Як розповіли в агентстві, троє чоловіків та двоє жінок, яких підозрюють у змові з метою збору інформації на користь Росії, з’явилися у суді Олд-Бейлі по відеозв’язку задля повідомлення своїх імен.

Суддя Джеремі Бейкер постановив, що окрема справа за участі затриманих повинна розглядатися одночасно зі справою про змову.

Суддя попередньо призначив початок судового процесу, який, як очікується, триватиме до чотирьох місяців, на жовтень 2024 року.

ДОВІДКОВО: Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії,  і з того часу перебувають під вартою.

Стверджують, що вони працювали на російські спецслужби. Їх звинувачують у зберіганні документів, що посвідчують особу, з “неправомірним умислом”, і, як відомо, вони знали, що документи підроблені.

Серед документів – паспорти, посвідчення особи та інші документи для Великої Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії.

Трьох обвинувачених заарештовано відповідно до Закону про державну таємницю антитерористичними детективами столичної поліції, яка відповідає за шпигунство:

  • Орлін Руссєв, 45, з Грейт-Ярмута, Норфолк;
  • Бізер Джамбазов, 41 рік, з Харроу, північний захід Лондона;
  • Катрін Іванова, 31 рік, з тієї ж адреси в Харроу.

Вони роками жили у Великій Британії, працювали на різних роботах і проживали в ряді приміських будинків.

Руссєв має історію ведення бізнесу в Росії. Він переїхав до Великої Британії у 2009 році та три роки працював у технічному відділі фінансових послуг. У його профілі в мережі LinkedIn зазначено, що пізніше він володів бізнесом, пов’язаним із сигнальною розвідкою, яка передбачає перехоплення комунікацій або електронних сигналів.

У Харроу колишні сусіди описували Джамбазова та Іванову як пару. Джамбазов описується як водій лікарень, а пані Іванова у своєму онлайн-профілі на LinkedIn – лаборант приватного медичного бізнесу.

Пара, яка переїхала до Великої Британії приблизно десять років тому, керувала громадською організацією, яка надавала послуги болгарам, зокрема знайомлячи їх із “культурою та нормами британського суспільства”.

Згідно з болгарськими державними документами в Інтернеті, вони також працювали на виборчі комісії в Лондоні, які сприяли голосуванню на болгарських виборах громадян, які проживають за кордоном.

Американський журналіст Такер Карлсон закликав позбавляти громадянства американців, які воювали на боці України або Ізраїлю.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

Заступник директора ФБР Ден Бонжіно може подати у відставку через незгоду з позицією Міністерства юстиції США стосовно матеріалів справи засудженого за сексуальні злочини мільярдера Джеффрі Епштейна.

Міністерство юстиції США подало позов проти Каліфорнійського департаменту освіти через допуск трансгендерів до шкільних змагань у штаті.

Американські медики підтвердили смерть мешканця штату Аризона від легеневої чуми.