«Цензура в найгірших проявах» – нардепи прокоментували перевірку Нацрадою «5 каналу»
Джерело: Букви
16 листопада Нацрада з питань телебачення та радіомовлення ухвалила позапланову перевірку 5 каналу через висловлювання мовознавиці Ірини Фаріон у програмі “Рандеву з Яніною Соколовою”. Нардепи назвали це рішення проявом цензури.
Під час засідання члени Нацради зауважили, що їм надійшли листи, зокрема від Уповноваженого ВР з прав людини Дмитра Лубінця та СБУ щодо трансляції програми “Рандеву з Яніною Соколовою” від 4 листопада, де гостем була Фаріон.
Саме ці звернення, мовляв, стали підставою для позапланової перевірки телеканалу.
За словами члена Нацради Максима Онопрієнка, після моніторингу вище вказаної програми виявлено ознаки порушення закону “Про медіа”, який забороняє поширення дискримінаційних висловлювань щодо національності, віку, статі та інших ознак.
Зазначається, що перевірка “5 каналу” триватиме у період з 7 по 15 грудня 2023 року.
Своєю чергою, співголова фракції “Євросолідарність” Ірина Геращенко зауважила на “оперативній реакції” Нацради.
Таку б реакцію на не менш провокативні висловлювання ведучих каналу “Рада” про аутистів, марафон із матюками і “Байрактар News”, ціни не було б Нацраді, – пояснила нардепка.

Джерело: Ірина Геращенко/Telegram
Своєю чергою, Вікторія Сюмар зазначила, що Нацрада мала б перевірити, чому при наявній ліцензії на цифрове мовлення, “5 канал” вимкнено з цифрового мовлення без жодного рішення єдиного регулятора, тобто самої Нацради.
Уявляю, якби за Порошенка хтось з такої причини призначив перевірку “1+1”, і який би вереск стояв. Цензура у найгірших її проявах, – наголосила депутатка.
Також нардепка від фракції “ЄС” Софія Федина акцентувала на відсутності реакції Нацради на вимкнення з цифрового ефіру “5 каналу”.
Може, спочатку повернете мовлення каналів? Чи тільки прислужувати вмієте? – запитала вона.
Водночас журналістка та ведуча Яніна Соколова також прокоментувала рішення стосовно перевірки каналу, на якому виходить програма “Рандеву з Яніною Соколовою”.
Вона зауважила, що зокрема уповноважений з прав людини закликав СБУ та Нацраду перевірити, “чи не в змові транслятори етеру з тезами Ірини Фаріон”.
Натомість Соколова офіційно закликала перевірити телевізійний марафон, “разом з хорошимі рускіми в ньому, які транслюють лояльність і пропагують російську культуру”.
Окремо журналістка нагадала про дев’ять років етеру програми “Права на владу” із запрошеними депутатами забороненої партії ОПЗЖ, діяльність студії “Квартал95”, де актори разом висміювали героїв Майдану. Також ведуча вважає за потрібне перевірити й звернення президента напередодні повномасштабного вторгнення росіян, у котрому запевнили населення у відсутності інформації про напад.
Я – у розшуку в РФ. Все, що ми робимо зранку до ночі всі 10 років війни у різних проектах, було і буде спрямоване на побудову критично мислячого громадянського суспільства і поваги до воїнів. Кейс із Фаріон і його наслідки поставили це питання на місце. Завдяки нашому ефіру зокрема. І якщо Ви хочете нас налякати, то глибоко помиляєтеся, що у вас вийде. Будете придушувати свободу слова, наступними вийдуть проти вас. І не тільки студенти, – зазначила Соколова.
Що передувало?
Нещодавно українська мовознавиця публічно заявила, що не вважає українцями воїнів, котрі спілкуються на фронті російською мовою. У нещодавньому інтерв’ю для проєкту “Рандеву” вона розкритикувала захисників, які спілкуються мовою ворога.
“Я не можу назвати їх українцями. Якщо вони не говорять українською мовою – то нехай себе назвуть “русскіми”. Чому вони такі очманілі? Якщо вони такі моцні та великі патріоти – покажіть свій патріотизм,” – наголосила Фаріон.
Це викликало чимале обурення серед українців. Чимало публічних осіб також відреагували на заяву мовознавиці, розкритикувавши таку позицію.
Зокрема Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець зреагував на заяву мовознавиці Ірини Фаріон щодо російськомовних військових у лавах ЗСУ та звернувся до правоохоронних органів.
Відповідаючи на критику, Фаріон заявила, що боротьба з російською мовою всередині держави “важливіша, ніж боротьба на нульовій позиції”.
Через декілька днів Фаріон знову опинилась у центрі скандалу. 8 листопада студент-філолог з Криму написав мовознавиці Ірині Фаріон особистого листа на пошту, де висловив їй свою підтримку. Своєю чергою, Фаріон оприлюднила цей лист, не приховавши імені відправника. Згодом хлопця затримали росіяни.
Омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що звернувся до СБУ через те, що мовознавиця Ірині Фаріон поширила особисті дані студента-філолога з Криму, що призвело до його арешту з боку РФ.
Сама ж Ірина Фаріон вважає, що скандал навколо “зливу” нею особистих даних студента з окупованого Криму є “черговою провокацією” проти неї.
Також після скандалів у Львові студенти Національного університету “Львівська політехніка” вийшли на мітинг проти Ірини Фаріон. Вже наступного дня, 15 листопада, у Львівській політехніці повідомили про звільнення Фаріон.
- Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження та вже призначила серію експертиз, спрямованих на вивчення висловлювань і публікацій викладачки, мовознавиці та народної депутатки України VII скликання Ірини Фаріон.
- Фаріон вважає, що скандал навколо “зливу” нею особистих даних студента з окупованого Криму є “черговою провокацією” проти неї.
- Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець зреагував на заяву мовознавиці Ірини Фаріон щодо російськомовних військових у лавах ЗСУ. За словами Лубінця, він вже звернувся до правоохоронних органів.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.