Українські вчені відкрили новий вид п’явок, предки якого мігрували з Антарктики в Арктику

Джерело: Національний антарктичний науковий центр

Українські зоологи Андрій та Сергій Утєвські відкрили новий вид антарктичних п’явок, а також встановили, що мільйони років тому його предки мігрували спершу з Антарктики в Арктику, а потім назад в Антарктику.

Цю роботу українці виконали у співпраці з іноземними колегами Александром Бєлецьким та Йоанною Ціхоцькою з Польщі, Маріо Санторо з Італії та Петером Тронтелем зі Словенії.

Разом вчені досліджували поширення паразитів риб – п’явок-пісциколід. Виявивши новий вид, зоологи ретельно вивчили його зовнішню та внутрішню будову, а також ядерні та мітохондріальні гени.

“З’ясувалося, що нова п’явка належить до групи, яку називають “платибделіни”. Вони поширені в Арктиці й суміжних водах Атлантики та Тихого океану. Це те саме, як знайти білого ведмедя в Антарктиці!”, – зазначив Сергій Утєвський.

Далі науковці почали вивчати, як же могло виникнути таке надзвичайне географічне поширення, адже більшість тварин мешкають виключно або в Північній, або в Південній півкулі. Провівши низку досліджень, вчені встановили неймовірні факти.

Зображення: Національний антарктичний науковий центр

“Філогенетичний аналіз і реконструкція предкових ареалів засвідчили, що риб’ячі п’явки виникли в морях навколо Антарктики, потім вони розповсюдилися Світовим океаном, досягли Арктики та проникли в прісні водойми Північної півкулі. Однак згодом предок нашого виду повернувся з півночі на батьківщину пращурів всієї родини риб’ячих п’явок в Антарктиці”, – пояснили дослідники.

Молекулярний годинник показав, що новий вид відділився від своїх північних родичів приблизно 1,76 мільйона років тому під час плейстоцену, коли поверхня Землі зазнала значного охолодження. Саме в цю епоху він зміг перетнути тропіки.

“Ми віднесли новий вид до нового роду, який назвали Austroplatybdellina, що перекладається з латини як “південна платибделіна”, тому що ця антарктична п’явка належить до переважно північної групи платибделін. Еволюційна історія нового виду нагадала нам притчу про блудного сина, який залишив батька та блукав у далеких країнах, так само як і п’явки-платибделіни у північних морях. Згодом одна з них повернулася на південну прабатьківщину. Латиною “блудна” – “prodiga”. Отже, повна офіційна назва описаного нами нового для науки виду – Austroplatybdellina prodiga”, – розказав Сергій Утєвський.

Зображення: Національний антарктичний науковий центр

Довідково. Брати Утєвські – відомі дослідники полярних регіонів із Харкова (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна). Вони багато років вивчають п’явок різних регіонів: Сергій – арктичних, а Андрій – антарктичних (був зимівником 8-ї УАЕ та учасником численних сезонних експедицій на станцію “Академік Вернадський”). Нині на їхньому рахунку відкриття 19 нових для науки видів тварин.

Новий Папа Римський Лев XIV, ймовірно, продовжить спадщину свого попередника Франциска, виступаючи на збереження довкілля та служіння бідним і стражденним верствам населення в усьому світі.

Компанія Netflix розпочне тестування стрічки вертикальних відео у своєму мобільному додатку, щоб допомогти глядачам відкрити для себе щось нове для перегляду. Нововведення нагадує соцмережу TikTok.

Триває 1173-тя доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 965 тисяч осіб.

Згідно зі звітом Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, квітень став найсмертоноснішим серед цивільних в Україні з вересня 2024 року: щонайменше 209 людей загинули, ще 1146 зазнали поранень.

У пункті пропуску “Ужгород” військовослужбовці Чопського загону завадили спробі незаконного переміщення через державний кордон старовинної ікони, яка може становити історичну або культурну цінність.