10 грудня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
10 грудня відзначається Всесвітній день футболу, День прав людини та Міжнародний день захисту тварин. За церковним календарем вшановують пам’ять мучеників Мини Олександрійського, Єрмогена і Євграфа.
Всесвітній день футболу. Свято було створене за ініціативою ООН. Справжньою батьківщиною футболу вважається Англія. Згідно з документальним підтвердженням 1170 року вже існувала гра на полі з м’ячем, яка була дуже популярною серед молоді. З часом футбол розповсюдився серед представників робітничого класу. Правила були нечіткими, на полі часто виникали бійки, кількість гравців постійно змінювалася. Аж 1848 року в Кембриджському університеті були встановлені певні правила гри в футбол. Деякі з них чинні і зараз. А перша футбольна асоціація була створена в Англії 1863 року.
День прав людини. За ініціативи ООН була створена окрема подія, що була обрана на честь прийняття Загальної декларації прав людини, яке відбулося в Парижі 1958 року. Це міжнародний акт, який проголошує рівні права на людську свободу і відповідальність перед законом (не зважаючи на расу, віросповідання, стать тощо).
Міжнародний день захисту тварин. Дата була створена за ініціативи ООН 1998 року, щоб підкреслити, що тварини мають ті ж самі права, що і люди. День був створений для привернення уваги людства до морально-етичних проблем, які пов’язані з тваринами. Також цього дня по всьому світі проходить Міжнародний день акцій за прийняття Декларації прав тварин.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- США – День штату Міссісіпі
- Таїланд – День Конституції
- Аргентина – День соціального працівника
- Намібія – Національний день жінок
Цього дня у світі:
- 1520 — Мартін Лютер привселюдно спалив папську буллу Exsurge Domine про відлучення його від церкви у Віттенбергу.
- 1637 — козацькі війська під проводом Павла Бута зазнали поразки від війська Речі Посполитої біля містечка Боровиця.
- 1684 — Едмонд Галлей зачитав на засіданні Королівського товариства роботу Ісаака Ньютона De motu corporum in gyrum, в якій закони Кеплера були виведені на основі теорії тяжіння.
- 1768 — у Великій Британії засновано Королівську Академію Мистецтв, найбільш впливову та авторитетну Асоціацію художників Великої Британії.
- 1817 — Міссісіпі став 20-м штатом США. Його назва у перекладі з мови індіанців означає “Велика річка”. Інші назви — “Штат магнолії” і “Штат гостинності”.
- 1901 — у Стокгольмі вручені перші Нобелівські премії.
- 1930 — у складі РРФСР створили національні округи: Ямальський (Ненецький) (центр — м. Обдорськ), Остяко-Вогульський (центр — смт Самарове), Евенкійський (центр — смт Туринська База), Корякський, Таймирський (Долгано-Ненецький) та Чукотський
- 1948 — Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини (10 грудня відзначається як День прав людини).
- 1949 — в ході масштабної кампанії усунення кваліфікованих українських працівників з академічних установ у звинуваченні “за антирадянську діяльність” заарештовано історика, археографа Ярослава Дашкевича. До 19.01.1950 з Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника під приводом “скорочення посад” було звільнено близько 20 бібліотечних спеціалістів. Формальним приводом для репресій стало вбивство Я. Галана.
- 1953 — вийшов 1-й номер журналу “Плейбой”.
- 1960 — почалося будівництво нафтопроводу “Дружба”.
- 1981 — американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 чоловік, в основному серед гомосексуалів. Пізніше недуг отримав назву “синдром набутого імунодефіциту” (СНІД).
- 1999 — Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією Сполучених Штатів).
Яке сьогодні церковне свято:
10 грудня в церковному календарі – день пам’яті мучеників Мини Олександрійського, Єрмогена і Євграфа. Мина за наказом імператора Максимина приїхав до Олександрії з Афін. Там він повинен був придушити повстання між язичниками та християнами. Проте Мина й сам сповідував християнство, тому почав проповідувати. Згодом дізнався про це імператор і послав до Олександрії Єрмогена, щоб той провів над Миною суд та очистив місто від християн. Мину довго катували, але Господь його кожного разу зцілював. Єрмоген, бачачи це, повірив в Христа. Тоді Максимин сам поїхав до Олександрії. Розізлившись, він вбив Євграфа, який був секретарем Мини, а потім наказав відрубати голову Мину, а потім і Єрмогену.
Прикмети:
- Суха та вітряна погода вказує на посушливе літо
- Безхмарно і ясно — чекайте на мороз
- Яскраво горять зірки на небі — до морозу
- Снігу навалило дуже багато — наступного року буде поганий урожай
Традиції:
- В народі цей день називали “Мина-світлі очі”, адже вірили, що, помолившись святому мученику, можна вилікувати хвороби очей, поліпшити зір.
- Також наші предки вірили, що Мина володів не лише даром зцілювати, але й виганяти з людей нечистих духів, творити чудеса, дарувати здатність бачити правду.
Іменини сьогодні святкують:
Євген, Іван, Іоанн, Стефан.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 9 грудня.
Російські окупаційні війська вночі 29 жовтня вкотре атакували Київ безпілотниками. Не обійшлось без наслідків.
За даними синоптиків у середу, 30 жовтня, в Україні місцями пройдуть дощі.
У РФ, на базі школи № 80 у Хабаровську, створено молодіжне товариство вивчення ідей чучхе, розповів творець товариства, вчитель історії та радник директора з виховання.
Генштаб Росії та Міністерство оборони РФ чинять тиск на Кремль, закликаючи оголосити нову мобілізацію для поповнення військ у війні проти України.
Україна та РФ ведуть попередні переговори щодо припинення взаємних ударів по об’єктах енергетики, повідомляють джерела. Також є інформація, що РФ просить не бити по їхнім НПЗ в обмін на припинення ударів по енергетиці України.