Цьогоріч виробничі потужності оборонно-промислового комплексу України зросли втричі
Джерело: Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України
Виробничі потужності оборонно-промислового комплексу України цього року зросли втричі, за окремими напрямками йдеться про зростання в десятки разів.
Про це 27 грудня на брифінгу “Результати діяльності Мінстратегпрому та Укроборонпрому за 2023 рік” повідомив міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін.
За його даними, нині оборонно-промисловий комплекс України охоплює 500 підприємств, на яких задіяно 300 тисяч працівників. Попри бойові дії, економіка нашої країни розвивається. І ОПК робить свій вагомий внесок: з 4,9% зростання ВВП України 1,5% дала оборонна галузь у 2023 році.
За інформацією генерального директора АТ “Українська оборонна промисловість” Германа Сметаніна, виробництво на державних підприємствах у грошовому еквіваленті зросло на 92% (у порівнянні з 2022 роком) і склало більше ніж 79 млрд грн.
Це понад 637 тисяч одиниць виробленої і відремонтованої продукції, що становить 1117% від минулого року.
Ще більше виросли приватні виробники, як і загальна частка приватного бізнесу в ОПК – їх стало вчетверо більше. Нині приватні компанії кількісно складають 4/5 ринку.
Як повідомив Олександр Камишін, виробництво мінометних боєприпасів збільшилось у 42 рази, артилерійських – у 2,8 раза. Також в Україні почали виробляти патрони для стрілецької зброї, снаряди калібрів 73 мм, 125 мм, ВОГ-17, ВОГ-25 та боєприпаси для БпЛА.
Головна проблема у виготовленні боєприпасів полягає в нестачі вибухових речовин та пороху. Цей дефіцит є в усьому світі. Рішенням може стати лібералізація ринку, що дозволить приватним виробникам працювати в цьому сегменті.
Зокрема, уперше Україна вийшла на показник шість САУ “Богдана” на місяць. У листопаді вдалося виробити в 5 разів більше БТР, ніж вироблялося навесні. Виробництво бронеавтомобілів виросло в 3,4 раза порівняно з минулим роком, ПТРК – удвічі.
Завдяки винахідливості українських інженерів вдається нарощувати кількість української ППО – шляхом створення гібридних рішень. Ідеться про поєднання ракет та пускових установок, що не призначені для використання разом. Прикладом такого рішення є програма FrankenSAM, яку наші виробники реалізують з американськими компаніями.
У відомстві зазначили, що один із пріоритетів для Мінстратегпрому – це розвиток технологічних рішень, які допомагають зберегти життя воїнам ЗСУ. Українські виробники поставляють на фронт широкий спектр таких виробів: fpv-дрони, БпЛА для розвідки й коригування вогню, ударні дрони різної дальності, в тому числі – дрони-камікадзе дальністю понад 1000 кілометрів, морські дрони, наземні роботизовані системи різного функціонала: для медичної евакуації, логістики, мінування.
Станом на кінець року річні виробничі спроможності державних та приватних виробників складають:
- 1 млн fpv-дронів;
- десятки тисяч ударних дронів середньої дальності;
- тисячу далекобійних ударних дронів (1000+ км).
Таку кількість реально виготовити в Україні за умови довгострокового контрактування з Міноборони.
Щоб пришвидшити темпи виробництва та збільшити їх обсяг, Україна активно залучає до співпраці компанії оборонного сектору країн-партнерів.
Альянс оборонних індустрій, створений у вересні на Першому міжнародному форумі оборонних індустрій, став центром екосистеми DFNC. Окрім альянсу та форуму, Мінстратегпром організував двосторонні конференції зі США, Великою Британією та Францією, на яких виробники озброєння мають змогу знаходити нових партнерів та обмінюватися досвідом.
Уже укладено перші угоди про партнерство між українськими та іноземними компаніями, в тому числі й про створення спільних підприємств. Для того, щоб підписані угоди переросли в реальне виробництво, і з конвеєрів почала сходити техніка, компанії чекають на довгострокові контракти з Міноборони.
Мінстратегпром прогнозує шестикратне зростання обсягів виробництва ОПК у 2024 році, в порівнянні з 2023-м. На шляху до цього є ряд викликів, основними серед яких є: недостатнє фінансування, нестача пороху й вибухових речовин, постійні обстріли наших підприємств.
Попри це, український ОПК щодня працює над розвитком виробництва, щоб виробити якомога більше озброєння та військової техніки для Збройних сил України.
Продовжується побудова антикорупційної інфраструктури. В АТ “Укроборонпром” створено та впроваджено Стратегію запобігання, виявлення та протидії корупції.
Також відновлено конкурсний підбір на посади керівників підприємств Товариства. Відтак вже обрано 13, на січень заплановано ще 4. Повернули закупівлі на Prozorro, що також дає можливість економити на користь виробничих потужностей.
- Радник міністра з питань стратегічних галузей промисловості Ярослав Олійник повідомив, що в Україні державні оборонні заводи почали виробляти FPV-дрони.
- Вже наступного року Міністерство оборони України спільно з Міністерством стратегічних галузей промисловості планують збільшити у кілька разів виробництво ракет, боєприпасів, озброєння та військової техніки.
- Міністерство оборони випробовує українські безпілотні авіаційні комплекси. На випробуваннях зокрема тестували переважно FPV-дрони від шістьох виробників.
- Заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк повідомив, що нині Україна працює над розв’язання питання стосовно дефіциту снарядів у війську, зокрема нарощує потужності з виробництва БпЛА-камікадзе.
В каліфорнійській лікарні пацієнт, який, як вважають, був під дією наркотиків, спричинив хаос, залізши на стелю відділення невідкладної допомоги, де застряг і пожежникам довелося його визволяти.
Станом на 22:00 в суботу, 22 листопада, кількість бойових зіткнень на фронті з початку доби збільшилась до 187.
ЗМІ Німеччини оприлюднили 1000-сторінковий документ “Operations Plan Germany”, в якому детально описано, як країна планує відповісти на війну з Росією.
Протягом дня, 22 листопада, армія РФ здійснила 55 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 127 вибухів.
В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.