Фахівці дослідили «зґвалтування» у віртуальній реальності
Джерело: The Tmes
Правоохоронці Великої Британії розпочали розслідування щодо “зґвалтування” образу 16-річної школярки у віртуальній реальності. Фахівці ж вирішили дослідити, як відбувався такий “злочин” і нагадали, що подібні випадки є доволі частими у VR.
Для цього, за допомогою гарнітури Oculus, було досліджено Horizon Worlds – віртуальну реальність, де і стався “злочин”.
Саме тут британська школярка нібито була “зґвалтована” групою незнайомців в Інтернеті. Правоохоронці зараз перевіряють, чи є тут правопорушення за законодавством.
Фахівці зазначають, що використовують слово “зґвалтування” у лапках, оскільки злочин у вигляді зґвалтування вузько визначається як проникнення до особи проти її згоди. У цьому випадку цього не сталося тут: дівчина була одна зі своєю гарнітурою VR, можливо, за тисячі км від своїх антагоністів, і не постраждала фізично. Натомість у віртуальному просторі всередині Horizon Worlds її аватар був оточений чоловічими аватарами.
У 2022 році Horizon Worlds представив параметр за замовчуванням “персональний кордон”, який не дозволяє іншим аватарам наближатися до вас ближче аніж на 120 см , але якщо ці налаштування вимкнені – дотик інших користувачів може активувати гудіння через ваші власні контролери Oculus, які ви тримаєте в кожній руці.
Ви також можете побачити досить грубі — у всіх сенсах — жести інших аватарів, які взаємодіють із вашими, і почути голоси людей в мережі, які здійснюють атаку та, можливо, описують її.
Юристи, говорячи про випадок віртуального зґвалтування, відходять від поняття сексуального насильства. Натомість вони описують його як “прикрий випадок”, який завдав психологічної шкоди дівчині.
Проте, як на це маю реагувати інші люди? Якщо напад був віртуальним, то чи означає це, що насправді його не було? Чи, якщо враховувати плани Марка Цукерберга та Ілона Маска про проведення все більше часу у віртуальній реальності – події у VR є новою реальністю, де чоловіки можуть втілювати свої сексуальні бажання?
Дослідники пригадали ситуацію, яка виникла у 1990-х роках у Пало-Альто, Каліфорнія, коли кібервсесвіт лише починав своє існування.
Там відбулося подібне “зґвалтування в кіберпросторі”, що спровокувало юридичні, моральні та філософські запитання ще під час зародження соціальних медіа, на які через три десятиліття досі немає відповіді.
У Пало-Альто був комп’ютерний сервер, на якому розміщено примітивний прототип простору спільноти соціальних мереж — такий примітивний, що мав дивну назву, “багатокористувацький вимір” або MUD.
Однієї березневої ночі 1993 року щось жахливе сталося в одному з цих вимірів MUD. З’явився персонаж з ім’ям аватара Mr Bungle. Він був товстим, сміховинним клоуном, а на пряжці його ременя був напис “Поцілуй мене під цим, с*ко!”.
Цим аватаром керував студент Нью-Йоркського університету та технічний фанат.
Творець Mr Bungle зламав новий фрагмент комп’ютерного коду, щоб він міг контролювати аватари інших в Інтернеті. Як і очікувалося, Mr Bungle націлився на присутніх студенток. Він змусив один аватар жінки вчинити статеві акти з Mr Bungle. Він змусив іншу жінку в Інтернеті встромити їй ніж в задній прохід.
Це відбувалося без перешкод з боку сторонніх перехожих, які були безсилі зупинити лють Mr Bungle проти жінок-користувачок. Джуліан Діббелл, журналіст, написав цей інцидент під назвою “Зґвалтування в кіберпросторі”, і його звіт став одним із найбільш цитованих і обговорюваних у кіберзаконі про онлайн-домагання; Зрештою Діббелл викладав курс про це в Стенфорді.
Через декілька років Діббелл поспілкувався з жінками, аватари яких постраждали у MUD. Розповідаючи про те, що сталось вони плакали. Це змусило журналіста глибше зрозуміти проблему сексуального насильства.
Віртуальне зґвалтування залишає психологічні шрами так само як і фізичні.
“Якщо раніше мені було важко сприймати віртуальне зґвалтування серйозно, тепер мені було важко згадати, як я міг не сприймати це серйозно”, – зазначив Діббелл.
Однак каліфорнійські утопічні ідеали Пало-Альто досі зберігаються в Інтернеті. Вільне самовираження, звісно, означало вільне вираження темної сторони людської сутності, проте не було необхідності карати за це реальними законами.
Проте багато жінок повідомили, що вони почуваються незахищеними від нападів у віртуальній реальності.
У 2018 році жінка зі США надала екранні докази того, як її семирічну доньку “зґвалтували” двоє хлопчиків на ігровому майданчику в Roblox, орієнтованій на дітей онлайн-грі.
У Horizon Worlds, також “процвітають” гомофобні та расистські образи, а чимало жінок повідомляють про намацування та навіть гірше на своїх аватарах.
Дослідниця метавсесвіту, на ім’я Ніна Джейн Пател повідомила, що протягом 60 секунд після приєднання до Horizon Worlds чоловіки-аватари зґвалтували її аватар.
Г’юго Ріфкінд, який зайшов у Horizon Venues на кілька хвилин, коли раптом незнайомець почав “гладити своїми мультяшними руками наші мультяшні промежини”.
Увійшовши у Horizon Worlds, дослідниця створила жіночий аватар, на ім’я Нікі, зі світлим волоссям і червоною сукнею, та зіграла в кілька різних ігор у групах віртуальних незнайомців.
“Атмосфера досить “крута”: я можу стежити за будь-ким, з ким спілкуюся, і писати повідомлення, але мені постійно доводиться переривати гру, щоб відхилити запити на приватне підключення. Це все одно, що намагатися грати в теніс із купою чоловіків, які мчать на корт, щоб отримати мій номер”, – розповіла вона.
Однак у певному сенсі все здається рівноправним. У VR ви можете почути справжній голос кожного. Це означає, що підказок щодо ідентифікації набагато більше, ніж на більшості онлайн-форумів.
У VR ви маєте такий самий зріст і силу, що й чоловіки, і в один момент у грі з привидами під назвою Bonnie’s Revenge дослідницю на короткий час оточує купа невідомих хлопців у темному коридорі.
“У реальному житті це був би момент пульсу; натомість я пробігаю прямо повз них. Мені неодноразово нагадують, що в мене є кнопка вимкнення звуку, щоб вимкнути будь-яких символів, які мене ображають”, – додала вона.
Після цього дослідниця знову зайшла у Horizon Worlds, однак вже з аватаром чоловіка, на ім’я Нік, та почала грати у ту саму гру, що й під аватаром жінки.
“Мене, як Нікі, ігнорували, але як Ніка, мене кличуть приєднатись до команди з хлопців проти єдиного жіночого аватара”, – зазначила вона.
“Давайте, уб’ємо дівчину!” — каже американський підліток. — “Стріляймо їй у голову!” каже інший. Лише один ліверпульський хлопчик запитав, навіщо це робити.
Наприкінці гри ми всі спускаємося до зони результатів, щоб побачити свої результати. Жіночий аватар впоралася добре, але чоловіки оточують її, приставляючи до її голови рушницю.
Тоді дослідниця своїм жіночим голосом сказала, аби на жіночий аватар не нападали лише за те, що вона жінка. Жіночий аватар у цей момент повернулась до неї та сумно помахала рукою.
- Винахідники розробили VR-окуляри для мишей, які дозволяють ефективніше поміщати їх у віртуальні тривимірні середовища та відстежувати при цьому зміни у мозковій діяльності тварин.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.
Австрійська нафтогазова компанія OMV Gas Marketing & Trading GmbH розірвала довгостроковий контракт з російським “Газпромом” на постачання газу, укладений у 2006 році. Угода мала діяти до 2040 року.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.