Ексохоронцям Януковича повідомлено про підозру у дезертирстві
Джерело: Державне бюро розслідувань
П’ятнадцяти ексохоронцям четвертого президента України Віктора Януковича повідомлено про підозру у дезертирстві.
Ексохоронці Януковича підозрюються у самовільному залишенні місця служби з метою ухилитися від військової служби (дезертирстві).
Встановлено, що тодішнє їхнє керівництво підробило документи про начебто звільнення цих охоронців перед втечею.
21 лютого 2014 року Янукович разом зі своєю співмешканкою у супроводі охорони – військовослужбовців УДО України, вилетів на гелікоптері зі своєї резиденції “Межигір’я” до Харкова. Наступного дня він прибув до Донецька, звідки зробив спробу незаконно вилетіти до РФ.
Після блокування вильоту працівниками Державної прикордонної служби Янукович та керівники його охорони вступили у злочинну змову із представниками силових відомств РФ для перетину державного кордону України.
Для цього було розроблено та узгоджено план щодо переправлення президента-втікача та осіб з його близького оточення, у тому числі сина та співмешканки, а також охорони, спочатку на територію військового аеродрому РФ на території АР Крим.
Надалі, перебуваючи на території військової частини ЧФ РФ в районі Севастополя, Янукович прийняв рішення остаточно залишити територію України. Для забезпечення себе професійною охороною надалі він вирішив схилити військовослужбовців УДО України, які виконували військовий обов’язок про забезпечення його особистої безпеки, до дезертирства та виїзду з ним до Російської Федерації.
У результаті шістнадцять військовослужбовців УДО України виїхали морським судном, наданим ЗС РФ, до Російської Федерації та до місця служби не повернулися. Більшість із них після від’їзду отримали громадянство країни-агресорки.
З метою приховати вчинене дезертирство було видано наказ від 23 лютого 2014 року про звільнення 15 із цих співробітників УДО України з військової служби.
За матеріалами ДБР керівництво УДО України у 2023 році призначило службову перевірку та встановило, що працівники УДО виїхали до РФ 24 лютого 2014 у статусі військовослужбовців. Ці матеріали використано як докази у справі дезертирства охоронців Януковича.
Найближчим часом буде вирішуватися питання щодо звернення до слідчого судді з клопотаннями про обрання підозрюваним міри запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Обвинувальний акт щодо експрезидента України у підбурюванні до дезертирства та заступника начальника УДО України – начальника Служби безпеки президента України у вчиненні дезертирства, а також незаконному переправленні осіб через державний кордон України, направлено до суду за спеціальною процедурою ще у червні 2022 року.
- Справу щодо експрезидента Віктора Януковича та ексзаступника міністра юстиції Володимира Богатиря щодо захоплення ними державної влади у 2010 році скеровано до суду.
- Колишній президент України Віктор Янукович та його син, Олександр Янукович, успішно оскаржили внесення їх до санкційних списків, тому сьогодні, 20 грудня, Європейський суд загальної юрисдикції скасував санкції ЄС проти них.
Пізно ввечері 29 квітня Дніпро також опинилося під масованим обстрілом російських дронів-камікадзе. Внаслідок ворожої атаки загинула одна особа.
Пізно ввечері 29 квітня російські війська вкотре обстріляли Харків безпілотниками, постраждали щонайменше троє цивільних.
Мінрозвитку оновило дату тимчасової окупації Маріуполя з 4 березня на 21 травня 2022 року. Відповідний наказ пройшов всі необхідні етапи погодження та набрав чинності.
Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що, мовляв, “денацифікація” має бути проведена не лише в Україні, а й в усіх країнах Європи, де спостерігаються ознаки “ідеології нацизму”.
29 квітня Верховний Суд ЄС постановив, що програма Мальти з продажу громадянства в обмін на інвестиції порушує право ЄС і має бути скасована.