Путін посилює інформаційні умови для майбутньої ескалації проти країн Балтії – ISW
Джерело: Інститут вивчення війни
Фахівці ISW зауважили, що російський президент Володимир Путін значно активізував свої давні зусилля зі створення інформаційних умов для майбутньої ескалації проти країн Балтії.
Експерти звернули увагу на заяви Путіна 16 січня, у яких він поскаржився, що з Латвії та інших країн Балтії “викидають росіян”. За його словами, це – безпосередньо впливає на “безпеку Росії”.
Фахівці нагадали, що у Латвії внесли зміни до імміграційного законодавства, які, зокрема передбачили скасування громадянам РФ дозволів на постійне проживання до вересня 2023 року.
Аби надалі залишатись у Латвії, таким громадянам РФ потрібно було виконати загальну процедуру отримання статусу постійного мешканця ЄС у Латвії, включаючи складання іспиту з латиської мови.
У грудні 2023 року Управління у справах громадянства та міграції Латвії заявило, що Латвія депортує близько 1200 громадян Росії, які не подали заяву на нову посвідку на проживання до встановленого терміну.
Фахівці нагадали, що Кремль довгий час використовував розширене визначення суверенітету Росії та применшував суверенітет колишніх радянських республік, а Росія тривалий час стверджувала, що вона має право захищати своїх “співвітчизників за кордоном”, включаючи етнічних росіян і російськомовних за межами Росії.
Водночас аналітики не вважають, що атака РФ проти країн Балтії є неминучою, хоча Путін і створює інформаційні умови для майбутніх агресивних дій РФ за кордоном під приводом захисту своїх “співвітчизників”.
- Начальник генштабу бельгійської армії адмірал Мішель Хофман попереджає про війну з Росією. Він стурбований тим, що країна перейшла до воєнної економіки та що президент РФ Володимир Путін продовжує погрожувати Європі.
США мають намір повернути контроль над Панамським каналом, послабивши вплив Китаю на стратегічний об’єкт, заявив міністр оборони Піт Гегсет під час візиту до Панами. Вашингтон має намір поглибити безпекову співпрацю з Панамою, щоб не дозволити Китаю використати комерційні зв’язки для шпигунства.
США висловили серйозне занепокоєння тим фактом, що українські військові взяли в полон двох громадян Китаю, котрі воювали на боці Росії, заявила речниця Державного департаменту Теммі Брюс.
Щонайменше десяток республіканців Палати представників США розглядають можливість підтримати законопроєкт конгресмена Дона Бейкона (республіканець, Небраска), котрий обмежить повноваження президента щодо запровадження тарифів без схвалення Конгресу.
Пізно ввечері 8 квітня російські війська здійснили черговий масований запуск дронів. У Харкові та Дніпрі через російські атаки є постраждалі. Також у містах зайнялися пожежі на місцях прильотів.
За результатами перевірок представниками омбудсмена шкіл-інтернатів, психоневрологічних диспансерів та дитячих будинків правоохоронці розпочали вісім кримінальних проваджень, мовиться у відповіді секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на запит hromadske.