Перше у світі запліднення носорогів за допомогою ЕКЗ може врятувати певні види

Джерело: BBC

Прорив у народжуваності дав надію на порятунок північного білого носорога від вимирання – на планеті залишилося лише два представники цього виду.

Вчені досягли першої у світі ЕКЗ-вагітності носорога, успішно передавши створений у лабораторії ембріон носорога сурогатній матері.

Процедуру проводили з південними білими носорогами, близькоспорідненим підвидом північних білих.

Наступним кроком буде повторити це з північними білими ембріонами.

“Перша успішна пересадка ембріона носорога – це величезний крок”, – сказала Сюзанна Хольц, науковиця з Інституту дослідження зоопарку та дикої природи Лейбніца в Німеччині, який є частиною проєкту Biorescue, міжнародного консорціуму, який намагається врятувати цей вид.

За її словами, завдяки такому досягненню є великі шанси на порятунок північних білих носорогів від вимирання.

Північні білі носороги колись водилися по всій Центральній Африці, але незаконне браконьєрство, викликане попитом на ріг носорога, знищило дику популяцію.

Зараз залишилося тільки два носороги: дві самки, Наджин і її дочка Фату. Обидві тварини колишнього зоопарку утримуються під суворою охороною в заповіднику Ol Pejeta в Кенії.

Оскільки вид не може розмножуватися, він вважається технічно вимерлим. Але тепер команда Biorescue звернулася до радикальної науки про фертильність, щоб повернути цих тварин з краю прірви.

Вони почали свою роботу, використовуючи південних білих носорогів. Цей близький двоюрідний брат північних білих налічує тисячі тварин, і його вважають успішною природоохоронною історією, хоча йому все ще загрожує незаконне полювання.

Проєкт тривав роки, і йому довелося подолати багато труднощів: від того, як зібрати яйцеклітини у двотонних тварин, до створення перших в історії ембріонів носорогів у лабораторії та спроб встановити, як і коли їх імплантувати.

Знадобилося 13 спроб, щоб досягти першої життєздатної вагітності за допомогою ЕКЗ.

“Це дуже складно для такої великої тварини з точки зору розміщення ембріона в репродуктивному тракті, який становить майже 2 метри всередині тварини», – сказала Хольц.

Ембріон, створений з використанням яйцеклітини південної білої самки із зоопарку в Бельгії та запліднений спермою самця з Австрії, було перенесено у південну білу сурогатну самку в Кенії, яка завагітніла.

Однак за успіхом послідувала трагедія.

Через 70 днів після початку вагітності сурогатна мати померла після зараження клостридіями – бактеріями, що мешкають у ґрунті та можуть бути смертельними для тварин.

Смерть завдала удару по команді: патологоанатомічний аналіз показав, що 6,5-сантиметровий плід чоловічої статі розвивався добре і мав 95% шансів народитися живим.

Проте це показало, що метод спрацював, і що життєздатна вагітність через ЕКЗ носорога можлива. Тепер наступним кроком буде спробувати це за допомогою ембріонів північного білого носорога.

Існує лише 30 цих дорогоцінних ембріонів, які зберігаються в рідкому азоті в Німеччині та Італії.

Вони були створені з використанням яєць, зібраних у Фату, молодшої самки в Кенії, і сперми, зібраної у двох самців північних білих носорогів перед їх смертю.

Однак народження північного білого носорога вимагатиме ще одного наукового початку.

Обидві самиці північних білих носорогів, які залишились живими, не можуть завагітніти через поєднання віку та проблем зі здоров’ям. Тож натомість ембріон буде імплантований в утробу сурогатного південного білого носорога.

ЕКЗ підвидів ніколи раніше не пробували, але команда впевнена, що це спрацює.

Команда Biorescue сподівається імплантувати ембріони в найближчі місяці. Вони хочуть, щоб носоріг народився, поки деякі північні білі носороги ще живі.

Дослідники усвідомлюють, що додавання ще кількох тварин за допомогою ЕКЗ не врятує цей вид – не буде достатнього генетичного різноманіття для створення життєздатної популяції.

Тому вони одночасно працюють над ще більш експериментальною технікою, намагаючись створити сперму носорога та яйцеклітини зі стовбурових клітин, щоб продовжити виробництво ембріонів.

Знову ж таки, це займе час, і доведеться подолати багато наукових проблем.

Деякі експерти з дикої природи також стверджують, що вкладення більше грошей і ресурсів у вид, який так само добре, як втрачений, може бути краще використано для порятунку більш життєздатних видів.

Однак Ян Стейскал, координатор проєкту BioRescue із сафарі-парку Двур-Кралове в Чехії, звідки родом Наджин і Фату, сказав, що за вимиранням північного білого носорога стоїть людина.

“Це не через якийсь еволюційний тиск, це була жадібність, це було споживання рогу носорога. Тож, у певному сенсі, ми несемо відповідальність, і якщо ми дійсно маємо техніку, яка може допомогти нам врятувати їх, то я вважаю, що ми зобов’язані використати її та спробувати їх врятувати”, – наголосив він.

Самуель Мутіся, керівник відділу досліджень і збереження видів в Ol Pejeta, додав, що північні білі є критично важливою частиною екосистеми, і команда зобов’язувалася зробити все можливе для вирощування, захисту та відновлення виду.

Угорщина веде переговори з Росією і Україною, щоб зберегти постачання газу через Україну, заявив прем’єр-міністр країни Віктор Орбан.

У складі Збройних сил України створили спеціальний підрозділ, завданням якого є захист культурної спадщини. Це рішення підтверджує зобов’язання України дотримуватися міжнародних стандартів, зокрема Гаазької конвенції 1954 року.

Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин повідомив, що російські окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні. 

Прем’єр-міністр Фінляндії та член коаліції Петтері Орпо заявив, що східний кордон країни залишатиметься закритим.

На польсько-українському кордоні відкрили новий пункт пропуску “Нижанковичі – Мальховичі”.