Аеропорт «Бориспіль» готується відновити польоти – Politico

Джерело: Politico

Київський аеропорт “Бориспіль” може повернути авіалайнери на польоти вже через місяць після закінчення війни в Україні. Однак, як розповів генеральний директор Олексій Дубревський, аеропорт вже готується до відновлення польотів.

Найбільший аеропорт України — який обслужив 9 мільйонів пасажирів у 2021 році, що становить приблизно дві третини від його максимуму до пандемії — був закритий після вторгнення Росії в лютому 2022 року. Він постраждав під час двох російських атак на початку війни.

Та попри це, аеропорт більшість свого персоналу та уклала угоди з авіакомпаніями.

“Ми не хочемо витрачати один-два роки на роздуми: “Що ми будемо робити після війни?” Ми робимо всі необхідні дії, щоб якомога швидше отримати рейси. Нам вдалося усунути всі пошкодження. Ми готові розпочати роботу в найкоротші терміни”, — сказав він.

Відразу після повномасштабного російського вторгнення аеропорт заблокував злітно-посадкові смуги, вимкнув навігаційні системи, евакуював пальне та переставив літаки.
Але він також зберіг свій персонал, виплачуючи їм дві третини їхньої зарплати та чергуючи робочі дні, щоб переконатися, що всі сертифікати актуальні. Цей урок аеропорт засвоїв із пандемії коронавірусу, коли центри звільнили працівників і пізніше було важко найняти їх знову.

Однак це має свою ціну. Утримання навчених людей і ввімкнене світло коштує аеропорту 3,2 мільйона євро на місяць; хаб також витратив 1,8 мільйона євро на відновлення пошкодженої інфраструктури.

“Це недешево… ми тратимо те, що заробили в 2021 році”, – сказав Дубревський.

Минулого місяця він був у Брюсселі, щоб повідомити представникам ЄС і міжнародних банківських установ про поточну ситуацію в аеропорту та попросити фінансової підтримки.

Аеропорт усвідомлює, що ширша галузь, особливо в Європі, зосереджена на декарбонізації, і не хоче відставати, поки Україна відбудовується. Цифри, наведені Дубревським представникам ЄС, свідчать про те, що модернізація “Борисполя” коштуватиме близько 420 мільйонів євро.

За даними ООН , приблизно три чверті з приблизно 8 мільйонів переміщених українців заявили на початку цього року, що хочуть повернутися додому, коли закінчиться війна.

“У нас нова ринкова ніша, якої раніше не було: відвідування друзів і родичів”, — сказав Дубревський.

Авіакомпанії, насамперед бюджетні, вже оголосили про свій намір повернутися в Україну після війни, а перевізники працюють з аеропортом, щоб визначити нові маршрути, які з’єднають Київ із центрами в Європі, де знаходиться велика кількість українських біженців, сказав він.

Польща та Німеччина прийняли понад 1 мільйон українців, тоді як Румунія, Італія, Франція, Іспанія, Німеччина та Австрія поселили понад 100 000.

Комерційний директор аеропорту Сергій Хижняк порівняв ситуацію зі вступом країн Центральної та Східної Європи до Євросоюзу.

“Я думаю, що цей випадок нагадує Польщу 2004 року, коли вона приєдналася до ЄС, і багато поляків намагалися працювати в ЄС. З 8 мільйонів українців, які живуть за кордоном, це майже однакові поїздки туди й назад. Ми бачимо багато можливостей і простору для розвитку бізнесу в Україні після війни”, – сказав він.

Безпосередньо перед війною Wizz Air і Ryanair оголосили про плани масштабної експансії в країні. У жовтні 2021 року ЄС та Україна підписали авіаційну угоду , що відкриває потенціал для збільшення кількості рейсів.

Дубревський також зазначив, що очікується збільшення вантажних рейсів, пов’язаних з післявоєнною відбудовою України. Він також передбачає відкладений туристичний попит.

“Ми припускаємо, що після війни багато людей з міжнародної спільноти приїде в Україну, щоб побачити своїми очима наших героїв і потиснути їм руку, і побачити країну героїв, які так мужньо захищали наші європейські цінності”, – сказав він.

Але в Україні картина інша; За його словами, лише три з 13 аеропортів країни перебувають у хорошому стані: Київ, Львів та Одеса.

Найбільш постраждалим — до яких належать Херсон, Маріуполь і Дніпро — знадобиться від п’яти до семи років, щоб знову запрацювати.

“Потрібно буде багато інвестицій, щоб побудувати їх з нуля”, — сказав він.

І всі ці плани залежать від закінчення війни. Більше ніж через 600 днів після вторгнення Росії, із запеклими боями вздовж лінії фронту тисячами військових із сучасною зброєю — не схоже, що це станеться найближчим часом.

“Росія мобілізувала свою промисловість і суспільство для затяжної війни з Україною”, — написав у своїй оцінці стану війни австралійський генерал у відставці Мік Раян.

  • Українська авіакомпанія SkyUp тепер може працювати в Канаді, оскільки отримала сертифікат іноземного перевізника FAOC. Компанія відтепер може надавати ACMI-послуги та виконувати чартерні рейси з інших країн до Канади.

У ДСНС повідомили, що 16 жовтня понад 40 рятувальників поповнили банк крові, котра наразі так потрібна нашим військовим.

17 жовтня президент Володимир Зеленський підписав закон “Про внесення змін до Митного кодексу щодо запровадження атестації посадових осіб митних органів” щодо “перезавантаження” митниці.

Громадянин Ірландії Роберт Діґан на псевдо Ірландець, загинув на полі бою 17 вересня, залишивши за собою спадщину хоробрості та вірності. Його побратими вшанували шлях від ірландського рейнджера до українського захисника.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 жовтня. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж всієї лінії фронту зросла до 191.

Виробничі потужності української дронової індустрії збільшилися у десять разів у 2024 році проти 2023 року. Про це повідомляє відомство з посиланням на дослідження дронової індустрії від Київської школи економіки та Brave1.