Акторка Емма Томпсон продекламувала вірш Ліни Костенко «Крила»

Джерело: UNITED24

У день народження української поетеси Ліни Костенко британська акторка та сценаристка, лауреатка премії “Оскар”, “Золотий глобус” та BAFTA Емма Томпсон підтримала Україну та прочитала вірш “Крила”.

Томпсон прочитала “Крила” англійською.

Я щодня думаю про вас, залишаючись в єдності з Україною та заради України, — наголосила акторка.

19 березня 2024 року виповнюється 94 роки Ліні Костенко – українській поетесі-шістедисятниці та письменниці.

Ліна Котенко народилась у місті Ржищів, що на Київщині. Батьки Ліни – Василь та Зінаїда – були вчителями.

У 1936 році сім’я Костенків переїхала до Києва. Спершу Ліна Костенко навчалась у школі №100, у робітничому селищі на Трухановому острові. Однак у 1943 році школу, разом з усім селищем, спалили. Цим подіям вона присвятила вірш “Я виросла у Київській Венеції”.

Після цього Ліна Костенко продовжила навчання у школі № 123 на Куренівці. Якось школу відвідав нарком освіти УРСР Павло Тичина, якому Костенко подарувала рукописну збірку своїх віршів.

У 1946 році у дитячій газеті “Зірка” вперше опублікували вірш Ліни Костенко.

Закінчивши школу навчалася у Київському педагогічному інституті, а згодом — у Московському літературному інституті імені О. М. Горького, який закінчила 1956 року.

Ліна Костенко вважається однією з перших і найпримітніших серед молодих українських поетів, що виступили на межі 1950—1960-х років – період так званих “шістдесятників”, які створили новітні стилі в українській літературі.

У 1957 році вийшла збірка віршів Костенко “Проміння землі”, а у 1958 – “Вітрила” – які одразу викликали цікавість у читачів, а її збірка 1961 року “Мандрівки серця” закріпили успіх поетеси.

З 1961 рок Костенко почали критикувати за “аполітичність” і, як наслідок, знімають з лану знімання фільму “Дорогою вітрів”, за сценарієм Ліни.

8 квітня 1963 року на ідеологічній нараді секретар ЦК КПУ з ідеології Андрія Скаба заявив: “Формалістичні викрутаси зі словом неминуче призводять до викривлення і затемнення ідейно-художнього змісту твору. А що справа саме така, свідчать деякі твори молодих поетів Миколи Вінграновського, Івана Драча, Л. Костенко”. Це був сигнал до погрому покоління шістдесятників.

Того ж 1963 року з друку знімають збірку Костенко “Зоряний інтеграл” та книгу “Княжа гора”.

У 1965 році Костенко підписала лист-протест проти арештів української інтелігенції. У 1968 написала листи на захист В’ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті “Літературна Україна”.

У 1973 потрапила до “чорних списків”, секретаря ЦК КПУ з ідеології Валентина Маланчука.

Лише 1977 року, після відходу Маланчука, вийшла збірка віршів “Над берегами вічної ріки”, а 1979-го, за спеціальною постановою Президії СПУ, — історичний роман у віршах “Маруся Чурай”, що пролежав 6 років. За нього поетеса 1987 року удостоєна Державної премії УРСР імені Тараса Шевченка.

Костенко також написала збірки поезій “Неповторність” (1980) і “Сад нетанучих скульптур” (1987), збірка віршів для дітей “Бузиновий цар” (1987).

У 2010 році виходить перший роман Ліни Костенко “Записки українського самашедшого”, який викликав чималий ажіотаж.

У кожної нації свої хвороби. У Росії — невиліковна.

Ліна Костенко вважається символом незламності та відродження української культури. Її твори, наповнені патріотизмом, любов’ю до рідної землі та глибоким філософським змістом, зіграли важливу роль у формуванні сучасної української національної ідентичності. Ліну Костенко також називають “залізною леді української поезії”.

Довідка. Емма Томпсон — британська театральна та кіноакторка, сценаристка і продюсерка. Народилася в Лондоні 15 квітня 1959 року в акторській родині. Томпсон отримала найпрестижніші премії в кіноіндустрії: дві премії “Оскар” (1993, 1996), дві премії “Золотий глобус” (1993, 1996), дві премії Британської академії кіно (БАФТА) (1993, 1996), телевізійну премію Британської академії (1988) та прайм-тайм премію “Еммі” (1998).

Відома своїми ролями в фільмах Джуніор, Реальна любов, Я — легенда, Шеф Адам Джонс та інших.

  • 25 лютого в Україні відзначають 153 роки від дня народження письменниці Лесі Українки.
  • 116 років з дня народження ікони фемінізму: біографія та цитати Симони де Бовуар.
  • 8 січня 1935 року народився Василь Симоненко, який прийшов до української поезії з невеликого полтавського селища Біївці. Він встиг попрацювати у різних газетах і бути кореспондентом, аж поки у 1962 році не було видано його збірку “Тиша і грім” – єдину, яку опублікували за його життя.

Протягом доби російські армійці завдали 2 121 удар по Донецькій області, внаслідок чого троє осіб зазнали поранень.

Подружжя зі штату Юта випадково відправило свою кішку Галену у зворотній посилці Amazon. Домашня улюблениця пробула у коробці без їжі та води 6 днів.

Україна та Латвія спільно нарощуватимуть виробництво безпілотників в межах “Коаліції дронів”.

Суд у Манхеттені назавжди відхилив позов колишньої моделі, яка стверджувала, що її зґвалтував та побив лідер гурту Aerosmith Стівен Тайлер, коли вона була підлітком

З 15 по 21 квітня кількість хворих на ГРВІ серед дорослих зменшилася на 4,4%, тоді як серед дітей віком до 17 років, навпаки, зросла.