Атаки українських дронів спричинили рекордне зростання цін на бензин у Росії

Джерело: The Moscow Times

У 2024 році Росія зазнала рекордного за останні 13 років стрибка роздрібних цін на бензин через серію атак українських дронів на нафтопереробні заводи. Це призвело до скорочення виробництва пального більш ніж на 10% у першій половині року.

Станом на 23 грудня ціна бензину зросла на 11% і в середньому становить 60,57 рублів (0,6 долара) за літр. Водночас у віддалених регіонах, зокрема на Далекому Сході, ціни перевищують середній рівень на 25%. Зростання цін стало найбільшим з 2011 року, коли ціна бензину збільшилась на 14,9%.

Вперше за шість років ціни на бензин зростають швидше за загальний рівень інфляції, який, за оцінками міністерства економічного розвитку РФ, складе 9,7%. Це може призвести до подальшого підвищення вартості товарів, оскільки ціна пального впливає на витрати на доставку.

Після атак на нафтопереробні заводи уряд РФ запровадив заборону на експорт бензину. До кінця травня 2024 року виробництво пального знизилося на 20% порівняно з груднем 2023 року. При цьому статистику з виробництва засекретили з огляду на “геополітичні” міркування.

У 2025 році аналітики очікують подальшого збільшення цін на бензин у Росії – на 10-15%, а за песимістичного сценарію – до 20%. Це зростання обумовлене підвищенням вартості транспортування, збільшенням акцизних зборів та впливом девальвації рубля. Зміни можуть додати до бюджету РФ додаткові 170 млрд рублів (1,7 млрд доларів), однак це стане неабияким навантаженням для споживачів.

  • Цінова криза на ринку вершкового масла, що охопила Росію восени 2024 року, стала наймасштабнішою за останні 17 років.
  • Щонайменше три російські нафтопереробні заводи були змушені скоротити або зупинити перероблення нафти через великі втрати на тлі обмеження експорту та зростання цін на нафту.

Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.

Загострення кризи у вугільній галузі Росії продовжує негативно впливати на суміжні сектори економіки. Особливо серйозно постраждали залізничні перевезення, які зіштовхнулися з гострим дефіцитом вантажів.

Очільник Кремля Володимир Путін оголосив так зване “Великоднє перемир’я” і пообіцяв, що російські окупанти тимчасово припинять всі бойові дії.

На кордоні з Молдовою прикордонники викрили ще один випадок фіктивного шлюбу для незаконного виїзду за кордон.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 19 квітня. Станом на цей час загальна кількість бойових зіткнень становить 59.