Байден не виключив розміщення військ США у Тайвані у разі вторгнення Китаю

Джерело: Джо Байден в інтерв’ю Time

Президент США Джо Байден не став заперечувати, що Сполучені Штати можуть розмістити свої війська на території Тайваню у разі вторгнення Китаю.

За словами Байдена, ситуація залежатиме від обставин.

Нещодавно директор ЦРУ Білл Бернс повідомив, що президент Китаю Сі Цзіньпін наказав китайським військовим бути готовими до 2027 року здійснити вторгнення на Тайвань. Тоді як американський президент неодноразово зауважував, що використовуватимете сили США для захисту Тайваню.

Це залежатиме від обставин. Ви знаєте, до речі, я чітко дав зрозуміти Сі Цзіньпіну, що ми погоджуємося, ми погоджувалися з попередніми президентами з політикою, що ми не прагнемо незалежності Тайваню… І тому ми продовжуємо постачати потужності і консультуватися з нашими союзниками в регіоні.

Водночас Байден не виключив використання військової сили США у разі намагання КНР змінити статус острова в односторонньому порядку. Однак, додав, що існує різниця між “розгортанням на землі, військово-повітряними та морськими силами тощо”.

Нещодавно Китай провів військові навчання навколо Тайваню як “покарання” у відповідь на “сепаратистські акти”, через три дні після інавгурації президента Тайваню Лая Цінде.

КНР вважає демократично керований Тайвань власною територією, тож засудив інавгураційну промову Лая та називає його “сепаратистом”. Лай неодноразово пропонував переговори з Китаєм, але отримав відмову. Він каже, що тільки народ Тайваню може вирішити своє майбутнє і відкидає претензії Пекіна на суверенітет.

Командування на східному театрі дій Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) повідомило, що розпочало спільні військові навчання за участю армії, флоту, авіації та ракетних сил у районах навколо Тайваню.

Навчання проводилися в Тайванській протоці, на півночі, півдні та сході Тайваню, а також у районах навколо контрольованих Тайванем островів Кінмень, Мацу, Вуцю та Доньїнь. Планується, що навчання під назвою “Joint Sword – 2024A” триватимуть два дні.

Міністерство оборони Тайваню засудило навчання, заявивши, що направили сили в райони навколо острова і впевнені, що зможуть захистити свою територію.

Вже 29 травня Тайвань повідомив про відновлення військової активності Китаю поблизу острова, менш як за тиждень після того, як КНР провела дводенні військові навчання.

Зауважимо, 31 грудня 2023 року у своїй новорічній промові президент Китаю Сі Цзіньпін заявив про неминуче “возз’єднання” КНР з Тайванем.

17 січня Міністерство оборони Тайваню заявило, що виявило 18 літаків ВПС Китаю, що діяли навколо острова та здійснювали “спільне патрулювання бойової готовності” з китайськими військовими кораблями. Це стало першою великомасштабною військовою акцією після тайванських виборів. Середня лінія Тайванської протоки колись служила неофіційним бар’єром між двома сторонами, однак тепер китайські літаки регулярно пролітають над нею. Китай заявив, що не визнає існування лінії.

15 січня, після президентських виборів на Тайвані, новообраний президент Лай Цінде прийняв американську делегацію та висловив вдячність США за підтримку. Проти цього заперечував офіційний Китай.

Уряд Тайваню, який неодноразово пропонував переговори з Китаєм, відкидає претензії Пекіна на суверенітет і каже, що тільки жителі острова можуть вирішувати своє майбутнє.

Тайвань був однією з основних тем переговорів Байдена і Сі у Сан-Франциско.

За словами американського високопосадовця, Сі зазначив Байдену під час їхньої чотиригодинної зустрічі 15 листопада, що Тайвань є “найбільшою та найнебезпечнішою проблемою” в американо-китайських відносинах.

  • Тайвань повідомив про військову активність Китаю поблизу острова після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен завершив візит до Пекіна.
  • За повідомленням високопоставленого адмірала США Джона Аквіліно, Китай нарощує військовий та ядерний потенціал у масштабах, яких не було з часів Другої світової війни. Це та інші ознаки свідчать про готовність КНР вдертися на Тайвань до 2027 року.
  • Міністр оборони Китаю Дун Цзюнь заявив, що перспектива мирного “возз’єднання” з Тайванем стає все менш реалістичною через сепаратистські настрої на острові та втручання зовнішніх сил.
  • Між Китаєм і Тайванем не вщухає ескалація. А нині з’явилася інформація, що Китай готує армаду поромів та цивільних суден для можливого вторгнення на Тайвань.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.